Ako bojovať s kozonohou?
Snáď najúpornejšia burina, ktorú poznajú všetci záhradníci a záhradkári: kozonoha hostcová. Málokto môže povedať, že sa s kozonohou na svojej záhrade rozlúčil navždy. My si dnes povieme, ako s ňou viac menej úspešne bojovať.
Čo budete potrebovať ak chcete bojovať s kozonohou:
- vidly
- hrable
Kde kozonoha rastie
Rastie na vlhkých miestach a prevažne tam, kde je polotieň. Stretneme sa s ňou na brehoch potokov a riek, v priekopách, záhradách, v sadoch, krovinách, v blízkosti plotov, na lúkach a vlhších trávnikoch, pri okrajoch polí a vlhších lesov.
Hlavne na kyprých pôdach sa veľmi rýchlo šíri. Aby sme sa jej zbavili, musíme zlikvidovať všetky jej korene. Aj z malého kúska podzemku je totiž schopná opäť vyrásť, obdobne ako púpava z malého kúska koreňa.
Ide o vytrvalú rastlinu – prvý rok vytvára prízemnú ružicu listov a koreňový systém, ďalšie vyženie až 100 cm dlhou dutou, hranatou a ryhovanou vetvou, na konci chudobne vetvenou.
Kozonoha hostcová je veľmi nebezpečná a náročná burina, predovšetkým v záhradách a sadoch.
Pestovanie kozonohy
V záhradách sa pestuje iba druh s bielo pestrým listom tzv. panašovaný variant. Neodporúčam ju však na pestovanie, môže zbujnieť a navyše zaplaviť celú záhradu. Je veľmi odolná a dokáže zadusiť ostatné rastliny.
Kozonohe však nemožno uprieť aj pozitíva a jej liečiteľské schopnosti.
Nálev z kozonohy sa užíva pri reumatizme alebo pri močových kameňoch – taká kúra by však mala trvať len niekoľko dní, nie je odporúčaná na dlhodobé podávanie.
Už od dávnych čias bola rozdrvená kozonoha prikladaná na bolestivé partie tela ako prostriedok mierniaci bolesti pri reumatizme a dne (odtiaľ aj pochádza latinské druhové meno rastliny: podagra = dna nôh).
Mladé listy obsahujú vitamín C a sú niekedy používané ako šalát
Pôsobí silne močopudne, zvyšuje vylučovanie solí kyseliny močovej a chloridov, uvoľňuje kŕče (napr. v oblasti brucha), zvonka vo forme obkladov namočených v náleve sa užíva na zapálené rany či hemoroidy, rozdrvené čerstvé listy podporujú hojenie rán alebo sa prikladajú na boľavé kĺby. Nálev z kozonohy sa užíva pri reumatizme.
Prevencia pred touto burinou
Najlepšie ako pri všetkom je PREVENCIA! Nenechať na novo vybudovaných záhonoch žiadne zvyšky korienkov, všetko dôkladne prerýľovať, vykopať a vyplieť.
Samozrejme najlepšie na kozonohu zaberá ručné pletie, vytrhávanie aj s koreňmi, trhanie, kyprenie záhonov.
Bez ohľadu, či má ideálne podmienky k rastu, rastie úplne všade! Vytvára husté a rozsiahle kolónie, ktorých sa v záhradách len ťažko zbavujeme. Jej rast je tak vehementný, že je schopná zahubiť nielen trvalky, ale dokonca aj niektoré listnaté či ihličnaté dreviny.
Po dvoch týždňoch zopakujte rýľovanie aj ručné pletie záhona, pretože aj po dôkladnom odstránení v pôde ešte veľa úlomkov, výhonkov a koreňov kozonohy zostane. Kozonohu vytrhávajte v krajnom prípade keď sa chystá vykvitnúť, aby sa zabránilo množeniu aj semenami.
Ak nechcete používať chémiu a potrebujete sa zbaviť kozonohy na veľkej ploche, vysaďte tam zemiaky. Počítajte však s tým, že ich výsadba musí byť hustá a opakovaná po dobu dvoch až troch rokov. Hustá zemiaková výsadba zamedzí kozonohe prístup k svetlu. Tým ju oslabí.
Pomôcť môže osekávanie kozonohy. Kosačku nastavte na 3 cm výšky.
Niektorí záhradkári radia vysadiť hojne pamajorán. Ten, keď sa rozrastie a jeho porast dostatočne zhustne, kozonohu vytlačí.
Tipy ako pestovať kozonohu
TIP: Kozonoha je bezkonkurenčná proti komáriemu uštipnutiu. Stačí roztlačiť stonku listu a potrieť štípanec. Bolesť aj podráždenie za pár minút nadobro prejde.
Upozornenie ako bojovať s kozonohou
Samozrejme možno použiť aj chémiu na ničenie kozonohy. Chemickým prípravkom však musíte dať až 14 dennú dobu na to, aby začali pôsobiť. Najúčinnejší je chemický postrek na jar, kedy sú porasty tak do 15tich cm.
Ale ako s každým chemickým prípravkom – TREBA DODRŽIAVAŤ MAXIMÁLNU OPATRNOSŤ PRI PRÁCI.