Recepty

Ako pripraviť čučoriedkovú marmeládu?

recept na čučoriedkovú marmeláduLeto je čas dozrievania záhradných a lesných plodov aj čučoriedok. Čučoriedky sú zo všetkého ovocia naozajstným skvostom, ktorý les ponúka. Priznajme si, pracne sa zbierajú, ale určite trochu tej námahy stojí zato. Ich vzácna chuť a hodnota pre ľudské zdravie je neprekonateľná. Kto predsa nemá rád čučoriedkové knedle, čučoriedkovú marmeládu, čučoriedkové koláče alebo čučoriedky roztlačené so šľahačkou? Rovnako vzácna je čučoriedková marmeláda alebo čučoriedkový džem. U čučoriedok sa v podstate nestretneme ani so žiadnou alergiou ani pri dlhodobom používaní.

Benefity čučoriedok

recept na čučoriedkovu marmeladuČučoriedky obsahujú veľa vitamínov a minerálov dôležitých pre ľudské zdravie a účinné biolátky, ktoré regenerujú očné farbivo a zlepšujú videnie najmä za šera.

Pôsobia pozitívne na nervový systém, znižujú hladinu cukru v krvi, preto sú vhodné aj pre diabetikov. Čučoriedky sú účinné tiež pri hnačkách a ďalších črevných ťažkostiach, znižujú hladinu cholesterolu v krvi a sú dobrou prevenciou proti infekciám.

Čučoriedky sú pre vysoký obsah tanínu významným antioxidantom.

Výroba a príprava čučoriedkového džemu/marmelády

Pokiaľ si čučoriedky trháme sami, musíme ich pred spracovaním ešte prebrať a očistiť od lístkov a drobných stopiek, ktoré na čučoriedkách mnohokrát pevne držia.

Ak čučoriedky kúpime na tržnici, sú z väčšej časti už prebrané. Nezabudnite vždy čučoriedky prepláchnuť v sitku. Prečítajte si aj článok ako zavárať čučoriedky.

Čo je na čučoriedkovú marmeládu potrebné:

 • ako postupovať pri varení čučoriedkovej marmeládyčučoriedky
 • 1 dc vody
 • cukor (na 1 kg čučoriedok 700 až 800 g)
 • pol lyžičky kyseliny citrónovej
 • pektín

Postup prípravy čučoriedkovej marmelády krok za krokom:

 1. Pripravené a očistené čučoriedky dáme do hrnca a podlejeme malým množstvom vody.
 2. Privedieme k varu.
 3. Varíme asi 5 minút.
 4. Potom pridáme cukor podľa kyslosti a množstva ovocia, pol lyžičky kyseliny citrónovej a pektín
 5. Varíme asi tak 10 minút.
 6. Hneď po dovarení plníme čučoriedky do zaváraninových pohárov, zatvoríme viečkom a poháre otočíme hore dnom asi na pol hodiny, aby sa viečko dobre zatiahlo.
 7. Pokiaľ chcete radšej sterilizovať, postačujúcich je tak 10 minút pri teplote 90 ° C.
 8. Čučoriedkovú marmeládu môžete ochutnávať po celý rok.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button