NávodyZáhrada

Ako sušiť šípky?

ako sušiť šípkySušiť šípky bývala činnosť v každej vidieckej domácnosti. Päťlitrové poháre plné sušených šípok a minimálne rovnaké množstvo v plátnovom vrecku ako záloha, pretože čo keby budúci rok šípok nebolo? Zásoba šípok, to bola (a je) istota – surovina na znamenitý šípkový čaj je vždy pri ruke. A šípkový čaj sa nikdy „neprepije“. Tu je náš postup.

Čo je potrebné vedieť, keď chceme sušiť šípky?

Šípky sú plodom ruže šípovej, ktorá hojne lemuje poľné a lesné cesty prakticky vo všetkých polohách republiky. Fľaštičkám podobné malvice majú ostro červenú farbu, ich povrch je pevný a lesklý.

Správne vyzreté šípky majú tuhú šupku s vrstvou červeno oranžovej dužiny. Dutinu malvice vypĺňajú žlté jadra a jemné chĺpky.

sušenie šípokŠípky zbierame koncom septembra a v októbri. Ak ich chceme sušiť, musíme stihnúť zber do prvých mrazíkov. Mrazom ošľahané šípky už pre sušenie nie sú vhodné.

Na zber sa oblečieme do hladkého odevu, ideálna je staršia „silonová“ bunda, na ktoré sa tŕne šípok ťažko zachytávajú.

Kto si potrebuje šetriť ruky, mal by si na zber šípok obliecť aj ochranné rukavice, v ktorých ale bude mať cit (staré kožené, bavlnené …). Šípky trháme do látkového vrecka.

Ak sú suché a ideme po zbere okamžite domov, nič sa im nestane ani v igelitke, tak rýchlo sa nezaparia.

Ako teda sušiť šípky?

ako vysušiť šípkyŠípky preberieme: odstránime vetvičky, poškodené, chybné, nahnité alebo namrznuté plody.

Pri preberaní šípok takisto  nožíkom odstraňujeme zvyšky okvetia (niekto to nerobí).

Šípky umyjeme vo vode a na utierke ich dokonale usušíme. Sú pripravené na sušenie.

Šípky sušíme v sušičke, v rúre, na slnku alebo len prúdením vzduchu. Ak používame sušičku, držíme sa návodu na jej použitie.

Pri sušených šípkach v rúre nasypeme šípky na drôtenú podložku. Nastavíme teplotu na asi 70 stupňov Celzia a necháme pootvorené dvierka (alebo zapneme vetrák rúry).

Šípky nesmieme pripáliť.

Energeticky najšetrnejšie (a skoro bez starostí) je nechať sušiť šípky len na vzduchu, prípadne na jesennom slniečku.

Oprané, prebrané a suché šípky nasypeme na drôtenú podložku. Ak ju nemáme, stačí plech z rúry vyložený pergamenom alebo papierovými utierkami. Prečítajte si aj články ako sušiť levanduľu a ako sušiť paradajky.

Pár tipov ako na sušenie šípiek

Plech so šípkami vynášame za slnečných dní na balkón alebo na terasu. Alebo plech voľne zakryjeme pergamenom či obrúskom (proti prachu) a uložíme na hornú dosku nábytkových skríň a necháme tam šípky schnúť.

Čas od času šípky skontrolujeme (či náhodou neplesnivejú, ale nestáva sa to).

sušené šípkyUsušený šípky majú tmavočervenú farbu, sú tvrdé a pri stlačení prasknú a drobia sa. Vo vnútri nesmú ostať vlhké alebo vláčne.

Sušené šípky uchovávame v dobre uzatvárateľnom pohári.

Ak máme šípok veľa a máme k dispozícii dobre vetranú pôdu, môžeme ich skladovať „po starom“ – v plátenom vreci. Sušené šípky vydržia aj niekoľko rokov.

Okrem čaju nám sušené šípky môžu poslúžiť aj na výrobu šípkového vína.

Prečo robiť víno zo suchých a nie z čerstvých šípok? Pretože napríklad máme len obmedzené množstvo kvasných demižónov. Keď stočíme víno z letného alebo jesenného ovocia, môžeme napríklad aj v zime naložiť víno zo sušených šípkov. Funguje to, je to vyskúšané.

Ak sa vám páčil článok o tom ako sušiť šípky, prečítajte si aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button