Recepty

Ako urobiť tvarohové dolky s brusnicovou marmeládou?

tvarohové

Dolky s dobrou ovocnou marmeládou a s kopčekom šľahačky boli kedysi pravidelnou súčasťou jedálnička a každý stravník im len ťažko vedel odolať. Dnes je doba trochu iná, mladé rodiny dávajú prednosť zdravému stravovaniu, aspoň tak sa to nazýva, aj keď skladba potravín nie je vždy v súlade s týmto poňatím. Predkladáme jeden z receptov, resp. jednu z mnohých variant, ako urobiť podomácky dolky. Tentoraz to budú tvarohové dolky.

Čo potrebujete na tvarohové dolky s brusnicovou marmeládou:

  • 1/2 kg hladkej múky
  • 1/2 vaničky tvarohu
  • 1 vajce
  • 1/2 kocky kvasníc
  • 2 lyžice masla (hery)
  • 1/4 malej lyžičky soli
  • 3 lyžice cukru

Postup prípravy tvarohových dolkov krok po kroku

Príprava kvásku a cesta

Pripravíme si najskôr kvások – do vlažného mlieka nadrobíme kvasnice, posypeme asi tak lyžičkou cukru a počkáme, až kvások vzíde.

Medzi tým dáme do misy múku, pridáme vajíčko, mlieko, rozpustené maslo, tvaroh, cukor, trochu soli a nakoniec pridáme hotový kvások. Pripravíme si tak cesto na tvarohové dolky.

Kysnutie

Cesto dôkladne prepracujeme hnetením a necháme na teplom mieste kysnúť. Pokiaľ je v byte chladno a cesto nechce kysnúť, pomôžeme mu tým, že dáme misu s cestom do teplej vody alebo do vlažnej rúry.

Kysnutie sa tým urýchli. Musíme byť trpezlivý, ak niekto nemá skúsenosť s prípravou kysnutého cesta, tak kysnutie potrebuje jednu hodinu aj viac. Iné to je, keď pracujeme s misou, ktorá je špecifická a určená len pre kysnutie cesta. Potom sa čas skráti viac ako o polovicu, kedy je cesto vykysnuté.

Tvorba dolkov

Teraz cesto vyklopíme z misy na pomúčený pracovný stôl alebo dosku a rozvaľkáme na 1 cm hrubú placku.

Vykrajujeme kolieska s priemerom, ktorý je podobný priemeru pohárika a smažíme na rozpálenom oleji.

Vyprážanie ide rýchlo, aj napriek tomu, že máme nastavený nižší teplotný stupeň, dolky sú čoskoro zlatohnedej farby. Obracačkou dolky otočíme a pečieme z druhej strany.

Zdobenie

Hotové tvarohové dolky môžeme klásť na obrúsok, aby odsal prebytočný tuk. Keď tvarohové dolky trochu vychladnú, potrieme ich navrchu brusnicovou marmeládou.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button