Ako urobiť tvarohové dolky s brusnicovou marmeládou?

tvarohové

Dolky s dobrou ovocnou marmeládou a s kopčekom šľahačky boli kedysi pravidelnou súčasťou jedálnička a každý stravník im len ťažko vedel odolať. Dnes je doba trochu iná, mladé rodiny dávajú prednosť zdravému stravovaniu, aspoň tak sa to nazýva, aj keď skladba potravín nie je vždy v súlade s týmto poňatím. Predkladáme jeden z receptov, resp. jednu z mnohých variant, ako urobiť podomácky dolky. Tentoraz to budú tvarohové dolky.


Čo potrebujete na tvarohové dolky s brusnicovou marmeládou:

  • 1/2 kg hladkej múky
  • 1/2 vaničky tvarohu
  • 1 vajce
  • 1/2 kocky kvasníc
  • 2 lyžice masla (hery)
  • 1/4 malej lyžičky soli
  • 3 lyžice cukru

Postup prípravy krok po kroku

Príprava kvásku a cesta

Pripravíme si najskôr kvások – do vlažného mlieka nadrobíme kvasnice, posypeme asi tak lyžičkou cukru a počkáme, až kvások vzíde.

Medzi tým dáme do misy múku, pridáme vajíčko, mlieko, rozpustené maslo, tvaroh, cukor, trochu soli a nakoniec pridáme hotový kvások. Pripravíme si tak cesto na tvarohové dolky.


Kysnutie

Cesto dôkladne prepracujeme hnetením a necháme na teplom mieste kysnúť. Pokiaľ je v byte chladno a cesto nechce kysnúť, pomôžeme mu tým, že dáme misu s cestom do teplej vody alebo do vlažnej rúry.

Kysnutie sa tým urýchli. Musíme byť trpezlivý, ak niekto nemá skúsenosť s prípravou kysnutého cesta, tak kysnutie potrebuje jednu hodinu aj viac. Iné to je, keď pracujeme s misou, ktorá je špecifická a určená len pre kysnutie cesta. Potom sa čas skráti viac ako o polovicu, kedy je cesto vykysnuté.

Tvorba dolkov

Teraz cesto vyklopíme z misy na pomúčený pracovný stôl alebo dosku a rozvaľkáme na 1 cm hrubú placku.

Vykrajujeme kolieska s priemerom, ktorý je podobný priemeru pohárika a smažíme na rozpálenom oleji.

Vyprážanie ide rýchlo, aj napriek tomu, že máme nastavený nižší teplotný stupeň, dolky sú čoskoro zlatohnedej farby. Obracačkou dolky otočíme a pečieme z druhej strany.

Zdobenie


Hotové tvarohové dolky môžeme klásť na obrúsok, aby odsal prebytočný tuk. Keď tvarohové dolky trochu vychladnú, potrieme ich navrchu brusnicovou marmeládou.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo! Prípravky na dezinfekciu rúk. Momentálne prebieha aj súťaž o auto Škoda Scalia.


Mohlo by vás zaujímať

Recept na grilovaný encián

Ako pripraviť grilovaný encián jednoducho a chutne?

Recept určený pre všetkých milovníkov tohto krémového syra, ktorým sa nechce stáť hodiny v kuchyni. …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.