Ako liečiťZdravie a krása

Ako znížiť cholesterol prírodnou cestou?

ako znížiť cholesterol prírodnou cestouBolo vám lekárom povedané, že vaše hodnoty cholesterolu v krvi rozhodne nie sú dobré a treba s tým niečo urobiť? Vysoká hladina cholesterolu nesmie byť prehliadaná, môže totiž viesť k závažným zdravotným problémom. Ako však na zníženie cholesterolu? A ide to aj prírodnou cestou? Ako znížiť cholesterol prírodnou cestou?

Cholesterol – pomocník aj zabijak!

Cholesterol je súčasťou každej našej bunky. Pomáha v tele spracovávať tuky, je potrebný pri tvorbe bunkových membrán, hormónov, vitamínu D. Je stavebnou jednotkou nervov.

Pre organizmus je cholesterol nenahraditeľný. Čiastočne si ho organizmus vyrába sám, a to predovšetkým v pečeni a tráviacom ústrojenstve, zvyšok prijímame pomocou potravy. Ak sa stane to, že je v krvi nadbytok cholesterolu, prináša to pre náš organizmus vážne zdravotné riziká.

Za normálnu hodnotu sa považuje celkový cholesterol do 5-5, 2 mmol/l, zvýšený cholesterol 5-5,2 až 6,2 mmol/l a za vysoký cholesterol hodnoty cez 6,2 mmol/l.

V našom organizme sa nachádzajú 4 typy cholesterolu:

 1. HDL (High Density Lipoproteins): Dobrý cholesterol“ – ten zaisťuje transport cholesterolu do pečene, kde je ďalej spracovaný.
 2. zlý cholesterol v cieváchLDL (Low Density Lipoproteins): Zlý cholesterol„, tento cholesterol je lipoprotein. Prenáša sa z pečene do periférnych tkanív. Ak je jeho hladina zvýšená, usadzuje sa aj na cievné steny, čím zvyšuje riziko vzniku aterosklerózy.
 3. VLDL (Very Low Density Lipoproteins): lipoprotein, ktorý prenáša tuky v krvi, najmä triglyceridy, ich hladina nezávisí od príjmu tukov z potravy, sú vytvárané v pečeni.
 4. Chylomikróny: zabezpečujú transport triglyceridov a cholesterolu, do tela sa dostávajú z potravy.

Riziká vysokého cholesterolu

A čo môže vyššia koncentrácia cholesterolu v krvi spôsobiť ?

 • Vyššie riziko kardiovaskulárnych ochorení
 • Ateroskleróza– kôrnatenie tepien
 • Ischemické choroby srdca (angína pectoris, infarkt myokardu, srdcové zlyhanie, arytmiu)
 • Cievne ochorenia mozgu (mozgová mŕtvica)
 • Nedokrvenie končatín

Zatočte so zvýšeným cholesterolom!

Ak máte nadváhu alebo ste obéznyzhoďte prebytočné kilá. V neskoršom veku to môže byť oveľa ťažšie, ale tým, že znížite váhu, znížite riziko ďalších chorôb, ako je cukrovka alebo vysoký krvný tlak. Existuje totiž istá spojitosť medzi príjmom kalórií a hladinou cholesterolu.

chudnutie behanímHýbete sa? Ak sa váš jediný pohyb obmedzuje na nastúpenie do auta pred domom, je na čase s tým niečo urobiť. Zaraďte športové aktivity do svojho denného plánu. Pravidelný pohyb znižuje zlý LDL cholesterol a zvyšuje ten dobrý HDL cholesterol.

Venujte športu svoj čas. Viete ale, ako často doma cvičiť, aby pohyb priniesol dobré výsledky? V článku nájdete mnoho rád, preto určite stojí za prečítanie! Alebo viete ako často behať?

Aj fajčenie významne znižuje hladiny dobrého HDL cholesterolu. Patríte medzi fajčiarovSeknite s týmto zlozvykom raz a navždy!

Pozrite sa aj na ďalšie tipy, AKO REGULOVAŤ VYSOKÝ CHOLESTEROL!

Prírodná cesta za znížením cholesterolu!

Existujú také potraviny, ktoré nám so znížením cholesterolu môžu pomôcť? Áno, pozrite sa na to, o aké prírodné dobroty ide!

 • Rastliny obsahujúce fytosteroly významne znižujú cholesterol. Konzumujte preto sezamové a slnečnicové semienka, karfiol, figy, jahody, cibuľu, cukety, marhule, paradajky a zeler. Zelerová šťava je doslova zázrakom!
 • Nebojte sa cesnaku! Najlepšie je cesnak čerstvý, ale ak vás odpudzuje jeho aróma, je možné užívať cesnak v tabletách! Užívajte cesnak 4 mesiace a váš cholesterol sa môže znížiť dokonca o 20%. Cesnak však nepomáha len v tejto oblasti, pozitívnych účinkov na ľudský organizmus má mnoho! Aké? Nájdete ich všetky v článku Ako pestovať cesnak? + Účinky cesnaku.
 • Zaraďte do jedálnička viac ovocia a fazule – obsahujú pektín, ktorý obklopí cholesterol a vylúči ho z tela von. Tiež mrkva znižuje vďaka pektínu cholesterol. Kapusta, brokolica a cibuľa majú tež vyšší obsah pektínu.
 • potraviny vlákninaKonzumujte viac vlákninyVláknina pomáha tráviacemu traktu vylúčiť cholesterol a tým zabraňuje jeho vstrebávaniu do krvi. Dajte si celé zrná, strukoviny alebo napríklad ovsené otruby.
 • Doprajte si viac rýb! Obsahujú omega-3 nenasýtené mastné kyseliny a ďalšie telu prospešné látky. Ryby zaraďte do jedálnička aspoň dvakrát týždenne.
 • Dajte si hrsť orechov každý deň! Orechy sú síce tučné, ale nejedná sa o tuky nasýtené. Vlašské orechy sú ideálne!
 • červené víno a upchatie cievPohárik dobrého vína neuškodí, 2 dcl zvyšujú hladinu dobrého cholesterolu až o 10%.
 • Zelený čaj neobsahuje žiadne kalórie a môže znižovať zlý cholesterol až o 5%. Doplňte ho ďalšími tekutinami, najlepšie vodou, telo dokonale prepláchnite!
 • Nahraďte maslo za margarín. A pokiaľ možno, nepoužívajte maslo vôbec. Vyhnite sa tučným, vyprážaným a ťažkým jedlám a nahraďte ich pestrou stravou, zdravými tukmi a čerstvou zeleninou a ovocím.

Zdravie je to najpodstatnejšie , čo máme, a preto by sme sa o neho mali dobre starať. Preto ak bojujete s cholesterolom a naučíte sa zdravo jesť a žiť, verte, že po čase budú pozitívne zmeny na vašom zdraví obrovské a váš nový, zdravý životný štýl vás bude skutočne baviť!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button