Záhrada

Ako ošetriť trávnik po zime?

ako ošetriť trávnik po zimeRovnako, ako my ľudia, aj trávnik k svojmu životu potrebuje kyslík. Ako správne ošetriť trávnik po zime? Nepriateľom je mach, ktorý sa rozrastá rýchlo nad trávovým porastom a vytvára súvislú nepriepustnú vrstvu. Prístupu vzduchu bráni tiež uschnutá minuloročná tráva alebo príliš veľká vrstva pokosenej trávy, ktorá zostala na trávniku. My sa tentoraz postaráme o to, aby náš trávnik netrpel.

Čo treba ak chcete ošetriť trávnik po zime:

  • hrable
  • vertikutátor
  • kanvica s kropítkom
  • trávne semeno
  • hnojivo

Zbežne prezrieme trávnik, aby sme zistili, či je potreba:

Ak máme na trávniku  burinu, najlepšie sa jej zbavíme vypichovaním. Robte vypichovanie pravidelne, zvlášť pred vytvorením semien u buriny!

Burinu vyťahujte aj s jej koreňmi! Ak odtrhnete iba nadzemnú časť, nežiaduce rastliny dorastú vďaka svojej veľkej regeneračnej schopnosti. Niektoré druhy však majú korene buď veľmi rozmanité, alebo zasahujúce do veľkej hĺbky – tie sa pokúste odstrániť aspoň z čo najväčšej časti.

Prevzdušnenie trávnika po zime

Prevzdušnenie vykonávame hrabľami alebo pomocou vertikutátorov či prevzdušňovačov.

Zvyšky minuloročnej uschnutej trávy vytvoria v trávniku splstnatenú vrstvu, ktorá si s machom v dusení nijako neporadí, len sa našťastie sama nerozrastá.

Aby ste sa ich zbavili, musíte trávnik „vyčesať“ a pôdu okolo korienkov narušiť, aby sa k nim dostal kyslík aj vlaha a s ňou potrebné živiny.

Tipy ako vyčistiť trávnik

Pre dosiatie holých miest si pripravíme plochu následným spôsobom:

Zeminu výdatne skyprenú a prevzdušnenú, zarovnáme a upravíme, zbavíme kameňov, rozdrvíme hrudy pôdy.
Použijeme: klasickú trávnu zmes  pre založenie dekoratívnych trávnikov a okrasných záhrad.

Podľa veľkosti plochy si zvolíme aj veľkosť balenia osiva.

Varovanie

Mach je skutočne odporné nebezpečenstvo pre trávnik. Obzvlášť na jar je prvé, čo sa z pôdy zazelená. Najčastejším dôvodom je zadržiavaná vlhkosť, tieň či príliš nízke pH pôdy.

polievanie trávy na jarPo aplikácií mletého vápenca a jeho zapracovaní do pôdy sa tlmí rast machu, ale je nutné odstrániť ho vyhrabaním. Pridať každý rok ešte 200 g hnojiva Cererit určite trávniku prospeje.

Ak vlastníte závlahový systém a niekedy sa vám tvorí na záhrade mach, stačí len zmenšiť množstvo zálievky na poškodenú plochu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button