Ako pestovať fenikel?
Ľudia nechcú pestovať fenikel len ako korenie k rybím a iným polievkam, k duseným mäsám, do omáčok a šalátov. Fenikel sladký čiže florentinský je lahôdková zelenina, ktorá má v kuchyni podobné uplatnenie ako špargľa. Fenikel ako dobré korenie, výborná zelenina alebo ako účinné liečivo si vypestujte podľa tohto návodu na záhrade aj vy. Pestovanie feniklu nie je náročné, stačí dodržať niekoľko málo zásad a pracovať s kvalitným osivom.
Ako si správne vybrať druh ak chceme pestovať fenikel
Pestovať fenikel môžeme v dvoch druhoch: fenikel obyčajný pre jeho plody (používame ako korenie) a fenikel stonkový, čiže Fenikel florentínsky (pestujeme ako zeleninu). Na pestovanie feniklu je vhodná ľahšia, priepustná pôda. Nevyhovujú mu ťažké a mokré pôdy, ani suché piesčité. Ideálne miesto pre pestovanie feniklu je také, ktoré má dostatok slnečného svitu.
Vyberte odrodu feniklu. Typ feniklu, ktorý si vyberiete, závisí od toho, akú časť rastliny feniklov, ktorú chcete použiť – cibuľky, lístky alebo semená.
- Fenikel florentínsky sa pestuje pre svoj cibuľovitú stonku, ktorá sa môže konzumovať surová, grilovaná alebo pečená. Je tiež možné jesť hrubšie stonky, ktoré vychádzajú z cibuľky, pretože sú podobné ako zeler.
- Fenikel bylinkový neprodukuje rovnaké cibuľovité stonky. Pestuje sa pre svoje jemné listy, ktoré sa používajú ako bylina. Fenikel tiež produkuje semená, ktoré majú vôňu podobnú sladkému drievku (rovnako ako zvyšok rastliny) a používajú sa na ochucovanie.
Kde a ako zasadiť fenikel?
Semená feniklu tvarom pripomínajú rascu, avšak sú väčšie a po dozretí a usušení majú svetlohnedú farbu. Semená zeleninového feniklu vysievame priamo do záhonu na jar alebo na sklonku leta, ideálne od začiatku mája do konca júna. Výsev feniklu robíme do hĺbky 2 cm, do riadkov vzdialených na 30 až 35 cm, rastliny feniklu v riadku jednotíme na vzdialenosť 20 cm.
Keď chcete pestovať fenikel, mali by ste vedieť, že neznáša priame hnojenie a rastlina je náročná na vlahu.
Vegetačná doba feniklu je 70 dní, fenikel zberáme v septembri a októbri do príchodu mrazov.
Zasadzujte fenikel ďaleko od kôpru alebo koriandra – tieto rastliny majú tendenciu krížiť opeľovanie, čo znižuje produkciu semien a ovplyvňuje chuť. Snažte sa zistiť, kedy sa vo vašej oblasti vyskytujú posledné mrazy v roku tesne na jar.
Pestovať fenikel môžete aj vo vnútri
Ak chcete, môžete zasadiť semená feniklu v nádobách približne 4 týždne pred posledným jarným mrazom. Akonáhle sa sadenice rozrástli do výšky 7 alebo 10 cm, môžete ich usadiť v skleníku predtým, ako ich prenesiete do záhrady.
Prípadne môžete fenikel uchovať v nejakom kontajneri, napríklad kvetináči. Keďže fenikel je hlboko koreniaca rastlina, bude to vyžadovať kontajner s hĺbkou minimálne 30 cm, ktorý by mal byť naplnený ľahkou pôdou s pridaným štrkom na drenáž.
Ak budete pestovať viac ako jednu feniklovú rastlinu v nádobe s touto veľkosťou, bude príliš napchatá feniklom na to, aby vytvorila veľkú cibuľku, ale stále si budete môcť vychutnať listy a semená.
Zber plodov feniklu: listy, cibuľky, semená
Akonáhle sa rastlina stáva dobre usadená a vyrastená, môžete začať zber listov feniklu:
- Netrhajte príliš veľa listov naraz, alebo by ste mohli poškodiť rastlinu.
- Listy feniklov môžu byť použité na pridanie aromatizovanie alebo pre chuť sladkého drievka do polievok, šalátov a iných jedál v stredomorskom štýle.
- Ak používate fenikel pravidelne, skúste vysadiť viacero rastlín. Zberajte jednu rastlinu týždenne, ale nezabudnite udržať zalievanie a hnojenie rastliny po jej zbere.
Cibuľky fenikla florentínskeho môžu byť zozbierané, keď dosiahnu veľkosť malej tenisovej loptičky, zvyčajne koncom leta/začiatkom jesene.
- Aby ste fenikel mohli zberať, nakrájajte fenikel tesne pod cibuľkou v pôde. Po zbere ho okamžite spotrebujte alebo ho uchovávajte v chladničke na niekoľko dní.
- Feniklové cibuľky prežijú tých pár mrazov navyše, takže sa nemusíte zbytočne ponáhľať s ich zberom, keď sa počasie nečakane ochladí. Nemali by ste však dovoliť, aby cibuľka feniklu vyrástla príliš, pretože sa stane horkou.
Semená feniklu sa dajú zozbierať hneď, ako dozrejú a keď kvetiny rastliny zhnednú.
- Semená sú veľmi krehké, takže najlepší spôsob, ako ich pozbierať, je umiestniť veľkú misku alebo inú nádobu pod rastlinku a potriasť hlavičkou so semenami. Alternatívne môžete obaliť/nastoknúť hlavičky semien do fľaše, zatiaľ čo vyrežete stonky a neskôr odstránite semená.
- Nechajte semená úplne vyschnúť a potom ich uložte na chladnom, tmavom mieste do vzduchotesnej nádoby. Vydržia vám až šesť mesiacov.
Ako pestovať fenikel aj pre iné účely
Pre farmaceutické účely môžeme pestovať fenikel nazývaný „vulgare“, ktorý má menšie tmavé plody, zato však má vysoký obsah silice. Odrody so svetlejšími veľkými plodmi sú sladšie, ale majú menší obsah silice a používajú sa ako korenie. V semenách feniklu nájdeme mnoho prospešných látok – silice, éterické oleje, cukor, stopové prvky a vitamíny.
Semená feniklu preto využívame vo forme nálevov alebo odvarov. Látky obsiahnuté v semenách feniklu uvoľňujú hladké svalstvo tráviaceho traktu, pomáhajú uvoľňovať kŕče v oblasti žalúdka a čriev a zlepšujú odchod zadržiavaných plynov z tela.
Odvar zo semien pomáha pri bolestiach a prekyslení žalúdka a po požití tučného mastného jedla. Inšpiráciu pre využitie feniklu v kuchyni hľadajte vo francúzskej a talianskej kuchyni.
Posledné rady ako pestovať fenikel
Stopka feniklu je v mnohých krajinách obľúbená ako šalátová zelenina. Po rozobratí listovej stopky na jednotlivé lôžka nám vzniknú akési „mištičky“, ktoré môžeme plniť podľa chuti a zapekať na mnoho spôsobov.
Dúfame, že sme vám s týmto článkom dopomohli k vášmu úspešnému zasadeniu a následnému vypestovaniu feniklu. Pestovať fenikel vyžaduje trpezlivosť a trochu zručnosti, koniec koncov tak isto ako pri každej inej rastlina. Preto si dajte načas, nechajte sa viesť radami a tipmi, ktoré sme vám ponúkli vyššie a uvidíte, že aj vám sa podarí vypestovať si váš vlastný fenikel.