Ako správne pestovať kosatec?
Je známych viac ako 230 druhov kosatcov, odborníci, ktorí chcú pestovať kosatec vedia, že celkový počet kultivarov a hybridov tejto rastliny prevyšuje jeden tisíc. Kosatce majú na jednej takzvanej „lodi“ niekoľko veľkých, farebných kvetov, pričom každý sa skladá zo šiestich okvetných lístkov. Na pestovanie kosatca si môže trúfnuť aj začiatočník. Kosatce sú totiž na pestovanie nenáročné.
Čo potrebujete, ak chcete pestovať kosatec?
Pestovať kosatec musíme v priepustnej pôde, ktorá netrpí nedostatkom vlahy a má dostatok živín. Ideálnym stanovišťom pre kosatce sú slnečné až polo-tienisté a teplé miesta na záhrade. Kosatce pestujeme na stanovištiach chránených pred silným vetrom.
Kosatce neznášajú čerstvý hnoj a príliš mokré pôdy, preto si dajte na to pozor a nech vás ani nenapadne ich sadiť do blata či extra mokrej hliny.
Hoci sa to môže zdať protichodné, keďže pri každej rastline sa musíme rozhodovať, ako správne vybrať hnojivo, niektoré rastliny ako je teda aj kosatec takú starostlivosť nevyžadujú.
Pamätajte na to, pretože ak to preženiete pri kosatcoch, nemusíte mať z nich ku koncu žiadne potešenie, pretože vám nevyrastú do želanej a požadovanej veľkosti či tvaru.
Kosatce vysádzame od júla do konca augusta, v priaznivých klimatických podmienkach až do polovice septembra. Napríklad cibule kosatca bieleho vysádzame ale už na jar. Kosatce dosahujúci vysokého vzrastu a sadíme ich do vzdialenosti 50 cm od seba, nižšie kosatce sadíme do vzdialenosti približne 25 až 30 cm. Korene kosatcov sa snažíme rozprestrieť do strán.
Kde pestovať kosatec?
Kosatec žltý (Iris pseudacorus) je pôvodný druh, ktorý rastie v močiaroch, na brehoch rybníkov a riek. Žltý kvet vykvitá v máji až júni, rastlina dosahuje výšku 80-100 cm. Ide o rastlinu, ktorá miluje vysokú vlhkosť močiarov a bahnitých riek, preto ju môžeme nájsť v týchto miestach. Hoci sa to pre tradičných záhradkárov môže zdať zvláštne a nemajú na to stavanú záhradku, pri tomto druhu kosatca budete musieť spraviť výnimku, ak ho chcete pestovať.
Pokiaľ chcete pestovať Kosatec nízky (Iris pumila), tento druh kosatca patrí k tým náročnejším, pestujú sa skôr krížence tohto druhu. Kosatcu nízkemu sa darí na suchých, slnečných svahoch, prevažne na vápenci.
Má modrofialové, žlté a biele kvety. Ide o dokonalý opak Kosatca žltého, pretože na rozdiel od neho nemôžete pestovať takýto kvet v extra vlhkých a bahnitých podmienkach či v blatistej pôde.
Kosatec sibírsky (Iris siribica), potrebuje kyslejšie pôdy, kvitne v júni a júli, nájdeme ho najmä vo Východnej Európe až po sibírsku oblasť. Ide o silne ohrozený druh, v SR je tento druh kosatca chránený. Kosatec nemecký (Iris germanica), dosahuje výšku 80 cm, kvetenstvo v máji a júni, tradičné v Európe. Iris kamepferi (syn. Iris East), pôvodom z Japonska, Mandžuska a Kórey, kvitne v júli až auguste.
Stačí si už len vybrať ten správny druh kosatca
Hoci sa to zdá ako náročný výber, keďže každý druh kosatca vyžaduje odlišné podmienky, nieje to taká hrôza ako sa na prvý pohľad môže zdať. Je nutné si len vybrať taký, ktorý sa vám bude páčiť a pravidelne sa oň starať.
Hlavne to zbytočne nepreháňajte s hnojivom ako je to napríklad pri pestovaní orchidei, keďže ide o úplne odlišné rastliny. Či už chcete pestovať kosatec, ktorý si potrpí na extra vlhké podmienky alebo naopak vyžaduje neprimerané sucho, ide skutočne o krásnu rastlinu, ktorá si zaslúži miesto vo vašej záhrade.