Recepty

Ako upiecť piškótovú roládu Žirafí krk?

Ako upiecť piškótovú roládu Žirafí krk

Žirafí krk? Presne tak, pripravíme si piškótovú roládu s pekným vzorom žirafy, krémom a zdobenú šľahačkou. Táto roláda je na pohľad veľmi zaujímavá. A dobré je, že vlastne už vršok rolády nemusíte potierať krémom alebo inak zdobiť. S piškótovým cestom na roládu sa dá experimentovať rôznymi spôsobmi. Môžete cesto zafarbiť červenou potravinárskou farbou a na papier na pečenie nakresliť srdiečka a zvyšok voľného miesta zaliať svetlým či tmavým cestom. Vznikne vám srdiečková piškótová roláda …. Fantázii sa medze nekladú.

Na piškótovú roládu Žirafí krk potrebujete:

  • 4 vajcia
  • 4 polievkové lyžice polohrubej múky
  • 4 polievkové lyžice cukru krupica
  • 2 čajové lyžičky kakaa
  • citrónová kôra z polky citróna
  • maslo na pomazanie

Príprava cesta na piškótovú roládu

Najprv si rozdelíme vajíčka na žĺtky a na bielky. Bielky vlejeme do misky na šľahanie a pomocou elektrického šľahača vyšľaháme tuhý sneh. Aby sme skontrolovali, či je sneh naozaj tuhý, preklopíme misku so snehom hore nohami – ak má tendenciu sa po stranách misky hýbať, ešte chvíľu šľaháme. Ak sa sneh ani nehne a drží perfektne, je ušľahaný správne.

Žirafie svetlé pásy z cesta

Do snehu vlejeme žĺtky, nastrúhame citrónovú kôru a šľaháme, kým nie je cesto celé krásne žlté (asi minútku na najvyšší výkon).

Teraz pridáme vždy jednu lyžicu polohrubej múky, jednu lyžicu krupicového cukru a zakaždým šľaháme asi 2 minútky, aby sa cukor rozpustil. Takto pokračujeme, kým nepridáme štyri lyžice múky a štyri lyžice cukru.

Z hotového cesta na piškótovú roládu oddeľte asi polovicu do ďalšej misky. V druhej miske cesto zafarbíme kakaom a vyšľaháme dohladka.

Zrovna som nemohla nájsť zdobiace vrecko, a preto som si poradila tak, že som cez sklenený polliter navliekla obyčajný igelitové vrecko, do ktorého som naliala kakaové cesto. Potom som sáčok z pollitra vyňala a odstrihla malý rožtek vrecka, aby som mohla zdobiť.

Žirafý vzor z piškótového cestaNa papier na pečenie si buď vopred nakreslíme ceruzkou „žirafie pásy“, alebo ako ja improvizujeme. Na papieri som vytvorila „pásy“ svetlým cestom a potom som do prázdnych miest vyplnila fľaky tmavým cestom. Takto dáme roládu piecť do predhriatej rúry na 180 ° C na 10 minút (nie dlhšie, aby sa roláda moc nevysušila a pri motaní nelámala).

Príprava krému do piškótovej rolády

Keď je piškótová roláda upečená, vyberieme ju z rúry, prenesieme na pracovnú dosku, kde ju hneď zarolujeme. Takto necháme roládu vychladnúť.

Medzitým si nachystáme krém, podľa svojej chuti. Keď roláda vychladla, tak ju pomaličky zlúpneme z papiera na pečenie, potrieme prichystaným krémom (môžeme pohádzať krém čerstvým, pokrájaným ovocím) a opatrne roládu zrolujeme. Preložíme hotovú roládu na tácku a dáme asi na dve hodiny vychladiť do chladničky, aby krém stuhol.

Hotovú piškótovú roládu Žirafí krk krájame na kolieska a podávame. U nás doma len tak … bez šľahačky. 🙂

Dobrú chuť!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button