Recepty

Ako urobiť pomarančovú marmeládu?

pomarancovy dzemKto má rád pomarančovú marmeládu, je najvyšší čas ju uvariť. Sezóna tzv. Sicílskych pomarančov, ktoré sú potrebné, sa pomaly chýli ku koncu. Sicílske pomaranče sa zberajú od decembra do konca apríla, k nám sa dováža odroda Tarocco, Moro a Sanguinela. Vyznačujú sa červenou farbou dužiny, pričom červená farba sa objavuje aj na kôre plodov. Červenú farbu spôsobuje farbivo anthocyanin, ktoré je považované za silný prírodný antioxidant. Konzumácia krvavých pomarančov údajne znižuje množstvo zlého cholesterolu v krvi, riziko srdcových ochorení, šedého zákalu alebo vysokého tlaku.

Marmeláda zo sicílskych pomarančov je veľmi obľúbená v Anglicku, ale verím, že keď ju ochutnáte, prídete jej na chuť. Varí sa z celých pomarančov, je preto ľahko horkastá od kôry. Samozrejme budeme variť marmeládu z bio pomarančov, aby sme sa vyvarovali zvyšku postrekov v kôre. Pre istotu marmeládu nevarte z klasických pomarančov, v ich kôre sa kvôli postrekom nachádza množstvo škodlivých látok. Ak sa aj tak rozhodnete pomarančovú marmeládu urobiť, robte ju z ošúpaných pomarančov.

Čo je na pomarančovú marmeládu potrebné:

  • 1,5 kg červených bio pomarančov
  • 1,4 kg cukru
  • 2 väčšie citróny
  • Voda

Ako začať s prípravou pomarančovej marmelády

Pomaranče umyjeme v teplej vode, dáme do hrnca a zalejeme studenou vodou tak, aby boli ponorené (ako keď varíte zemiaky).

Uvedieme do varu, stlmíme a varíme na miernom plameni hodinu a pol. Necháme vychladnúť v prikrytom hrnci do druhého dňa.

Druhý deň

Druhý deň pomaranče olúpeme, zalejeme 2 naberačkami vody, v ktorej sa pomaranče varili a dáme variť. Pridáme na plátky pokrájané celé citróny a 1 liter vody.

Necháme mierne prevariť asi 15 minút, potom odstavíme a necháme stáť cez noc.

Čo urobiť s pomarančovou kôrou

recept na výború pomarančovú marmeláduZ olúpanej kôry plochým nožom odstránime bielu časť a nakrájame ju na rezance. Kôrou si regulujeme horkosť výslednej marmelády. Pre našu chuť doma pridávam kôru z 5 pomarančov.

Ak vám kôra vadí, nemusíte ju dávať, ale v pravej anglickej marmeláde kôra je. Pomarančovú zmes privedieme do varu a odparujeme.

Varíme čo najdlhšie bez pridania cukru, aby sme zachovali farbu marmelády. Po zredukovaní množstva (približne o polovicu), pridáme cukor.

Dôkladne miešame, znížime teplotu a povaríme asi 30 minút. Po tejto dobe by mala mať marmeláda správnu hustotu.

Ako zistíme či sme pomarančovú marmeládu urobili v správnej hustote

pomarancova marmeladaNa vychladený tanierik kvapneme trochu marmelády a fúkneme do nej.

Ak sa začne hýbať, je hotovo. Každý má rád marmeládu inak hustú, takže čas varu berte orientačne.

Správne má mať marmeláda hustotu medu. Ja ju nechávam hustejšiu, ale zase nie tak, aby sa dala krájať.

Hotovú marmeládu naplníme do čistých pohárov a na 10 minút otočíme hore dnom.

Zavárať sa nemusí, obsahuje veľa cukru, ktorý zabraňuje plesniam. Marmeláda potrebuje aspoň 5 dní na prepojenie chutí. Skúste teda vydržať (mne sa to nedarí). Prajem Vám veľa úspechov a dobrú chuť!

Tipy ako urobiť pomarančovú marmeládu

Skúste pomarančovú marmeládu na toasty s maslom alebo palacinky. Prvý dojem bude horkosť, ale verte, jej chuť je silne návyková.

Môžete pri varení pridať vanilkový struk, pomarančový likér alebo sušené brusnice, skrátka nebojte sa experimentovať. Pozrite si aj ďalšie recepty na marmelády na našej stránke.

Varovanie

Ak nezoženiete bio pomaranče, zoškriabte oranžovú vrstvu kôry škrabkou na zemiaky. Pomaranče varte len v bielej šupke. Pomaranče varte naozaj zvoľna, aby nepopraskali.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button