Ako spracovať dulu?
Dulu, to znie ako niečo starosvetské, dávno stratené. Pritom tieto jabĺčka sú takmer pre každého bežne dostupné, len ich niekedy nedokážeme pomenovať. Jabĺčka poskytujú suroviny k domácej príprave jedinečne voňajúcich a rovnako veľmi zdravých pochúťok. Ako spracovať dulové jabĺčka?
Čo je potrebné, keď chceme spracovať dulu?
- plody dulu alebo dulovce (dule)
- kuchynské vybavenie
- ingrediencie podľa predpisov
Je pravda, že dula všeobecná, jabloni podobný strom, sa na Slovensku príliš často nevysádza, takže jej jemné chlpaté jabĺčka veľmi známe nie sú.
Zato je všeobecne známy dulovec japonský, poliehavý ker, ktorým sú hojne osadzované verejné priestranstvá, parky i súkromné záhrady.
Ker je obľúbený pre svoje bohaté lososovo ružové kvety. Malé tuhé a akoby „navoskované“ plody zostávajú na kroch väčšinou nepovšimnuté. A pritom majú úplne rovnakú vôňu, chuť a obsiahnuté látky, ako ich „bratranci“ odchovaní na dule. Obom plodom sa všeobecne hovorí dule.
Čo sa dá robiť s plodmi duly?
Jablká duly sú v surovom stave nepožívateľné. Ich dužina je tuhá, kyslá, trpko zvieravá. Tepelnou úpravou sa tieto vlastnosti strácajú, avšak produkty z dúl treba vždy prisladzovať.
Dozrievajú v septembri a v októbri a ich zrelosť spoznáme ako u iných malvíc – ich stopku možno ľahko odtrhnúť alebo skrátka opadávajú.
V oblastiach okolo Stredozemného mora sú dule tak obľúbené, že ich portugalský názov „marmelo“ dopomohol k vzniku názvu produktu marmeláda na Slovensku a Česku.
Okrem jedinečnej chuti je pri dulách nezanedbateľný vysoký obsah vitamínu C a B, vápnika, železa, draslíka a zinku.
Pre prítomnosť trieslovín sú dulové produkty vhodné pri hnačke. Ďalej sú odporúčané pri bolestiach v krku spôsobených nachladnutím. Takisto eliminujú zapáchajúci dych.
Recept na marmeládu z dúl
Marmeláda z dúl má typickú silnú sladkokyslú chuť a jedinečnú arómu.
Asi dva kilogramy zrelých dúl umyjeme, prepolíme a vyklepeme hnedé semienka.
Ovocie prekrojíme, podlejeme pohárom vody a pod pokrievkou rozdusíme. Vzniknuté pyré prepasírujeme cez sito. Šupky a jadierka vyhodíme.
Získali sme asi kilo a pol pretlaku, ktorý znovu privedieme k varu. Prisypeme kilogram cukru s rozmiešaným jedným balíčkom prípravku na želé.
Pridaním cukru sa hmota vyčistí do čírej jantárovej farby. Ešte za horúca hmotu opatrne plníme do pohárov a preklopíme na viečka.
Dulový džem najlepšie chutí na palacinkách, bielom pečive s maslom alebo na premazanie piškót pri príprave dezertov. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť hrniec.
Dulu ako likér
Zo zrelých, umytých dúl bez jadier v odšťavovači vylisujeme jeden liter šťavy. V sklenenej alebo porcelánovej nádobe s vekom necháme deň odstáť, čím mierne prekvasia.
Zo štyroch decilitrov vody a pol kila cukru zvaríme cukrový sirup, ktorý zmiešame s odstatým muštom, litrom 80 percentného konzumného liehu a pol litrom vody, pol gramom klinčekov a pol gramom škorice.
Macerujeme šesť týždňov. Cez filtračný papier roztok dočistíte a prelejeme do fliaš. Domáci dulový likér má asi 20 percent alkoholu, výbornú chuť a vôňu.
Najmä v súčasnej dobe, keď panuje obľuba slabších ovocných likérov, nikoho nesklame a svojou chuťou nadchne.
Dulový syr
Podľa návodu na marmeládu si pripravíme jeden liter (kilogram) duseného prepasírovaného pyré.
Dáme do širokého kastróla, privedieme k varu, zmiernime teplo a za stáleho miešania ho necháme zhustnúť tak, že sa „brázda“ po vareške neuzatvára.
Potom vmiešame kilogram cukru a zvýšime teplotu, aby sa cukor prevaril. Pri miešaní horúcej cukornatej hmoty si chránime ruky. Potom hmotu odstavíme.
Môžeme do nej primiešať lúpané nasekané orechy či slnečnicové jadierka, sezamové semienka alebo z každého rožka troška – celkom 50 až 100 gramov.
Ešte teplú hmotu rozotrieme na plech vyložený potravinárskym pergamenom a necháme vyschnúť.
Tuhú hmotu rozkrájame na úhľadné menšie dieliky, môžeme ich ešte obaliť v práškovom cukre a pár dní necháme schnúť. Potom ich uložíme do plechovej škatule s pevným vekom.
Chuť je veľmi intenzívna, takže nie je potrebné sa obávať prílišnej konzumácie bieleho cukru – dobroty sa veľa naraz nezje.
Dulu môžeme využiť aj ako vôňu do skrine alebo ako ozdobu
Zo staršej literatúry je známe, že gazdinky s obľubou vkladali dulové jabĺčka do prádelníkov. Príjemná aróma dúl nevonia moliam.
Je však potrebné dule klásť voľne medzi kôpky bielizne alebo na voľné dno skríň. Keby sme ich vložili priamo do bielizne, jabĺčka by začali hniť. K vysychaniu potrebujú okolo seba vzduch.
Kto má rád vlastnoručne pripravené prírodné dekorácie, môže dulu nakrájať na tenké kolieska a voľne zavesené usušiť.
Zaujímavú a voňavú prírodninu potom možno použiť do suchých väzieb alebo i na ozdobenie prírodne ladených vianočných dekorácií.
Malé varovanie, keď chcete využiť ovocie dulu
Alkohol, teda v predpise ako domáci likér určený na konzumáciu, je najlepšie kúpiť v lekárni. Jedine tak budete mať istotu, že sa jedná naozaj o alkohol v deklarovanej 80-percentnej koncentrácii.