ReceptyZdravie a krása

Ako spracovať šípky?

ako spracovať šípkyŠípky práve dozrievajú a je ich veľa všade okolo nás. Využite ich liečivé účinky a natrhajte si šípky do zásoby. Šípky obsahujú veľké množstvo vitamínov a pôsobia preventívne proti infekciám a nachladnutiu, čo sa v jesennom období skvele hodí. V nasledujúcom článku vám ukážeme niekoľko tipov, ako spracovať šípky a uchovať ich na zimu.

Čo je potrebné, ak chcete spracovať šípky:

Na výrobu šípkového sirupu potrebujeme:

  • 1 diel šípok
  • 2 diely vody
  • 1,5 dielu trstinového cukru
  • citrónovú šťavu podľa chuti

Čo budeme potrebovať na šípkový olej:

  • zrelé, ale tvrdé plody šípok
  • kvalitný, rastlinný, najlepšie za studena lisovaný olej
  • uzatvárateľný pohár

Čo je potrebné na šípkový likér:

  • 200 g šípok
  • 100 g trstinového cukru
  • 0,5 l alkoholu
  • 0,4 l prevarenej vody

náročnosť receptov: veľmi ľahké

čas potrebný na prípravu receptov: 30 minút a viac

Čo obsahujú šípky

šípkyŠípky sú plody šípovej ruže, ktoré obsahujú veľké množstvo vitamínu C, v 100 g dužiny nájdeme 200 až 500 mg vitamínu C, čo je skoro 10x väčšie množstvo vitamínu C ako pri citrónoch.

Ďalej v nich nájdeme vitamíny A, K, B1, B2 a B3, vápnik, horčík, fosfor, draslík a ďalšie látky.

Šípky posilňujú obranyschopnosť organizmu, detoxikujú telo, sú zdrojom antioxidantov, pôsobia proti jesennej a jarnej únave, majú močopudné účinky, sú teda vhodné aj pri zápaloch močových ciest a obličiek.

Šípky trháme najlepšie za suchého a slnečného počasia. Na výrobu džemu alebo sirupu môžeme spracovať šípky, ktoré majú mäkké plody, a prešli prvými mrazíkmi.

Ako spracovať šípky

Šípkový sirup

Plody šípok umyjeme a rozdrvíme ich v mixéri. Zalejeme ich vodou a necháme odstáť do druhého dňa.

Druhý deň všetko v hrnci zahrejeme na miernom ohni, nevaríme, aby sme nezničili vitamíny. Potom tekutinu precedíme cez plátno a vmiešame cukor a citrónovú šťavu.

Sirup prelejeme do čistých fliaš a skladujeme ho v chlade. Používame ho na sladenie mierne vychladnutého čaju alebo na ochutenie vody.

Šípkový olej

Zrelé plody šípok umyjeme, osušíme, vložíme ich do uzatvárateľného pohára zhruba do 1/3 a zalejeme kvalitným, najlepšie za studena lisovaným olejom (napr. olivovým, mandľovým, slnečnicovým). Pohár necháme stáť na slnečnom mieste a každý deň ho pretrepeme.

Asi po mesiaci olej precedíme. Šípkový olej môžeme používať samostatne (stačí pár kvapiek oleja aplikovať na odlíčenú a vyčistenú pleť alebo pokojne na pokožku celého tela) alebo ho pridať do domácej kozmetiky, napr. pleťových krémov, či balzamu na pery.

Šípkový olej obsahuje veľké množstvo vitamínov (najmä vitamíny A a C), minerálov a antioxidantov. Je vhodný na zrelú a suchú pleť, hydratuje, pomáha predchádzať vzniku vrások a strií, redukuje už vzniknuté vrásky, má regeneračné účinky, hojí jazvy a popáleniny. Využijete ho tiež na lámavé nechty, akné a na niektoré druhy ekzémov, má protizápalové účinky.

Šípkový likér

Šípkový likér je doslova nabitý vitamínmi, pomáha pri chrípke a prechladnutí, podporuje imunitu.

Na likér by sme mali spracovať šípky tak, že zrelé, ale tvrdé šípky rozdrvíme v mixéri a nasypeme ich do uzatvárateľného pohára, kde ich zmiešame s trstinovým cukrom a všetko zalejeme alkoholom, napr. vodkou, či slivovicou.

Zmes necháme zhruba mesiac lúhovať pri izbovej teplote, pravidelne obsah pretrepávame.

Potom tekutinu precedíme cez plátno, či kávový filter (musíme sa zbaviť aj tých najjemnejších chĺpkov) a zriedime ju prevarenou a vychladnutou vodou. Likér prelejeme do čistých fliaš a užívame pravidelne malý pohárik ako liek.

Zaujímavosť o šípkach

hrnčiarka rúžováVšimli ste si pri trhaní šípok malé chumáče zelených, či hrdzavých vlákien? Ide o hálky, čo sú útvary na uloženie vajíčok hrnčiarky ružovej. Tinktúra z hálky dokáže stimulovať imunitu, liečiť chrípku, horúčkovité ochorenia a angínu.

Pripravíme ju tak, že hálky rozstriháme na kúsky, pri tom odstránime vnútri žijúcu larvu hrnčiarky, a naložíme ich do čistého alkoholu.

Necháme ich takto lúhovať 2 – 3 týždne, potom precedíme cez plátno a užívame 1 lyžičku 3x denne.

Tip ako spracovať šípky

Do sirupu môžeme pridať aj med, prípadne korenie, ako škorica, klinčeky a pod.

Upozornenie

  • Užitie bylín odporúčame konzultovať so svojím ošetrujúcim lekárom, obzvlášť, ak užívate nejaké lieky.
  • Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter.

Prečítajte si aj články ako spracovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button