Zdravie a krása

Ako využiť klinček ako korenie aj liek?

klinček Varené víno ani vianočné medovníčky si bez výraznej vône a chuti klinčekov ani nevieme predstaviť. Klinček má však aj iné uplatnenie. Je možné ho využiť či už ako korenie alebo pre jeho liečebné účinky. Nasledujúce riadky vám predstavia známe aj tie menej známe spôsoby, ako klinček využiť ako korenie aj ako liek.

Klinček ako korenie

Klinček je vlastne sušený kalich s pukmi tropické rastliny klinčekovca voňavého. Ako korenie sa používa najmä do sladkých pokrmov, na dochutenie ryže, do pečiva a cukroviniek (napr. perník, vianočné perníky), vareného vína či punču, hodí sa aj do exotických jedál (napr. mangové čatni), k divine (napr. do šípkovej omáčky) a na nakladanie ovocia, zeleniny či húb (napr. jablkový kompót s klinčekmi).

K čomu sa klinčeky najlepšie hodia

Chuť klinčekov v slaných pokrmoch skvele vynikne v kombinácii s chilli, novým korením, bobkovým listom, muškátovým orieškom, vo zverinových receptoch potom napríklad aj s borievkou. V sladkých pokrmoch a pečive môžete klinček doplniť škoricou, badyánom, kardamónom, anízom či zázvorom.

zmes korenín s klinčekom

Klinček skvele doplní chuť jabĺk, pomarančov, cibule, červenej kapusty či medu. Z

náma je napr. kombinácia dusenej červenej kapusty, jabĺk alebo pomarančov, klinčekov a škorice. Táto kapusta sa podáva napríklad k pečenej kačici či husi.

Aké má klinček liečivé účinky

Klinček má antiseptické, antibakteriálne a anestetické (dokáže lokálne znecitliviť boľavé miesto napr. zub, ďasná či boľavý krk) vlastnosti, tlmí bolesť a má močopudné účinky. Jeho antibakteriálne schopnosti využite najmä v začiatku prechladnutia.

Klinček tiež dokáže zlepšiť trávenie a chuť do jedla, upravuje črevnú mikroflóru. V ľudovom liečiteľstve sa navyše klinček používa pri reumatizme, na plesňové kožné ochorenia aj ako mierne afrodiziakum.

Podľa tradičnej indickej medicíny má sušený klinček schopnosť zlepšiť srdcovú činnosť. Olej z klinčekov sa potom v ajurvéde používa najmä na zlepšenie trávenia.

Klinček na bolesti zubov

Žuvanie klinčekov – klinček prevaľujte v ústach a žujte ho. Na boľavom  mieste ho necháme pôsobiť asi pol hodiny.

Klinčeková tinktúra – klinčekovú tinktúru využijeme pri bolesti zubov alebo paradentóze. Môžete ju používať ako ústnu vodu (môže slúžiť aj ako prevencia) alebo si s ňou potierať boľavé miesto či ďasná. Do uzatvárateľného pohára nasypte asi 10 g klinčekov a polovicu celej škorice a zalejte ich pollitrom 60% liehu.

Pohár nechajte lúhovať asi 2 týždne na tmavom mieste pri izbovej teplote. Potom tinktúru preceďte a uchovávajte v tme.

Klinčekový éterický olej

klinčeková tinktúraRovnakým spôsobom ako klinčekovú tinktúru môžete využiť aj klinčekový éterický olej, ktorý sa zároveň v aromaterapii používa aj pri bolestiach svalov a kĺbov, pri únave, proti hnačke, pri kašli, nádche a prechladnutiu, na akné a afty, ako repelent ,atď.

Pri migréne skúste potrieť spánky rastlinným olejom zmiešaným s klinčekovým éterickým olejom (na 50 ml oleja asi 10 – 25 kvapiek éterického oleja).

Ako klinček využiť proti chrípke a nachladnutiu?

Pri nachladnutí ho môžete pridať tiež do cibuľového čaju .

Pri bolesti hrdla potom vyskúšajte korenistú limonádu, postup jej výroby je nasledujúci: do hrnca nalejte pol litra vody a pridajte 2 klinčeky, 2 guľôčky nového korenia a polovicu celej škorice. Vodu priveďte k varu a 10 minút varte prikryté pokrievkou. Potom limonádu nechajte trochu vychladnúť, sceďte ju, dochuťte ju lyžicou medu a šťavou z celého citróna. Pite teplé.

Varovanie

Klinčeková silica je veľmi silná a môže pôsobiť dráždivo, preto klinček nepoužívajte dlhodobo.

Pozor tiež, ak beriete lieky proti zrážanlivosti krvi, v tom prípade sa o použití klinčekov poraďte so svojím ošetrujúcim lekárom.

kombinácia s klinčekomTehotné a dojčiace ženy by mali klinčeky používať len v malých dávkach ako korenie.

Éterické oleje môžu zriedkavo vyvolať alergickú reakciu, preto sa odporúča urobiť pred ich použitím kontrolný test a vyskúšať ich najprv na jemnej koži na zápästí.

Tento článok má len informatívny charakter a nenahrádza lekársku starostlivosť.

Prečítajte si tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button