Úvod / Recepty / Ako upiecť punčové rezy?

Ako upiecť punčové rezy?

výborné punčové rezyPunčový rez? V cukrárni to bol už od malička každého jeden z favoritov. S prípravou punčového rezu je celkom dosť práce, ale nie je to nič tak zložitého, čo by nezvládol hocijaký začiatočník. Zákusok sa skladá zo štyroch korpusov, a to troch svetlých (žltá) a jedného ružového. Recept na domáce punčové rezy aj pre začiatočníkov ako z cukrárne ponúkame ďalej.


Čo je potrebné na punčové rezy:

3x žltý korpus

 • 4 vajcia
 • 80 g krupicového cukru
 • 80 g polohrubej múky
 • kvapka žltého potravinárskeho farbiva (ak nemáte, domáce vajíčka)

1x ružový korpus

 • 4 vajcia
 • 80 g krupicového cukru
 • 80 g polohrubej múky
 • kvapka ružovej potravinovej farby
 • marmeláda na potretie
 • citrónová poleva alebo fondánová poleva

Punčový rozvar

 • 200 g vody
 • 5 g ovocného sirupu
 • 80 g rumu
 • 80 g citrónovej šťavy

Prípravu punčových rezov najprv začneme pečením korpusov. Na každý korpus si nachystáme bielka a žĺtka zvlášť do misy. Bielky vyšľaháme dotuha s 2/3 cukru a žĺtky vyšľaháme so zvyšnou 1/3 cukru. Obe hmoty spojíme a pridáme farbivo a múku. Hmotu vylejeme na plech s papierom na pečenie a pečieme v predhriatej rúre na 175 ° C. Dávajte pozor, pretože korpusy sú veľmi tenké, a preto rýchlo upečené. Počas pečenia prvého korpusu si stihneme nachystať ďalší korpus. Na punčové rezy potrebujeme 3 svetlé a jeden ružový.


Pripravíme punčový rozvar

Všetky korpusy necháme vychladnúť. Medzitým si pripravíme rumový (punčový) rozvar. Ako na to? Do hrnca si dáme vodu s cukrom a spoločne prevaríme. Akonáhle sa cukor rozpustí, pridáme sirup, čerstvo vytlačenú citrónovú šťavu a rum. Stačí obyčajný tuzemák.

chutné punčové rezyNachystáme si marmeládu (najlepšie domáca, ak máte k dispozícii), upečené korpusy a punč. A môžeme sa smelo pustiť do skladania.

Všetko robíme na obrátenom plechu na pečenie, nech sa nám s celým punčovým rezom lepšie manipuluje. Na prvý žltý korpus natrieme vrstvu marmelády a položíme na prichystaný plech.

Vrstvíme

vynikajúce punčové rezyJeden žltý a jeden ružový korpus si pozdĺžne nakrájame na prúžky hrubé asi 2 cm. To preto, aby sme mohli začať vrstviť jednotlivé vrstvy a vytvorili si šachovnicu, ktorú vidíte na úvodnom obrázku k tomuto receptu na punčový rez. Znie to zložito, stačí ale raz to skúsiť a hravo sa to naučíte ako by ste boli profesionálna cukrárka.

Nakrájané prúžky začneme striedavo vrstviť na korpus s marmeládou. Akonáhle máme celú plochu marmeládou pokrytú, pokvapkáme ju domácim punčom.

Opäť budeme skladať prúžky, ale tentoraz obrátene. Teda na spodnom žltom prúžku bude teraz položený prúžok ružový. Tým vytvoríme efektnú šachovnicu typickú pre tento zákusok. A zase pokvapkáme našim vyrobeným punčovým rozvarom.

Nakoniec nám zostane iba jeden žltý korpus. Ten opäť potrieme dobrou marmeládou a preklopíme na šachovnicu. Pokvapkáme punčom, ktorý nám na výrobu punčových rezov zostal. Máme takmer hotovo.

Necháme odležať v chladničke

Punčové rezy zabalíme do potravinovej fólie. Umiestnime ich do chladničky a necháme odležať, najlepšie cez noc. A dôvod? To preto, aby všetky korpusy poriadne nasiakli punčom. Sú to predsa pravé punčové rezy. Zákusok má byť vláčny a chuťovo bohatý.

punčové rezyDruhý deň punčové rezy rozbalíme z potravinárskej fólie a pozdĺžne rozkrojíme na 4 kusy. Jeden dáme ale bokom, nech máme na plechu viac miesta. Budeme finalizovať cukrársku prácu: za pomoci marmelády a dobrej citrónovej polevy, bez ktorej si punčové rezy nevieme ani predstaviť.

A môžete servírovať

Jednotlivé kusy potrieme z vrchu aj na bokoch marmeládou a potom aj citrónovou polevou. Ak máme takto pomazané všetky štyri kusy, sme s prípravou domáceho dezertu hotoví. Citrónovú polevu necháme zaschnúť a originálne punčové rezy môžeme servírovať. Ku káve, čaji, pre návštevu, alebo len tak.

Tip


Odporúčame punčom nešetriť, nech potom po nakrájaní rez drží pohromade a jednotlivé dieliky sa neodlepujú.

Podobné odporúčané recepty:


Mohlo by vás zaujímať

ako upiecť jahodový koláč

Ako upiecť jahodový koláč?

Prinášame vám recept na jahodový koláč. Jednoduchých receptov na koláče zo sezónneho ovocia nie je …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.