Úvod / Domácnosť / Ako spracovať egreše?

Ako spracovať egreše?

spracovanie egrešovSpracovať egreše môžete niekoľkými spôsobmi. Egreše môžete konzumovať v surovom stave priamo z kríka, kedy sú zrejme najchutnejšie, ale aj najzdravšie. V kuchyni je možné egrešové kompóty spracovávať na džem alebo mušt bez toho, aby strácali niektoré svoje veľmi prospešné vlastnosti. Egreše sa uplatňujú aj v liečiteľstve pre konzumáciu dospelými i deťmi, pretože majú málo kalórií a veľa vitamínu C, Egreše vám zaistia už len 200 gramami polovicu odporúčanej dennej dávky tohto vitamínu. Spracovávať môžete však aj listy egrešov.

Postup a recepty ako spracovať egreše


Zo zdravých, v teplom tieni usušených lístkov si parením môžete pripraviť skvelý čaj, ktorý má protizápalové účinky a upokojuje organizmus žien pred začiatkom menštruácie. Už len tento spôsob ako sa dajú spracovať egreše stojí za to. Niektoré recepty na spracovanie egrešov môžu byť inšpiratívne aj pre vás.

ako spracovať egrešePoužijete 700 g čerstvého egrešov bez stopiek a dôkladne ich prepláchnite, guľôčky prekrojte na polovice. V hrnci ich potom zasypte cukrom, pridajte kus celej škorice a 8 klinčekov a za stáleho miešania ich nechajte päť minút mierne variť.

Horúci obsah potom nalievajte do zaváracích pohárov, ktoré uzavrete a otočíte viečkami dole. Po vychladnutí poháre uložte do pivnice alebo na iné chladné miesto.

Egrešový rôsol s ríbezľami a kompót

spracovať egrešeK 900 gramom egrešov pridajte 600 g ríbezlí a 1 kg cukru. Všetko roztlačte a premiešajte, prilejte asi 250 ml vody a nechajte  celú hmotu zľahka variť 30 minút až kým sa ovocie nerozvarí.

Nálev na egrešový kompót pripravíte z 1 litra vody a 500 g cukru a ešte teplý ním zalievajte guľôčky v pohároch, ktoré po uzavretí sterilizujte 20 minút pri 80°C.

Egrešová marmeláda s malinami


Egreše vložte do kastróla, podlejte vodou a duste do mäkka. Potom ich vylisujte cez sito alebo pomeľte v mlynčeku na ovocie. Pretlak postupne odparujte na tretinu objemu, pridajte cukor a varte za stáleho miešania, až marmeláda zrôsolovatie. Potom ju nalejte do pohárov a po uzavretí obráťte hore dnom až kým nevychladne.

Ako spracovať egreše?
4.9 (98.26%) 23 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

kúpa matracu

Ako vybrať matrac a vankúš?

Posteľ – najobľúbenejšie miesto odpočinku, kde každý trávi približne tretinu svojej existencie. Pohodlné lôžko predstavuje …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *