Kuchyňa

Ako spracovať a použiť vanilkový struk?

vanilkový struk V dnešnom článku si prezradíme pár rád a tipov ako využiť vanilkový struk. Ak potrebujete vanilkovú arómu, je najlepšie použiť priamo vanilkový struk. Je to lepší spôsob ako výrobky s umelou vanilkovou arómou, ktoré sú plné rôznych aditív. Vanilkové struky sú neodmysliteľnou ingredienciou na dochutenie sladkých jedál, na prípravu krémov, pudingov, dezertov, zmrzlín a čokolád.   Spracovanie vanilkového struku nie je nijako zložité. Môžete si z neho napríklad pripraviť aj domáci vanilkový cukor.

Kde je možné zohnať vanilkový struk

Vanilkový struk sa dnes dá zohnať celkom ľahko. Buď v špeciálnych predajniach alebo ho ponúkajú aj niektoré supermarkety.

Dôležité je, dať si pozor na to odkiaľ struk pochádza, čo samozrejme súvisí s kvalitou a arómou struku. Lepšie je nakupovať v špeciálnych obchodoch, kde majú certifikované produkty. Menej kvalitná býva vanilka z Číny.

Časti vanilkového struku struku

Najcennejšou súčasťou vanilkového struku je jeho obsah – dreň, ktorá je tvorená drobnými čiernymi zrniečkami.

Šupka, ktorá nám po vyškriabané drene zostane, stále obsahuje nezanedbateľnú arómu. Je možné ju vyvariť v pudingu, vo varenom víne alebo v horúcom mlieku. Zo šupiek si tiež môžete vyrobiť domáci vanilkový cukor.

Ako spracovať vanilkový struk

semienka vanilkového strukuSamotné spracovanie struku je jednoduché. Vanilkový struk pozdĺžne rozrežeme, tupou stranou noža zrniečka vyškriabeme z oboch polovíc struku a vmiešame do svojich obľúbených jedál.

Jeden stredne veľký vanilkový struk pritom vystačí na 0,5 – 1 kg cesta, krému, a pod.

Ako skladovať vanilkové struky a ako dlho vydržia

Vanilkové struky skladujeme v uzatvárateľných nádobách. Tak je zaručené, že struky nevyschnú. Nádoby by mali nielen dobre tesniť, ale nemali by byť zároveň príliš veľké, aby sa znížila možnosť oxidácie. Ak by sa vanilka nesprávne skladovala, znížila by sa kvalita arómy.

Ak budete vanilku správne skladovať, mala by po otvorení originálneho obalu vydržať minimálne rok.

Výroba domáceho vanilkového cukru

Vyrobte si domáci vanilkový cukor. Je to možné troma spôsobmi:

  • Celý vanilkový struk vložte do uzatvárateľnej pohára s cukrom. Cukor je aromatizovaný cca za 2 týždne, ale lepšia je dlhšia doba. Cukor pritom môžete stále dopĺňať.
  • Rozpolený vanilkový struk zbavený dužiny nevyhadzujte. Vložte ho rovnako ako v prvom prípade do uzatvárateľnej nádoby s cukrom a využite ho na aromatizáciu cukru. Aromatizovanie cukru bude podstatne rýchlejší ako v prvom prípade, kedy je struk celý.
  • Vanilkový struk vydlabte (semienka) a pridajte do uzatvárateľnej nádoby s cukrom. Tento spôsob prípravy, kde pridávame semienka, aromatizuje najintenzívnejšie a najrýchlejšie. Počítajte s tým, že budú v cukre čierne zrniečka, čo však nie je na škodu.

Silu vanilkovej arómy cukru regulujte podľa toho, na čo ho chcete použiť. Na posypanie bude lepší slabšie aromatizovaný, do ciest a podobne bude lepší silnejšie aromatizovaný.

Ďalšie použitie struku

ako použiť vanilkový strukVydlabanú dužinu so semienkami môžete pridávať napríklad:

  • rovno do cesta,
  • do krémov,
  • do smoothie, a podobne.

Šupky, alebo celé rozrezané struky môžeme tiež použiť na výrobu domáceho vanilkového extraktu. Použite aspoň 3 struky na 100ml alkoholu a nechajte macerovať 6-30 týždňov.

Tipy čo robiť s vanilkovým strukom

Ak sa vám stane, že vanilkové struky vyschnú, môžete dužinu so semienkami rozomlieť a použiť ju v tejto práškovej forme.

Vanilkový struk môžete ponoriť do rumu. Takto aromatizovaný rum je výborný ako ingrediencia do pečenia alebo na flambovanie.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button