Recepty

Ako pripraviť varené vajcia natvrdo?

ako uvariť vajcia natvrdoVajcia pripravené natvrdo predstavujú rozmanitý základ do šalátov, výživ, nátierok a nápaditých improvizácií hodnotných pokrmov. Výborné sú vajcia natvrdo aj ako samostatné jedlo s dobrým pečivom. Oddávna boli vajcia nevyhnutným doplnkom zdravého jedálnička a konzumácia vajec v primeranom množstve je dôležitým zdrojom hodnôt pre ľudské zdravie. Aby sme vajcia natvrdo uvarili k spokojnosti našej aj všetkých stravníkov doma, pripomeňme si v tomto článku pár dobrých rád, ktoré všetko uľahčia.

Čo sa deje, keď varíme vajcia natvrdo

varenie vajecPri varení vzniká vo vajci tlak spôsobený rozpínajúcim sa vzduchom, ktorý nemá kam unikať. Prepichnite ihlou alebo špendlíkom guľatejší koniec vajca a tým predídete prasknutiu vajec.

Keď sa predsa len stane, že nám pri varení vo vode vajcia prasknú, pridáme do vriacej vody trošku octu, aby bielok nevytekal.

Najlepšie však urobíme, keď do vody, kým začneme vajcia variť, pridáme lyžičku soli.

Doba varenia vajec natvrdo

Doba varenia je orientačná. Ako spoznať uvarené vajce? Nemožno presne povedať, ako dlho vajcia natvrdo varíme. Čas 7 minút od doby varu je naozaj len orientačný.

Záleží na veľkosti vajec, či sile škrupiny. Že je vajce spoľahlivo natvrdo uvarené spoznáme tak, keď ho z vody vyberieme lyžicou a škrupina zostane v priebehu chvíle suchá. Škrupina z vajec sa lepšie odstraňuje lúpaním pod tečúcou studenou vodou.

Ako postupovať po uvarení vajec

uvarené vajciaPo uvarení vajcia prudko schlaďte. Ak nechcete, aby sa vám pri varení vajec natvrdo vytvoril okolo žĺtka tmavý okraj, je nutné ihneď po jeho uvarení naklepnúť škrupinu a vajcia prudko ochladiť. Najlepšie je to pod tečúcou studenou vodou.

Keď sa stane, že na vajcia zabudnete a varíte ich dlhšie, na chuti sa nič nezmení, ale tmavého okraja sa už nezbavíte. Určite vajcia vždy prudko ochlaďte, aby sa proces tvorenia tmavého okraja minimalizoval.

Pozitívne a negatívne účinky vajec natvrdo

Vieme, že konzumácia vajec okrem veľkých výhod so sebou prináša aj určité zdravotné riziká. Medzi tieto riziká patrí napríklad zvýšenie cholesterolu v krvi. Vajcia uvarené na tvrdo obsahujú veľké množstvo cholesterolu. To môže byť rizikové pre ľudí, ktorí trpia chorobami srdca, majú diabetes alebo rôzne iné ochorenia.

Preto by sa títo ľudia mali vyhýbať častej konzumácii varených vajec, pretože jedno vajce natvrdo obsahuje viac ako 200 g cholesterolu.

Je dobré počas dňa sa vyhýbať iným, cholesterol obsahujúcim jedlám. Dôležité je upozorniť na to, že najviac cholesterolu sa nachádza v žĺtku, takže ak chcete znížiť príjem cholesterolu, môžete z vajec konzumovať iba bielka.

Ak by ste nadmerne konzumovali vajcia, môže dôjsť k spôsobeniu ochorenia, ktoré sa nazýva ateroskleróza.

Ateroskleróza je dlhodobé ochorenie, ktoré postihuje naše cievy. Tým, že konzumujeme viac cholesterolu, ako sme schopní spracovať, tak dochádza k usádzaniu tuku na stenách ciev, čo vedie k nedostatočnému prekrveniu jednotlivých orgánov. Preto si dávajte veľký pozor, koľko vajec denne skonzumujete.

Tip ako uvariť vajcia natvrdo

Máme pre vás užitočnú radu. Určite každému z nás sa stalo, že niektoré z vajec v papierovom štandardnom obale je prasknuté a prilepené k obalu. Jednoducho navlhčite obal zo spodnej vonkajšej strany a za chvíľu vajcia vyberiete bez poškodenia.

Ak je prilepené viac a nedarí sa odňať ho z obalu, polejte celé vajcia z vrchu trochou studenej vody, tá sa dostane do jamky obalu a vajcia potom ľahko vyberiete bez rozbitia škrupiny.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button