Recepty

Ako pripraviť pečené gaštany?

gastany peceneDnes si na našej stránke ukážeme recept na výborné pečené gaštany. Vôňa pečených gaštanov k obdobiu adventu a Vianoc neodmysliteľne patrí. Jedlé gaštany prospievajú nášmu organizmu a ich príprava nie je vôbec zložitá. Pečené gaštany môžete jesť len tak alebo ich pridať do ďalších pokrmov.

Čo je na pečené gaštany potrebné?

Výhodou tohto receptu je jeho jednoduchosť a malé množstvo ingrediencií. Potrebujeme totiž len jednu vec – jedlé gaštany.

Aké zdravé sú gaštany

ako upiect gastanyJedlé gaštany obsahujú mnoho cenných látok potrebných pre ľudské telo.

Pomáhajú detoxikovať pečeň a bojujú proti hnačkám a rozkolísanému zažívaniu. Jedlých gaštanov sa preto nevzdávajte ani v povianočnom čase.

Ako a kde správne kúpiť jedlé gaštany

Pred tým, ako začnete jedlé gaštany piecť, musíte ich kúpiť. Najmenej vhodné sú na tento účel supermarkety.

Vplyvom dlhej dopravy tu gaštany dlho ležia a vysychajú, čo im vôbec neprospieva. Tvrdnú alebo sú napádané plesňami.

Ak je to teda možné, nakupujte jedlé gaštany u domácich predajcov a nechajte si pred kúpou jeden alebo dva gaštany rozkrojiť. Zdravé gaštany sú vnútri žlté alebo svetlo hnedé, napadnuté a nezdravé gaštany sa rýchlo sfarbia na čierno.

Recept na pečené gaštany krok po kroku

Jedlé gaštany možno upravovať mnohými spôsobmi, najchutnejšie sú ale tie pečené. Plody je nutné pred pečením umyť a osušiť.

Potom všetky gaštany nakrojte na špičke do kríža a vyrovnajte v jednej vrstve na plech krížom nahor.

Obyčajné prepichnutie špendlíkom, ktoré býva niekedy pre uľahčenie práce odporúčané, určite nepoužívajte. Takto prepichnutý gaštan sa v rúre niekedy zmení v plynovú bombu.

Pečenie gaštanov

pečené gaštanyGaštany pečieme pri 200 ° C asi 15-20 minút. Presný čas sa nedá určiť, ale gaštany sú hotové, akonáhle kuchyňu zaplaví typická sladkastá vôňa.

Upečené gaštany je nutné čo najrýchlejšie olúpať a to vrátane spodnej vláknitej šupky, ktorá má horkastú chuť.

Vychladnuté gaštany stvrdnú a olúpať sa nedajú, takže neostáva nič iné, ako ich znovu strčiť na pár minút do rozpálenej rúry.

Ako jesť pečené gaštany

Gaštany môžete konzumovať hneď, najlepšie so smotanou. Môžete ich tiež nastrúhať alebo rozmixovať a dochutiť nimi zákusky alebo krémové polievky. Dobrú chuť!

Tip ako skladovať gaštany

Gaštany, ktoré nespotrebujete, do 24 hodín zamrazte, inak stvrdnú. Keď ich budete znovu potrebovať, pomaly ich rozmrazte pri izbovej teplote. Chuť gaštanov tým nijako neutrpí.

Vyskúšajte aj tieto recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button