Ako pestovať a spracovať špargľu?
Tento článok vám prináša informácie o tom, ako spracovať špargľu, prípadne si ju môžete aj doma vypestovať, ak nechcete tú z obchodu. Sezóna špargle začína v polovici apríla, ak si však chcete vypestovať špargľu doma, úrody sa dočkáte až za 3 roky, preto neváhajte a zasaďte si ju čo najrýchlejšie. Na vhodnom mieste vám potom špargľa bude rásť až 20 rokov, preto sa trochu práce a času navyše určite oplatí.
Návod ako správne spracovať špargľu
Biela špargľa má jemnú chuť a chrumkavú konzistenciu, zelená špargľa má výraznejšiu chuť a tiež viac cenných látok. Na trhu sa objavuje tiež fialkastý variant, ktorý má horkastú príchuť.
Výhonky bielej špargle pred použitím umyte a ošúpte (začnite lúpať asi 2 centimetre pod hlavičkou). Pri zelenej a fialovej špargli stačí ošúpať iba spodnú tretinu.
Ak chcete spracovať špargľu, tak by ste mali vedieť, že biela špargľa sa varí 8 – 12 minút, zatiaľ čo zelenú stačí variť 8 minút.
Spracovať špargľu môžete na rôzne spôsoby: grilovať, dusiť, zapekať či smažiť.
Špargľu môžete podávať s holandskou omáčkou, s bravčovou panenkou (prípadne iným druhom mäsa či rybou), so šunkou a syrom alebo z nej pripraviť šalát, polievku či rizoto, a pod.
Postup ako pestovať špargľu
Špargľa je veľmi zdravá trváca zelenina, ktorá sa zberá od apríla do júna. Na jej pestovanie vyberte slnečné a chránené miesto. Najlepšie sa jej darí v ľahkej, priepustnej, hlineno-piesočnatej pôde premiešanej s kompostom.
Špargľa sa vysádza v apríli. Na jeseň vopred dôkladne prekyprite pôdu do hĺbky aspoň 50 centimetrov a pôdu privápnite na pH 6 až 6,5.
Postup výsadby špargle krok po kroku
Sadeničky špargle si môžete vypestovať doma zo semienok alebo si ich kúpiť už vyrastené (čo vám odporúčame, pretože vypestovanie sadeničiek môže byť pomerne náročné). Predpestované rastliny zasadíme do riadku hlbokého asi 30 centimetrov.
V prípade, že chcete vypestovať bielu špargľu, na vyrastajúce rastlinky postupne pridávajte zeminu do výšky 30 centimetrov a zakryte ju čiernou fóliou.
Rastlinu po celú dobu pravidelne zalievame, odstraňujeme burinu a prihnojujeme.
Výhonky počas prvých 2 rokov nezberáme, aby rastlina dostatočne zosilnela.
Zber špargle
Špargľu zberáme až v 3. roku a to nasledujúcim spôsobom: pri zbere bielej špargle najprv opatrne rozhrnieme kopce zeminy a biele výhonky odrežeme, ale nie priamo pri zemi. Kopec zeminy potom opäť prihrnieme a zberáme takto až do polovice júna.
Po zbere necháme kopce zeminy rozhrnuté. Výhonky zelenej špargle (asi 15 centimetrové) sa odrezávajú priamo pri zemi. Na jeseň, akonáhle rastlina uschne,tak ju odstrihneme pri zemi a prihnojíme kompostom.
Tipy
Ak necháte bielu špargľu pred konzumáciou niekoľko hodín na svetle, zozelenie a stane sa kombináciou krehkej chuti a potrebného chlorofylu.
Prečítajte si aj články ako pestovať: