Záhrada

Ako správne pestovať kosatec?

Tipy a triky pre úspešný pestovanie kosatca

ako pestovať kosatecKosatce sú krásne kvitnúce rastliny, ktoré sú obľúbené pre svoje farebné kvety a nenáročnosť. Pestovanie kosatcov je jednoduché, ale vyžaduje si určité poznanie a starostlivosť. V tomto článku sa dozviete, ako správne pestovať kosatce, aby ste získali krásne kvitnúce rastliny.

Kosatce potrebujú slnečné až polo-tienisté miesta na záhrade a priepustnú pôdu, ktorá má dostatok živín a netrpí nedostatkom vlahy. Rastliny sa môžu pestovať na záhonoch, ale aj v kvetináčoch. Kosatce je možné pestovať zo semien alebo z hľúz. Ak sa rozhodnete pre pestovanie z hľúz, je dôležité vybrať si kvalitné a zdravé hľuzy.

Pri pestovaní kosatcov je dôležité dodržiavať správne postupy a starostlivosť. Rastliny je potrebné pravidelne zavlažovať a hnojiť, aby sa zabezpečila ich optimálna výživa.

Okrem toho je dôležité aj odstraňovať burinu a staré kvety, aby sa podporil nový rast a kvitnutie. S týmito jednoduchými krokmi sa môžete tešiť z krásnych kvetov kosatcov na svojej záhrade.

Kosatec

Kosatec je hľuznatá rastlina, ktorá patrí do rodu Iris. Existuje mnoho druhov kosatcov, ktoré sa líšia veľkosťou, farbou a tvarom kvetu. Niektoré z najobľúbenejších druhov kosatcov sú iris nemecký, iris sibírsky a holandský kosatec.

Iris nemecký, alebo kosatec nemecký, je jedným z najobľúbenejších druhov kosatcov v záhradách. Tento druh kosatca má veľké kvety v rôznych farbách, vrátane fialovej, bielkovitej a modrej. Iris nemecký rastie do výšky asi 70 cm a je odolný voči mrazu.

Iris sibírsky je ďalším obľúbeným druhom kosatca. Tento druh kosatca má kvety v odtieňoch modrej, fialovej a bielej farby. Iris sibírsky rastie do výšky asi 60 cm a je odolný voči mrazu.

Holandský kosatec je tiež populárnou voľbou pre záhradníkov. Tento druh kosatca má kvety v rôznych farbách, vrátane červenej, oranžovej, žltej a bielkovitej farby. Holandský kosatec rastie do výšky asi 60 cm a je odolný voči mrazu.

Pri pestovaní kosatcov je dôležité zabezpečiť im dostatok slnečného svetla a priepustnej pôdy, ktorá má dostatok živín a netrpí nedostatkom vlahy. Kosatce sú nenáročné na pestovanie a dokáže ich pestovať každý. Niektoré druhy kosatcov sú plne mrazuvzdorné a netreba ich vyberať z pôdy pred zimou.

Ak chcete pestovať kosatce, môžete si vybrať z mnohých rôznych kultivarov, ktoré sa líšia veľkosťou, farbou a tvarom kvetu. Kosatce sú obľúbené záhradné rastliny, ktoré sú nenáročné na starostlivosť a rýchlo sa aj rozrastajú.

Výber Správnej Pôdy a Stanovišťa

Pôda

Pri výbere pôdy pre pestovanie kosatca je dôležité zvoliť priepustnú pôdu, ktorá má dostatok živín a netrpí nedostatkom vlahy. Kosatec preferuje pôdu s neutrálnou až mierne kyslou reakciou. Ak má pôda príliš vysoký obsah vápnika, môže to spôsobiť deformáciu kvetov.

Pri pestovaní kosatca v truhlíku je dôležité zvoliť vhodný substrát, ktorý má dostatok živín a zároveň je priepustný pre vodu.

Stanovište

Kosatce sa najlepšie darí na slnečných až polo-tienistých miestach na záhrade. Pri pestovaní je dôležité zvoliť stanovište chránené pred silným vetrom.

ako si vypestovať kosatec na záhradePre záhradné kosatce je najlepšie zvoliť záveterné a slnečné stanovište, ktoré je najlepšie obrátené na juh. Táto nenáročná rastlina zvládne aj polotieň.

Pri pestovaní kosatcov v truhlíku je dôležité zvoliť miesto, ktoré je chránené pred priamym slnečným žiarením a zároveň má dostatok svetla pre rastlinu.

Kosatce sú nenáročné na vlhkosť, ale zároveň netolerujú príliš suchú pôdu. Pri pestovaní v truhlíku je dôležité dbať na pravidelné zavlažovanie, aby sa pôda nevysušila.

Výber správnej pôdy a stanovišťa je dôležitý pre úspešné pestovanie kosatca. Správne zvolené stanovište a pôda prispievajú k zdraviu rastliny a kvalite kvetenstva.

Výsadba a Presádzanie Kosatca

Kedy Sadiť

Kosatce sa vysádzajú v období od apríla do mája. Pri výsadbe je dôležité zvoliť vhodné miesto, ktoré je slnečné až polo-tienisté a chránené pred silným vetrom. Pôda by mala byť priepustná a dostatočne zvlhčená. Ak sa sadiace miesto nachádza na ťažkej pôde, odporúča sa ju pred výsadbou obohatiť kompostom alebo hnojivom.

Ako Rozsádzať

Pri výsadbe kosatcov je dôležité dodržať vhodnú vzdialenosť medzi jednotlivými rastlinami. Cibuľky kosatcov sa sádzajú do zeme do hĺbky 10-15 cm a vzdialenosť medzi nimi by mala byť 30-60 cm. Po výsadbe je potrebné zaliať rastliny dostatočným množstvom vody.

Presádzanie Kosatca

Kosatce sa presádzajú začiatkom jesene, po odkvitnutí. Pri presádzaní je dôležité odstrániť starú zeminu a očistiť korene od zvyškov starého substrátu. Rastliny sa rozdelia na menšie časti, ktoré sa následne zasadia do pripravenej zeme. Pri presádzaní je dôležité dodržať vhodnú vzdialenosť medzi jednotlivými rastlinami.

Kosatce môžu byť tiež pestované v kvetináčoch. Pri výsadbe do kvetináča je potrebné zvoliť dostatočne veľký kvetináč, ktorý umožní rastlinám dostatočne rásť a rozvíjať sa. Pôda by mala byť priepustná a dostatočne zvlhčená. Rastliny sa do kvetináča zasadia rovnakým spôsobom ako do záhonu.

Kosatce sú ideálnou voľbou pre výsadbu do záhrady, ale aj na balkón alebo terasu. Ich krásne kvety sú vhodné na aranžovanie do kytíc a ozdobenia interiéru.

Starostlivosť o kosatec

Hnojenie

Kosatce sú nenáročné na hnojenie, ale ak chcete dosiahnuť hojnejšie kvitnutie, môžete ich hnojiť raz ročne. Najvhodnejší čas na hnojenie je na jar, keď rastliny začínajú rásť. Pri hnojení je dôležité dbať na správny pomer živín, najmä dusíka a fosforu. Preto je vhodné použiť hnojivo s vyšším obsahom fosforu, ktorý podporuje tvorbu kvetov.

Zalievanie

Kosatce potrebujú dostatok vlahy, ale netolerujú premočenú pôdu. Preto je dôležité zabezpečiť priepustnú pôdu, ktorá nezostáva dlhodobo mokrá.

V období rastu a kvitnutia je vhodné pravidelne zavlažovať, ale v období od kvitnutia po odumretie kvetov sa zavlažovanie môže znižovať.

Rez

Kosatce netreba pravidelne orezávať, ale ak sa objavia poškodené či odumreté listy, je vhodné ich odstrániť.

Po odkvitnutí kvetov je možné orezať stonky na 1/3 a tým podporiť tvorbu nových kvetov. Pri orezávaní je dôležité použiť ostré nástroje, aby nedošlo k poškodeniu rastliny.

Celkovo sú kosatce nenáročné na starostlivosť a sú plne mrazuvzdorné. V období rastu a kvitnutia potrebujú dostatok vlahy a hnojenia, ale v období odkvitnutia kvetov sa starostlivosť môže znižovať.

Rozmnožovanie Kosatca

Kosatce sú okrasné rastliny, ktoré sa pestujú pre svoje nádherné kvety. Rozmnožovanie kosatca je jednoduché a môže byť vykonané pomocou odnoží. Tými najkrajšími oplývajú druhy, ktoré majú v pôde hrubé podzemky.

Rozmnožovanie kosatca sa vykonáva delením. Je to praktické, lebo nové rastliny si môžete zadovážiť celkom zadarmo od známych či susedov. Podzemkové druhy kosatcov sa môžu veľmi jednoducho rozmnožiť delením.

Delenie kosatcov sa vykonáva v auguste alebo septembri. Najprv je potrebné vykopať rastliny a očistiť korene od zeme. Potom sa rastlina rozdelí na menšie kusy pomocou ostrého noža alebo vidlice. Každý kus by mal mať aspoň jeden stvol a korene.

Po rozdelení sa nové kusy kosatca zasaadia do pripravenej pôdy. Pôda by mala byť priepustná a dobre zavlažená. Nové rastliny by sa mali zasadiť na rovnakú hĺbku ako predtým. Po zasadení by mali byť dobre zavlažené.

Rozmnožovanie kosatca delením je jednoduché a efektívne. Nové rastliny budú mať rovnaké vlastnosti ako materská rastlina a budú kvitnúť rovnako krásne.

Choroby a Škodcovia

Choroby

Kosatce sú náchylné na niekoľko chorôb, ktoré môžu zničiť ich krásne kvety. Medzi najbežnejšie choroby patria nekvitnúce rastliny, škvrnitosť listov a heterospóriová škvrnitosť listov.

Nekvitnúce rastliny sú často spôsobené nedostatkom svetla alebo výživy. Ak chcete zabezpečiť, že vaše kosatce budú kvitnúť, uistite sa, že majú dostatok slnečného svetla a pravidelne ich hnojte.

Škvrnitosť listov môže byť spôsobená rôznymi druhmi huby. Ak zbadáte škvrny na listoch vašich kosatcov, odstráňte postihnuté listy a použite fungicíd, aby ste zabránili šíreniu choroby.

Heterospóriová škvrnitosť listov je spôsobená plesňami a môže sa prejaviť ako žlté alebo hnedé škvrny na listoch. Táto choroba môže byť liečená fungicídmi.

Škodcovia

Kosatce môžu byť tiež napadnuté rôznymi druhmi škodcov, ako sú larvy, kvetárka kosatcová, piliarka kosatcová a pilatka kosatcová.

Larvy môžu poškodiť korene kosatcov a spôsobiť, že rastlina bude slabá a nezdravá. Ak zbadáte larvy v pôde, použite insekticíd, aby ste ich zabili.

Kvetárka kosatcová a piliarka kosatcová sú malé hmyzy, ktoré sa živia listami a kvetmi kosatcov. Ak zbadáte tieto škodcov, použite insekticíd, aby ste ich zbavili.

Pilatka kosatcová je plesňová choroba, ktorá môže spôsobiť, že listy kosatcov sa stanú žltými a zomrú. Ak zbadáte príznaky tejto choroby, použite fungicíd, aby ste ju liečili.

Zazimovanie Kosatca

Kosatce sú trvalky, ktoré sa vysádzajú do záhrady na jar alebo na jeseň. Na jeseň je však potrebné zabezpečiť zazimovanie, aby rastliny prežili zimu a v budúcom roku znovu kvitli.

Zazimovanie kosatca závisí od druhu a od stanovišťa, na ktorom sa nachádza. Všeobecne platí, že kosatce potrebujú chránené miesto pred vetrom a slnkom, a dostatok vlhkosti.

Ak sa kosatce nachádzajú v trávniku, môžu byť vystavené mrazom a suchu. V takom prípade je potrebné ich chrániť pred mrazom a zabezpečiť dostatok vlhkosti.

Zazimovanie kosatca v trávniku sa robí nasledovne:

 • skrátiť rastliny na výšku približne 10 cm
 • vyčistiť okolie od listov a iného odpadu
 • zakryť rastliny suchým lístím alebo slamou
 • zakryť rastliny sieťou alebo iným materiálom, ktorý rastliny chráni pred mrazom a zároveň umožňuje prístup vzduchu

Ak sa kosatce nachádzajú v skalke, je potrebné zabezpečiť dostatok vlhkosti a chrániť rastliny pred mrazom.

Zazimovanie kosatca v skalke sa robí nasledovne:

 • skrátiť rastliny na výšku približne 10 cm
 • vyčistiť okolie od listov a iného odpadu
 • zakryť rastliny suchým lístím alebo slamou
 • zakryť rastliny sieťou alebo iným materiálom, ktorý rastliny chráni pred mrazom a zároveň umožňuje prístup vzduchu

Zazimovanie kosatca je dôležité pre jeho prežitie v zime a pre jeho kvitnutie v budúcom roku. Je potrebné zabezpečiť dostatok vlhkosti a chrániť rastliny pred mrazom a vetrom.

Rady pre Začiatočníkov

Pre tých, ktorí sa rozhodli začať s pestovaním kosatcov, tu sú niektoré rady, ktoré môžu pomôcť začiatočníkom:

 • Vyberte si jednoduché druhy kosatcov, ktoré sú odolné voči chybám a majú vysokú životaschopnosť.
 • Kosatce potrebujú slnečné až polo-tienisté miesta na záhrade. Vyberte si preto vhodné stanovište pre vaše kosatce.
 • Zabezpečte priepustnú pôdu, ktorá má dostatok živín a netrpí nedostatkom vlahy.
 • Sadenice kosatcov musíte zasadiť v priebehu júla a augusta. Na juhu Slovenska je možné sadiť kosatce ešte do polovice septembra.
 • Pri sadení kosatcov je dôležité dodržiavať správnu vzdialenosť medzi jednotlivými sadenicami. Odporúča sa vzdialenosť približne 50 cm.
 • Kosatce potrebujú pravidelnú zálievku, najmä počas suchého obdobia. Je dôležité, aby pôda bola vlhká, ale nie premočená.
 • Na jar a v čase kvitnutia kosatce prihnojujte viaczložkovým hnojivom alebo kompostom.
 • Odstraňujte odkvitnuté kvety aj so stonkami, aby sa podporilo nové kvitnutie.
 • Kontrolujte svoje kosatce pravidelne na prípadné choroby alebo škodcov.

S týmito radami by mali byť začiatočníci schopní pestovať krásne a zdravé kosatce.

Rôzne Druhy a Kultivary Kosatca

Kosatce sú pestré kvetinové rastliny, ktoré sú veľmi obľúbené na pestovanie v záhrade. Vďaka svojim rôznym druhom a kultivarom si môžete vybrať z mnohých farebných kombinácií a tvarov kvetov.

V tejto sekcii sa dozviete viac o rôznych druhoch a kultivaroch kosatca.

Druhy Kosatca

Existujú rôzne druhy kosatca, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami a vzhľadom. Medzi najpopulárnejšie druhy patria:

 • Sibírsky kosatec (Iris sibirica) – tento druh má fialové alebo modré kvety a rastie do výšky 30-60 cm.
 • Japonský kosatec (Iris ensata) – tento druh má veľké kvety a rastie do výšky 60-90 cm.
 • Holandský kosatec (Iris hollandica) – tento druh má veľké kvety a rastie do výšky 60-90 cm.
 • Trpaslíči kosatec (Iris pumila) – tento druh má malé kvety a rastie do výšky 20-40 cm.

Kultivary Kosatca

Kultivary kosatca sú vytvorené krížením rôznych druhov a ich cieľom je vytvoriť nové farebné kombinácie a tvarové varianty kvetov. Medzi najpopulárnejšie kultivary patria:

 • Blue Rhythm – tento kultivar má tmavomodré kvety.
 • Cantina – tento kultivar má fialové kvety s bielymi pruhmi.
 • Crimson King – tento kultivar má tmavofialové kvety.
 • Edith Wolford – tento kultivar má bielo-fialové kvety s fialovým okrajom.
 • Harvest of Memories – tento kultivar má žlté kvety.
 • Immortality – tento kultivar má bielo-fialové kvety.
 • Pink Attraction – tento kultivar má ružové kvety.

Pri výbere kultivarov kosatca je dôležité zohľadniť ich vlastnosti, ako je veľkosť kvetu, farba a výška rastliny.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button