Recepty

Ako upiecť hruškový koláč?

recept na hruškový koláčKoláče s hruškovou náplňou sa predovšetkým vyskytujú v oblasti Valašska. Tam sa im však hovorí frgále. Kupujete ich na jarmokoch, na farmárskych, ľudových či remeselných trhoch, a možno vám napadne, či by ste ich mohli upiecť doma? Ponúkame vám jeden z mnohých receptov. Ako upiecť hruškový koláč? Skúste hruškový koláč z kysnutého cesta a s posýpkou.

Ako sa pečie hruškový koláč

Na hruškový koláč robíme pomerne tučné kysnuté cesto. Množstvo by sa malo odvíjať od možností vašej rúry. Valašské hruškové koláče (frgále) sa pečú na plechu. Predtým gazdiná používala chlebovú pec, kam vkladala viac koláčov naraz. Tým sa zaistili rovnaké podmienky pre všetky koláče, a tak boli všetky úplne rovnaké.

V domácich podmienkach sa to môže podariť, len ak máte rúru, kde môžete piecť viac plechov naraz. Keď urobíte viac cesta a budeme piecť jeden koláč po druhom, budú rozdiely v kysnutí. Náš recept je určený na dva koláče s priemerom asi 30 centimetrov.

Príprava hruškovej náplne

hruškySušené hrušky (250 gramov) zalejeme vodou, aby boli ponorené. Pridáme hviezdičky badiánu a kúsok celej škorice a dáme variť. Bude to trvať asi hodinu, počas ktorej hrušky kontrolujeme, aby boli stále ponorené vo vode (ak je potrebné, tak vodu dolievajte).

Keď sú hrušky mäkké, vyberte korenie, zlejte z nich ich vodu, ale nevylievajte ju ešte. Hrušky pomelieme na mäsovom mlynčeku.

Do zmesi pridáme asi lyžicu citrónovej šťavy a jeden vanilkový cukor. Necháme vychladnúť.

Príprava kysnutého cesta na hruškový koláč

Do misky preosejeme 250 gramov polohrubej a 100 gramov hladkej múky. V múke rozptýlime štvrť kávovej lyžičky soli a citrónovú kôru nastrúhanú zo štvrtiny dobre umytého citróna.

V pol deci vlažného mlieka rozmiešame lyžičku cukru a polovicu balíčka droždia (20 gramov). V 70 mililitroch mlieka dôkladne rozmiešame dva žĺtky. Rozpustíme 60 gramov masla.

Pripravený kvások, vlažné maslo a mlieko so žĺtkami vlejeme do múky a vypracujeme hladké, lesklé a nelepivé cesto na hruškový koláč (musia sa v ňom tvoriť bubliny). Ak máte kuchynských pomocníkov na miesenie, pokojne ich použite.

Ručne trvá vypracovanie cesta asi 20 minút. Cesto prikryjeme utierkou a dáme na teplé miesto na hodinu kysnúť (napríklad na stôl, kam svieti slnko).

Vykysnuté cesto na hruškový koláč vyklopíme z misky na hladkou múkou pomúčenú pracovnú plochu. Cesto rozdeľte na dva kusy, z ktorého vytvoríte oblé bochníky. Bochníky necháme ešte asi desať minút kysnúť.

Príprava posýpky

Pripravíme si posýpku na hruškový koláč zo 150 gramov polohrubej múky, 150 gramov masla, 150 práškového cukru a jedného vanilkového cukru. Maslo by malo byť pravé, žiadna „vodnatá“ náhradka.

masloPlech na pečenie vytrieme tukom. Keby ste mali plochú podložku na pečenie okrúhlych koláčov, použite ju. Ale nepoužívajte okrúhlu tortovú formu, pretože chceme, aby sa koláč pekne opiekol

Z cesta vytvoríme kruh. Malým ručným valčekom vyvaľkajte, čo možno najpravidelnejší kruh, ktorý položíte na plech.

Ak máte podložku, rozvaľkajte cesto na ňu. Placka by mala byť veľmi tenká, len v okrajoch trochu hrubšia – ako obruba. S tvarovaním si môžete pomôcť rukami.

Pomleté hrušky rozmiešame. Keby boli príliš husté, rozriedime ich troškou odloženej hruškovej vody. Polovicu náplne natrieme rovnomerne na koláč, okraj necháme prázdny. Posypeme polovicou posýpky. Okraje potrieme rozpusteným maslom. 

Dokončenie receptu na hruškový koláč

Koláč vložíme do dobre vyhriatej rúry a pri 200 ° C pečieme asi 15 minút. Medzitým si pripravíme druhý koláč na druhý plech (alebo podložku). Keď sú okraje tmavo zlaté, je hruškový koláč upečený. Vyberte ho z rúry a dajte na bezpečné miesto chladnúť.

Vychladnutý koláč potrieme horúcim rozpusteným maslom, do ktorého sme zamiešali dve poctivé lyžice rumu. Opatrne natierame aj posýpku, nielen okraje. Hruškový koláč krájame na porcie, až keď úplne vychladne.

Vyskúšajte aj recepty na koláč:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button