Zdravie a krásaAko liečiť

Ako využiť liečbu brusnicami?

liečenie brusnicamiBrusnice majú široké využitie v kuchyni, používajú sa v rade receptov. Liečbu brusnicami môžete aplikovať v ich čerstvom i sušenom stave, v kompótoch i šťavách. A čo si budeme hovoriť, brusnice máme aj tradične spojené s tanierom sviečkovej. Ale okrem využitia v kuchyni sú stále viac doporučované k prevencii a liečbe opakovaných infekcií močových ciest.

Liečbu brusnicami môžete využiť v spojitosti s infekciou

Brusnice sa odporúčajú na infekcie močových ciest, ale tiež pri problémoch s krvou, pečeňou alebo žalúdkom. Brusnice sú ozajstné bojovníčky, pretože s infekciami močových ciest bojujú niekoľkými spôsobmi.

liečbu brusnicamiZložky fruktózy a antioxidantov, ktoré sú obsiahnuté v brusniciach, bránia baktériám v osídľovania močového mechúra a tiež tomu, aby sa tam mohli množiť.

Vysoký obsah vitamínu C v brusniciach môže tiež posilňovať imunitný systém v boji s infekciami.

Je dokázané, že pravidelné pitie brusnicovej šťavy môže znížiť opakované zápaly močového mechúra a pravdepodobne skrátiť trvanie príznakov. Pokiaľ ale už infekciu máte, poraďte sa o užívaní produktov z brusníc s lekárom. V takom prípade sú brusnice vhodné len ako podporná liečba.

Liečbu brusnicami môžete využiť aj pri iných zdravotných problémoch

Šťava z brusníc dokáže zvýšiť hladinu prospešného cholesterolu a antioxidantov v krvi, a tým aj pomáha pri prevencii srdcových ochorení. Čistá brusnicová šťava je veľmi kyslá a tak koncentrovaná, že môže poškodiť zubnú sklovinu. Je lepšie šťavu zriediť a pridať do nej cukor.

Liečbu brusnicami proti infekciiAle pozor, brusnicové šťavy, ktoré sa dajú kúpiť v obchodoch, sú až príliš zriedené, než aby mohli byť účinné. Pripravte si vlastnú brusnicovú šťavu v odšťavovači.

Ak vám pripadá neriedená brusnicová šťava príliš kyslá, skúste ju zmiešať pol na pol s čistou šťavou z čučoriedok alebo inou ovocnou šťavou. Môžete použiť aj džús, alebo len čistú vodu.

Drobné tmavé červené bobule brusníc pomáhajú tiež predchádzať kazivosti zubov, a to tým, že bránia baktériám priľnúť na zuby. Zároveň obmedzujú tvorbu zubného povlaku. Brusnice obsahujú taníny a antioxidanty-antokyány, zlepšujúce nočné videnie.

Pre liečbu brusnicami je nutné si aj nejaké brusnice zadovážiť

Môžete si ich z odrezkov vypestovať, ale brusnice potrebujú väčšinou vlhkú a kyslú pôdu. Krík znáša aj veľmi nízke teploty, ale mráz môže poškodiť puky. K dozrievania bobúľ brusnica potrebuje teplo a slniečko.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button