Recepty

Ako pripraviť slivkovú omáčku?

recept na slivkovú omáčkuRecept na slivkovú omáčku. Slivková omáčka sa pripravuje najčastejšie na jeseň, keď je na trhu dostatok chutných a lacných čerstvých sliviek. Omáčkou sa zvyknú prelievať nákypy, obilninové kaše, knedle, trhance a iné múčniky. Pripraviť slivkovú omáčku je jednoduché a rýchle. Ponúkame jeden z možných spôsobov, ako ju pripraviť.

Čo budete potrebovať na slivkovú omáčku:

  • suroviny podľa návodu
  • základné kuchynské vybavenie

Postup prípravy slivkovej omáčky krok za krokom

Výber sliviek

Slivkovú omáčku varte z čerstvých sliviek. Je však možné ju uvariť aj zo sliviek nakladaných alebo mrazených.

Na jeseň ale nebýva o čerstvé slivky núdza, takže ich na slivkovú omáčku uprednostňujte. Najvhodnejšie sú jesenné tuhé modré slivky, ktoré sa dobre lúpu.

Príprava surovín

slivky

Pripravte si pol kilogramu kuchynsky upravených sliviek, cukor a plátok citróna s kôrou. Ako korenie sa hodí: badián, škorica, klinčeky.

Ak ich nemáte (badián nebýva v štandardnej ponuke korenia), môžete s úspechom použiť takzvanú koreniacu zmes do perníka, ktorá je chuťovo veľmi vyvážená.

Čím slivkovú omáčku zahustiť?

Túto omáčku je potrebné zahustiť. K tomu môžete použiť strúhaný perník (zároveň omáčku ochutí), maizenu (kukuričný škrob – môžu byť aj celiaci), zemiakovú múčku alebo pudingový prášok (čo je ochutená zemiaková múčka). Omáčku varte buď len z vody, alebo do nej môžete pridať mlieko a smotanu.

Príprava slivkovej omáčky

Slivky nakrájajte na prúžky. Z umytého citróna odrežte plátok. Do kastrólika dajte asi deci vody, nasypte nakrájané slivky, plátok citrónu, lyžicu masla, korenie a prudko zvarte.

Slivky nepotrebujú dlhý čas – za päť minút sú dokonale uvarené. Doplňte vodu (alebo mlieko), aby boli rozvarené slivky tak akurát potopené.

Príprava zahustenia slivkovej omáčky

slivková omáčkaV pohári studenej vody (alebo mlieka) rozmiešajte vanilkový pudingový prášok alebo 40 gramov maizeny (alebo zemiakového škrobu).

Za stáleho miešania vlejte do variacej sa slivkovej omáčky (alebo mlieka).

Nechajte dobre prevariť, prípadne zrieďte (ak sa vám omáčka zdá priveľmi hustá).

Dochucovanie slivkovej omáčky

Prevarenú omáčku odstavte. Vyberte citrón a prípadne väčšie kusy korenia. Ochutnajte, ak treba prislaďte. Ak varíte pre dospelých, môžete dochutiť brandy, rumom alebo slivovicou.

Tipy

Slivkovou omáčkou polievajte kaše, trhance, nákypy, knedle bez náplne, palacinky, lievance alebo ju môžete podávať vychladnutú s piškótou ako sviežu desiatu. Slivková omáčka je univerzálna. Dobrú chuť!

Vyskúšajte aj tieto výborné recepty na omáčku:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button