Množstvo z nás miluje huby. Huby sú zvláštnym a voňavým darom prírody. Každý milovník sa preto snaží spracovať a uchovať huby čo najdlhšie. Tento každoročný, relatívne krátkodobý dar lesa sa ľudstvo odpradávna snažilo uchovať tak, aby bol použiteľný aj v inom ročnom období. Motivácia konzervovať huby je najmä vtedy, keď sa ich urodí viac než sa dá zužitkovať a tiež pre gurmánsky apetít aj mimo sezóny. Ako huby spracovať, aby sme zachovali ich hodnoty a typickú arómu? Prinášam vám tipy, ako spracovať a uchovať huby.
Najobľúbenejšia metóda ako uchovať huby je sušenie
Sušenie húb je najčastejšie metóda ako uchovať huby. Ľahké, moderné a rýchle riešenie je sušička. Ale huby môžeme usušiť starou a osvedčenou metódou aj bez sušičky. Najlepší na sušenie je rám s hustým pletivom alebo sieťkou, kde je prístupný zo všetkých strán vzduch, teda aj zospodu.
Sušenie by malo byť pozvoľné (nie na prudkom slnku) a hlavne tam, kde je cirkulácia vzduchu (mierny prievan).
Ak je vlhké počasie a náš byt je nasýtený vlhkosťou, potom musíme pri sušení húb zaistiť jemný prievan, inak by mohli huby začať plesnivieť. Huby sušené na plechu väčšinou sčernejú, pretože zo spodnej strany nie je dobrý prístup vzduchu.
Ako správne sušiť huby
Najskôr huby dobre očistíme. Čistou mokrou handričkou utierame klobúčiky húb, a tým ich očistíme od nečistôt, ihličia a lístia. Nohy húb oškriabeme nožíkom.
Na pomoc si môžeme zobrať aj hustý štetec, ktorým očistéme huby od hliny spopod klobúčikov a na nožičkách. Napadnuté a červivé huby vyhodíme.
Potom huby nakrájame na primerane hrubé plátky, aby neboli ani príliš tenké, ani príliš hrubé. Musíme mať na pamäti, že huby obsahujú v sebe veľké množstvo vody, sušením sa táto voda vyparí, a teda aj objem plátkov húb sa zmenší.
Očistené a nakrájané huby rozložíme na rámy s pletivom alebo sieťkou. Huby kladieme na rám len v jednej vrstve, aby k nim dobre prenikol vzduch.
Ďalšou možnosťou je huby navliecť ako koráliky na pevnú niť a zavesiť ich do okien alebo kamkoľvek do prievanu, tam bude stopercentne zabezpečený prístup vzduchu ─ tak ako to robili naše babičky.
Uskladnenie usušených húb
Pre vyšší efekt, dobre vysušené huby naplníme do suchých zaváracích pohárov, uzavrieme viečkom a sterilizujeme v teplovzdušnej rúre po dobu asi 15 až 20 minút pri teplote 90 ° C.
Huby nám tak ostanú nádherne voňavé. Uskladňovanie sušených húb je najvhodnejšie v uzatvárateľných veľkých zaváraninových pohároch. Tak sa k nim nedostanú mole a iné nečistoty.
Spracovanie húb
Praženica je asi najobľúbenejší spôsob spracovania čerstvo nazbieraných húb z lesa.
Aby boli huby lepšie stráviteľné, môžeme využiť jednu osvedčenú úpravu ─ pred vyprážaním nakrájané kúsky húb pokvapkáme citrónovou šťavou. Citrón spoľahlivo zlepší ťažšiu stráviteľnosť húb.
A dbajte na to, aby ste huby dostatočne dlho tepelne upravovali.
Huby by sa mali dusiť pod pokrievkou najmenej 20 minút za občasného miešania a podlievať sa vodou.
Opätovné ohriatie húb = mýtus
Hovorí sa, že je nevhodné alebo dokonca zdravotne závadné konzumovať huby, ktoré sú znovu ohrievané.
Tento mýtus sa nepotvrdil! Neodporúča sa však, aby tepelne upravené huby „čakali“ niekoľko hodín na sporáku a potom ste ich konzumovali. Ak ste ich nezjedli a chcete si na nich ešte pochutnať neskôr, dajte ich ihneď po vychladnutí do chladničky!
Prečítajte si aj tieto články: