KuchyňaRecepty

Ako využiť zvyšný ananás?

ako využiť zvyšný ananásMilujete ananás, ale kúpili ste si príliš veľký a teraz neviete, čo urobiť s jeho zvyškami? Prečítajte si nasledujúci článok, kde vám poradíme, ako využiť zvyšný ananás. Nájdete tu tipy, ako ananás zužitkovať pri príprave teplých aj studených pokrmov, ale tiež sa dozviete, ako ananás správne skladovať, aby vám čo najdlhšie vydržal a zároveň bol stále plný vône a chuti.

Spôsoby ako sa dá zvyšný ananás využiť

Zvyšný ananás možno použiť na prípravu ovocných pohárov, koktailov, ovocného šalátu, prípadne kuskusu na sladko. Existujú aj recepty s ananásom ako napríklad vitamínový ovocný šalát s domácim müsli, alebo recepty ako pripraviť kuskus na sladko.

Ďalšou možnosťou je použiť ananás pri pečení a tiež pri varení najmä exotických pokrmov s mäsom. Skvele chutí s kuracím aj bravčovým mäsom, niekto má rád ananás tiež na pizzi.

grilovaný ananásZvyšný ananás je v neposlednom rade možné grilovať na sladko i na slano. A ako si pripraviť grilovaný ananás ako dezert? Ananás nakrájame na približne 1-2 centimetrové plátky, olúpte ich a vykrojte stred.

Každý plátok osušte obrúskom alebo utierkou a potrite rozpusteným medom. Plátky nechajte chvíľu poležať a potom ich môžete položiť na gril a grilovať asi 5 minút z každej strany.

Na tanieri ananás posypte mletou škoricou a dozdobte. Ak si chcete ananás pripraviť na panvici, použite na opečenie maslo.

Čo obsahuje ananás?

Ananás je druh tropického ovocia, ktoré sa vyznačuje veľkou šťavnatosťou (obsahuje viac ako 80% vody) a tiež charakteristickou vôňou a chuťou. V ananáse nájdete vlákninu, vitamíny skupiny B, vitamíny A a C, z minerálov najmä draslík, horčík, fosfor, železo, vápnik a ďalšie.

Vďaka obsahu enzýmu bromelaín a ďalším cenným látkam má ananás okrem iného protizápalové a protirakovinové účinky, pomáha predchádzať krvným zrazeninám, chráni a čistí náš organizmus a tiež má schopnosť odvodňovať telo a odbúravať tuky.

Ak máte problémy so suchými, zničenými vlasmi alebo nechtami, tak si určite v pravidelných intervaloch doprajte ananás v rôznych jeho formách.

Ako si vybrať správny ananás?

Zrelý ananás vyberajte podľa sladkej vône. Ďalšou možnosťou, ako zistiť, či je ananás dostatočne zrelý, je skúsiť vytrhnúť lístok z jeho stredu.

List by mal klásť mierny odpor, ale mal by sa dať ľahko vytrhnúť. Vyberajte dobre, pretože ananás prestáva dozrievať už po odtrhnutí zo stromu, doma vám teda „nedôjde“.

Ako ananás skladovať

ananásová šťavaAnanás nechajte asi deň až dva pri izbovej teplote, bude potom mäkší a šťavnatejší. Potom ho premiestnite do chladničky, kde ho môžete skladovať asi 3 – 5 dní.

Porciovaný ananás skladujte vo vzduchotesnej nádobe opäť v chladničkeAnanás môžete prípadne aj zamraziť, po rozmrazení už však nebude mať charakteristickú chuť, vôňu a štruktúru, napriek tomu sa skvele hodí na prípravu zmrzliny, smoothie i rôznych teplých pokrmov.

Tipy

Ku kúskom naporciovaného ananásu prilejte trochu ananásovej šťavy, potom vydrží dlhšie čerstvý.

Upozornenie

Ananás má veľa pozitívnych účinkov, ale nájdu sa aj malé negatíva na ktoré by ste si mali dávať pozor. Vďaka enzýmu bromelaín sa môžu u niektorých ľudí vyskytnúť alergické reakcie.

Ak budete jesť veľa ananásu môže to spôsobiť pálenie pokožky, pretože aktívne látky v ananáse nemusia každému človeku „sadnúť“. Veľké množstvo skonzumovaného ananásu môže vo výnimočných prípadoch vyvolať hnačku alebo bolesti brucha.

Ďalšie odporúčané články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button