Ako urobiť syrovú roládu?
Recept na syrovú roládu a tipy na rôzne varianty syrovej rolády. Syrová roláda bola hviezdou studeného domáceho pohostenia koncom 70. rokov. Od tej doby sa technológia jej prípravy zmenila, a priznajme – prakticky zjednodušila. Ponúkame pracovné postupy – staré aj nové, ako pripraviť domácu syrovú roládu, a aj niekoľko tipov na rôzne náplne do syrovej rolády.
Na syrovú roládu budete potrebovať:
- syr eidamského typu
- rúra na pečenie (alebo mikrovlnka či varič)
- papier na pečenie alebo alobal
- suroviny na náplne podľa vlastného výberu
Keď išiel na prelome 70. a 80. rokov minulého storočia človek k niekomu na návštevu, mohol si už dopredu ladiť chute. Bolo takmer isté, že gazdinka predloží ako zlatý klinec pohostenia syrovú roládu. Ako roky plynuli, stravovacia móda sa trochu zmenila. A tiež začali syrovú roládu ponúkať rôzne výrobne studených lahôdok. Nebolo to ono, ale bolo to bez práce.
Až neskôr ju ľudia prestali skoro úplne kupovať – pretože nebola veľmi dobrá. Syrová roláda prichádza v poslednej dobe zase do módy, ale pripravujeme ju oveľa praktickejšie ako pred rokmi.
Postup prípravy syrovej rolády krok po kroku
Syrová roláda sa pripravuje z roztaveného syru eidamského typu.
Základný postup: syr tepelnou úpravou roztavíme, horúcu syrovú hmotu rozvaľkáme, naplníme, zagúľame a necháme stuhnúť. Potom krájame na priečne rezy. Existujú síce recepty, v ktorých sa odporúča robiť syrovú roládu len z neupraveného plátkového syra, ale tie patria tak do zápisníčka dvanásťročnej skautky.
V starších dobách sa asi tak 200 gramový kúsok syra vložil do igelitového (kto mal, tak mikroténového) vrecka a dal do hrnca s vriacou vodou. Keď bol syr tekutý, opatrne sa vylial na pracovnú plochu a valčekom rýchlo rozvaľkal.
Úskalím pri tejto metódy (ktorú možno samozrejme používať aj dnes) bolo, že syr niekedy zostal uprostred neroztopený.
Ďalší spôsob prípravy syrovej rolády
Po príchode mikrovlnných rúr, bolo populárne roztaviť syr v mikrovlnke. Problém s tuhým stredom však nevyrieši, navyše pri okrajoch sa niekedy syr vypečie tak, že stvrdne a láme sa. Chce to skúsenosť, ktorá sa zvyčajne nezískate bez strát.
V súčasnej dobe sa najviac používa jednoduchý a absolútne spoľahlivý recept: syr proste roztavíme v rúre. Možno tak s úspechom využiť syr plátkový, alebo si plátky sami narežeme ostrým nožom z kusu eidamu.
Plech na pečenie vyložíme papierom na pečenie alebo alobalom. Plátkový syr poukladáme tak, aby sa okraje mierne prekrývali. Syr, ktorý sme si sami narezali, stačí položiť tesne vedľa seba, pretože plátky sú silnejšie.
Rozpálime rúru. Plech so syrom do nej na päť minút vložíme. A zázrak roztopenia syra pre syrovú roládu je hotový. (Prečítajte si aj článok ako vyčistiť rúru)
Roztavený syr aj s papierom alebo alobalom rýchlo presunieme na pracovnú plochu. Valčekom na rezance a „ľahkou rukou“ vyvaľkáme syr do obdĺžnikového tvaru. Aj keby sa trochu trhal, nevadí, netuhne príliš rýchlo, takže je dosť času na to, vyvaľkať placku, ktorá bude všade rovnako silná.
Vyvaľkanú placku potierame rôznymi vopred pripravenými náplňami. Plát nenamažeme celý, na jednom dlhšom okraji necháme asi sedem centimetrov prázdneho syra, aby zakončenie dobre priľnuli. To, čo má byť uprostred syrovej rolády, položíme na druhý dlhší okraj. Bude to stred rolády, takže môže byť nejako farebne výrazný: kapie, hrášok, kapary, čierny kaviár …
Drobné časti (nakrájaná zelenina, hrášok ..) vtláčame do nátierky, aby potom zo syrovej rolády nevypadávali. Nátierku môžeme spestriť tenkými plátkami šunky alebo nejakej salámy, plátky údeného alebo iného syra …
Pomocou papiera stáčame od najviac naplneného okraja. Ide to celkom ľahko. Rukami čo najviac „uťahujeme“, aby bola roláda pevná.
Hotovú syrovú roládu zabalíme do potravinárskej fólie, alebo do papiera (alobalu), na ktorom sme rozpúšťali syr a potom ďalej pracovali.
Odložíme do chladničky, aby dokonale stuhla. Potom krájame na rezy, ktoré ukladáme buď na misu, alebo ich pokladáme na šikmé rezy rožku, bagety alebo na krajce dobrého chleba. Z dvadsať deka syra urobíme jednu roládu 35 až 40 centimetrov dlhú (okraje musíme odrezať). Ale aj tak dostaneme 30 až 35 rezov (krájame asi na jeden centimeter).
Čím syrovú roládu plniť
Klasikou je nátierka z taveného syra a plátkov šunky. Ale tavený syr roládu predraží. Veľmi chutné je rozotrieť na plát syra usmažené vajíčka. Posypať pažitkou alebo jarnou cibuľkou a zľahka odkvapkať dobrým kečupom.Zaujímavo chutia syrové rolády plnené domácimi masovými nátierkami – z údeného mäsa, z mletého hydinového, mletého bravčového. Môžeme využiť aj mäso z vývaru na polievku. K mäsu dobre ladí tenká vrstva horčice alebo paprikovej pasty, jemne sekaná cibuľka, kapary, hrášok …
Namiesto domácej mäsovej nátierky môžeme ako náplň do syrovej rolády použiť aj kupovanú paštétu (ak máme k nej dôveru).
K syru sa dobre hodí aj náplň s rybou príchuťou.
Náš tip
Odľahčená letná syrová roláda:
Základnú nátierku vyrobíme z nízkotučného tvarohu, do ktorého zamiešame sekanú cibuľku (alebo aj pažitku), soľ a pre spevnenie jeden stužovač šľahačky (niektoré stužovače sú mierne sladšie, ale vôbec to nevadí, naozaj sa to v kombinácii s ďalšou náplňou stratí). Vrstvu bieleho tvarohu posypeme so sitkom jemne pálivou paprikou.
Na tvaroh ďalej poukladáme nakrájanú zelenú papriku, nasekané paradajky, lístky čerstvej bazalky. Jemne osolíme, pevne zvinieme. Syrovú roládu necháme len krátko vychladiť a konzumujeme za čerstva – rezy syrovej rolády pokladáme na plátky pečiva.