Recepty

Ako uvariť havířinu?

Jednoduchý návod na prípravu tradičného jedla

ako uvariť havířinuHavířina, alebo uhlířina, je tradičný český pokrm, ktorý sa pripravuje z brambor, múky a vajec. Toto jedlo si získalo obľubu nielen v Česku, ale aj na Slovensku a v Poľsku. Havířina je rýchly, lacný a chutný pokrm, ktorý sa dá variť aj doma. Ak sa chystáte uvariť havířinu, môžete použiť recepty, ktoré nájdete online, alebo sa môžete inšpirovať tradičnými receptami od starých mám.

Pri príprave havířiny je dôležité mať na pamäti správny pomer surovín. Brambory by mali byť dobre uvarené a roztlačené, aby sa dali ľahko spracovať s múkou a vajcami. K tomu môžete pridať aj cibuľu a cesnak, ktoré dodajú pokrmu chuť a arómu. Havířina sa zvyčajne podáva s kyslou kapustou alebo sterilizovanou červenou repou, ktoré harmonicky dopĺňajú chuť jedla.

Ak sa chystáte uvariť havířinu, môžete použiť rôzne spôsoby prípravy. Môžete ju variť v hrnci, alebo v rúre. V prípade, že sa rozhodnete pre varenie v hrnci, je dôležité mať na pamäti správny pomer vody a surovín. Havířina by mala byť dobre premiešaná a uvarená na miernom ohni, aby sa nedostala.

Základné Ingrediencie

Pri príprave havířiny je dôležité mať správne základné ingrediencie. Tieto zahŕňajú mäso, zeleninu a ryžu.

V tejto sekcii sa pozrieme na to, aké mäso a zeleninu použiť a aké druhy ryže sú najvhodnejšie pre tento tradičný slovenský pokrm.

Výber Mäsa

Havířina sa tradične pripravuje z bravčového mäsa. Najlepšie je použiť mäso z pleca alebo stehna. Mäso sa najskôr nakrája na menšie kúsky, ktoré sa potom opražia na oleji spolu s cibuľou a cesnakom.

Potom sa pridá voda a nechá sa variť, kým mäso nie je mäkké. V prípade potreby sa môže pridať aj soľ a ďalšie korenie podľa chuti.

Príprava Zeleniny

Zelenina je dôležitou súčasťou havířiny. Tradične sa používa zemiak, mrkva a petržlenová koreňová zelenina. Zemiaky sa najskôr olúpu a nakrájajú na menšie kúsky. Mrkvu a petržlenovú koreňovú zeleninu sa olúpu a nakrájajú na menšie kúsky alebo na kolieska.

Cibuľa sa nakrája na drobné kúsky a opraží sa na oleji spolu s cesnakom. Potom sa pridá nakrájaná zelenina a dusí sa, kým nie je mäkká. Zelenina sa potom pridá k mäsu a nechá sa variť, kým sa všetky ingrediencie dobre nespoja.

Výber Ryže

Pre havířinu sa najčastejšie používa dlhozrnná ryža, ktorá sa po uvarení nerozpadá. Okrem toho sa môže použiť aj jazmínová ryža alebo ryža basmati, ktoré majú príjemnú arómu a chuť.

Ryža sa najskôr dôkladne prepláchne a potom sa varí v osolenej vode, kým nie je mäkká. Potom sa nechá odkvapkať a podáva sa spolu s havířinou.

Výber správnych základných ingrediencií je dôležitým krokom pri príprave havířiny. Správne použitie mäsa, zeleniny a ryže pomôže zabezpečiť, že sa pokrm podarí a bude mať vynikajúcu chuť.

Postup Varenia

Príprava Mäsa

Pred varením havířiny je potrebné mäso dobre očistiť a opláchnuť pod tečúcou vodou. Potom ho nakrájame na menšie kusy a dáme variť do hrnca s vodou.

Na zvýraznenie chuti môžeme pridať korenie, ako napríklad čierne korenie, klinčeky alebo bobkový list. Ak máme k dispozícii vývar, môžeme ho použiť namiesto vody, aby sa zvýšila chuť a výživová hodnota jedla. Mäso varíme na miernom ohni, kým sa nezmäkne. Potom ho vyberieme z hrnca a necháme ho odpočívať.

Varenie Zeleniny

Havířina sa zvyčajne pripravuje s rôznymi druhmi zeleniny, ako napríklad mrkvou, zemiakmi, cibuľou alebo hráškom. Zeleninu očistíme, nakrájame na menšie kusy a dáme variť do hrnca s vodou. Môžeme ju osoliť podľa chuti a pridať korenie, ako napríklad mletú papriku alebo kurkumu.

Ak je zelenina tvrdá, môžeme ju pred varením nakrájať na menšie kúsky a nechať ju vylúhovať v mierne osolenej vode. Potom ju dáme variť do hrnca a varíme na miernom ohni, kým sa nezmäkne.

Varenie Ryže

Ryžu opláchneme pod tečúcou vodou a dáme variť do hrnca s vodou. Môžeme pridať olej alebo bravčovú masť, aby sa ryža neslepila. Ak chceme, môžeme pridať aj soľ alebo zeleninovú koreniacu zmes. Ryžu varíme na miernom ohni, kým sa neuvári.

Ak chceme, aby bola ryža mäkšia, môžeme pridať do hrnca aj škrob alebo cukor. Ak nevieme, ako uvariť ryžu v hrnci, môžeme použiť aj ryžovar. Uvarená ryža je vhodná ako príloha k havířine alebo ako samostatné jedlo.

Varenie havířiny je jednoduché a zvládne ho každý. Stačí dodržať postup a pridať korenie a zeleninu podľa chuti. Havířina je výborná ako hlavné jedlo alebo ako príloha k inému jedlu.

Servírovanie a Podávanie

Príprava Taniera

Pri servírovaní havířiny je dôležité zvoliť vhodný tanier. Ten by mal byť dostatočne veľký, aby sa naň zmestila celá porcia. Okrem toho by mal byť aj dostatočne hlboký, aby sa na ňom zmestilo aj prípadné omáčky.

Pred podávaním havířiny je vhodné tanier zohriať, aby sa jedlo na ňom neochladilo. To môžete urobiť napríklad postavením taniera na niekoľko minút na radiátor alebo do rúry na nízku teplotu.

Podávanie v Pohároch

Havířinu je možné podávať aj v pohároch. V tomto prípade je dôležité zvoliť pohár s dostatočnou veľkosťou a pevným dnom, aby sa na ňom pohár nezvrhol.

Pri podávaní v pohároch sa často používajú aj viečka, ktoré udržia jedlo teplé a chránia ho pred vysychaním. V tomto prípade je dôležité zvoliť viečko, ktoré dobre tesní a neumožní unikanie pary.

Pri podávaní havířiny v pohároch je tiež dôležité dbať na estetiku a zvoliť vhodné dekorácie alebo ozdoby, ktoré zvýraznia chuť a vôňu jedla.

Tipy a Triky

Ako Uvariť Ryžu

Pri príprave havířiny je dôležité mať správne uvarenú ryžu. Ako uvariť ryžu, aby bola dokonalá? Mal by sa použiť vhodný pomer vody a ryže.

Na 2 šálky ryže použite 4 šálky vody. Dĺžka varenia ryže závisí od typu použitej ryže, od toho, koľko ryže varíte a aký hrniec používate. Vo všeobecnosti však príprava varnej ryže zaberie len 30 minút.

Dusenie Zeleniny

Pri príprave havířiny sa často používa dusená zelenina. Ako ju správne pripraviť? Zeleninu by sa mala nakrájať na menšie kúsky, aby sa rýchlejšie uvarila.

Do hrnca sa pridá olej a zohreje sa na strednú teplotu. Potom sa pridá nakrájaná zelenina a za občasného miešania sa dusí, kým nie je mäkká.

Výber Korenia

Korenie je dôležitou súčasťou havířiny. Aké korenie použiť? Výber závisí od preferencií a chuti. Niektoré z najčastejšie používaných korenín sú čierne korenie, mletá paprika, majoránka a mleté korenie. Pri používaní korenia je dôležité dodržiavať správne množstvo, aby sa neprekryla chuť iných ingrediencií.

Správna príprava havířiny zahŕňa aj správne uvarenú ryžu, dusenú zeleninu a vhodne zvolené korenie. S týmito tipmi a trikmi bude vaša havířina chutná a dokonalá.

Alternatívne Recepty

Ak hľadáte iné spôsoby, ako si pripraviť havířinu, existujú rôzne alternatívne recepty, ktoré môžete vyskúšať. Tu sú niektoré z nich:

Havířina s Cestovinami

Havířina s cestovinami je skvelá voľba pre tých, ktorí si radi pochutnajú na jedle s výraznou chuťou. Na prípravu tohto jedla budete potrebovať:

 • 500 g havířiny
 • 400 g cestovín
 • 1 cibuľa
 • 2 strúčiky cesnaku
 • 2 lyžice oleja
 • 1 lyžica mletej papriky
 • 1 lyžica mletej rasce
 • soľ a korenie podľa chuti

Postup:

 1. Havířinu dôkladne umyte a nakrájajte na menšie kúsky.
 2. Cibuľu a cesnak nakrájajte na jemno a orestujte na oleji.
 3. Pridajte mletú papriku a rasce a orestujte ešte asi 2 minúty.
 4. Pridajte nakrájanú havířinu a dusíme ju asi 10 minút.
 5. Varte cestoviny podľa návodu na obale.
 6. Keď sú cestoviny uvarené, scedíme ich a pridáme k havířine.
 7. Dobré premiešame a podávame.

Havířina s Kukuricou

Havířina s kukuricou je skvelá voľba pre tých, ktorí hľadajú zdravšiu alternatívu. Na prípravu tohto jedla budete potrebovať:

 • 500 g havířiny
 • 1 konzervu kukurice
 • 1 cibuľa
 • 2 strúčiky cesnaku
 • 2 lyžice oleja
 • soľ a korenie podľa chuti

Postup:

 1. Havířinu dôkladne umyte a nakrájajte na menšie kúsky.
 2. Cibuľu a cesnak nakrájajte na jemno a orestujte na oleji.
 3. Pridajte nakrájanú havířinu a dusíme ju asi 10 minút.
 4. Pridajte kukuricu a dusíme ešte asi 5 minút.
 5. Ochutíme soľou a korením podľa chuti.
 6. Podávame.

Tieto alternatívne recepty sú skvelým spôsobom, ako si vychutnať havířinu v rôznych podobách. Či už si ju pripravíte s cestovinami alebo kukuricou, môžete si byť istí, že si pochutnáte na výnimočnom jedle.

Ďalšie odporúčané recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button