Ako ošetriť trávnik po zime?

ako ošetriť trávnik po zimeRovnako, ako my ľudia, aj trávnik k svojmu životu potrebuje kyslík. Ako správne ošetriť trávnik po zime? Nepriateľom je mach, ktorý sa rozrastá rýchlo nad trávovým porastom a vytvára súvislú nepriepustnú vrstvu. Prístupu vzduchu bráni tiež uschnutá minuloročná tráva alebo príliš veľká vrstva pokosenej trávy, ktorá zostala na trávniku. My sa tentoraz postaráme o to, aby náš trávnik netrpel.


Čo treba ak chcete ošetriť trávnik po zime:

  • hrable
  • vertikutátor
  • kanvica s kropítkom
  • trávne semeno
  • hnojivo

Zbežne prezrieme trávnik, aby sme zistili, či je potreba:

Ak máme na trávniku  burinu, najlepšie sa jej zbavíme vypichovaním. Robte vypichovanie pravidelne, zvlášť pred vytvorením semien u buriny!

Burinu vyťahujte aj s jej koreňmi! Ak odtrhnete iba nadzemnú časť, nežiaduce rastliny dorastú vďaka svojej veľkej regeneračnej schopnosti. Niektoré druhy však majú korene buď veľmi rozmanité, alebo zasahujúce do veľkej hĺbky – tie sa pokúste odstrániť aspoň z čo najväčšej časti.


Prevzdušnenie trávnika po zime

Prevzdušnenie vykonávame hrabľami alebo pomocou vertikutátorov či prevzdušňovačov.

Zvyšky minuloročnej uschnutej trávy vytvoria v trávniku splstnatenú vrstvu, ktorá si s machom v dusení nijako neporadí, len sa našťastie sama nerozrastá.

Aby ste sa ich zbavili, musíte trávnik „vyčesať“ a pôdu okolo korienkov narušiť, aby sa k nim dostal kyslík aj vlaha a s ňou potrebné živiny.

Tipy

Pre dosiatie holých miest si pripravíme plochu následným spôsobom:

Zeminu výdatne skyprenú a prevzdušnenú, zarovnáme a upravíme, zbavíme kameňov, rozdrvíme hrudy pôdy.
Použijeme: klasickú trávnu zmes  pre založenie dekoratívnych trávnikov a okrasných záhrad.

Podľa veľkosti plochy si zvolíme aj veľkosť balenia osiva.

Varovanie

Mach je skutočne odporné nebezpečenstvo pre trávnik. Obzvlášť na jar je prvé, čo sa z pôdy zazelená. Najčastejším dôvodom je zadržiavaná vlhkosť, tieň či príliš nízke pH pôdy.

polievanie trávy na jarPo aplikácií mletého vápenca a jeho zapracovaní do pôdy sa tlmí rast machu, ale je nutné odstrániť ho vyhrabaním. Pridať každý rok ešte 200 g hnojiva Cererit určite trávniku prospeje.

Ak vlastníte závlahový systém a niekedy sa vám tvorí na záhrade mach, stačí len zmenšiť množstvo zálievky na poškodenú plochu.


Mohlo by vás zaujímať

Podľa čoho si vybrať záhradný altánok

Ako vybrať záhradný altánok? Riaďte sa týmito faktormi!

Záhrada je miesto, ktoré môže mať skutočne široké využitie. Okrem toho, že si v nej …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.