AkoaPreco.com > Ako liečiť > Ako znížiť cholesterol prírodnou cestou?

Ako znížiť cholesterol prírodnou cestou?

ako znížiť cholesterol prírodnou cestouBolo vám lekárom povedané, že vaše hodnoty cholesterolu v krvi rozhodne nie sú dobré a treba s tým niečo urobiť? Vysoká hladina cholesterolu nesmie byť prehliadaná, môže totiž viesť k závažným zdravotným problémom. Ako však na zníženie cholesterolu? A ide to aj prírodnou cestou? Ako znížiť cholesterol prírodnou cestou?

Cholesterol – pomocník aj zabijak!

Cholesterol je súčasťou každej našej bunky. Pomáha v tele spracovávať tuky, je potrebný pri tvorbe bunkových membrán, hormónov, vitamínu D. Je stavebnou jednotkou nervov.

Pre organizmus je cholesterol nenahraditeľný. Čiastočne si ho organizmus vyrába sám, a to predovšetkým v pečeni a tráviacom ústrojenstve, zvyšok prijímame pomocou potravy. Ak sa stane to, že je v krvi nadbytok cholesterolu, prináša to pre náš organizmus vážne zdravotné riziká.

Za normálnu hodnotu sa považuje celkový cholesterol do 5-5, 2 mmol/l, zvýšený cholesterol 5-5,2 až 6,2 mmol/l a za vysoký cholesterol hodnoty cez 6,2 mmol/l.

V našom organizme sa nachádzajú 4 typy cholesterolu:


 1. HDL (High Density Lipoproteins): Dobrý cholesterol” – ten zaisťuje transport cholesterolu do pečene, kde je ďalej spracovaný.
 2. zlý cholesterol v cieváchLDL (Low Density Lipoproteins): Zlý cholesterol“, tento cholesterol je lipoprotein. Prenáša sa z pečene do periférnych tkanív. Ak je jeho hladina zvýšená, usadzuje sa aj na cievné steny, čím zvyšuje riziko vzniku aterosklerózy.
 3. VLDL (Very Low Density Lipoproteins): lipoprotein, ktorý prenáša tuky v krvi, najmä triglyceridy, ich hladina nezávisí od príjmu tukov z potravy, sú vytvárané v pečeni.
 4. Chylomikróny: zabezpečujú transport triglyceridov a cholesterolu, do tela sa dostávajú z potravy.

Riziká vysokého cholesterolu

A čo môže vyššia koncentrácia cholesterolu v krvi spôsobiť ?

 • Vyššie riziko kardiovaskulárnych ochorení
 • Ateroskleróza– kôrnatenie tepien
 • Ischemické choroby srdca (angína pectoris, infarkt myokardu, srdcové zlyhanie, arytmiu)
 • Cievne ochorenia mozgu (mozgová mŕtvica)
 • Nedokrvenie končatín

Zatočte so zvýšeným cholesterolom!

Ak máte nadváhu alebo ste obéznyzhoďte prebytočné kilá. V neskoršom veku to môže byť oveľa ťažšie, ale tým, že znížite váhu, znížite riziko ďalších chorôb, ako je cukrovka alebo vysoký krvný tlak. Existuje totiž istá spojitosť medzi príjmom kalórií a hladinou cholesterolu.

chudnutie behanímHýbete sa? Ak sa váš jediný pohyb obmedzuje na nastúpenie do auta pred domom, je na čase s tým niečo urobiť. Zaraďte športové aktivity do svojho denného plánu. Pravidelný pohyb znižuje zlý LDL cholesterol a zvyšuje ten dobrý HDL cholesterol. Venujte športu svoj čas. Viete ale, ako často doma cvičiť, aby pohyb priniesol dobré výsledky? V článku nájdete mnoho rád, preto určite stojí za prečítanie! Alebo viete ako často behať?

Aj fajčenie významne znižuje hladiny dobrého HDL cholesterolu. Patríte medzi fajčiarovSeknite s týmto zlozvykom raz a navždy!

Pozrite sa aj na ďalšie tipy, AKO REGULOVAŤ VYSOKÝ CHOLESTEROL!

Prírodná cesta za znížením cholesterolu!

Existujú také potraviny, ktoré nám so znížením cholesterolu môžu pomôcť? Áno, pozrite sa na to, o aké prírodné dobroty ide!

 • Rastliny obsahujúce fytosteroly významne znižujú cholesterol. Konzumujte preto sezamové a slnečnicové semienka, karfiol, figy, jahody, cibuľu, cukety, marhule, paradajky a zeler. Zelerová šťava je doslova zázrakom!
 • Nebojte sa cesnaku! Najlepšie je cesnak čerstvý, ale ak vás odpudzuje jeho aróma, je možné užívať cesnak v tabletách! Užívajte cesnak 4 mesiace a váš cholesterol sa môže znížiť dokonca o 20%. Cesnak však nepomáha len v tejto oblasti, pozitívnych účinkov na ľudský organizmus má mnoho! Aké? Nájdete ich všetky v článku Ako pestovať cesnak? + Účinky cesnaku.
 • Zaraďte do jedálnička viac ovocia a fazule – obsahujú pektín, ktorý obklopí cholesterol a vylúči ho z tela von. Tiež mrkva znižuje vďaka pektínu cholesterol. Kapusta, brokolica a cibuľa majú tež vyšší obsah pektínu.
 • potraviny vlákninaKonzumujte viac vlákninyVláknina pomáha tráviacemu traktu vylúčiť cholesterol a tým zabraňuje jeho vstrebávaniu do krvi. Dajte si celé zrná, strukoviny alebo napríklad ovsené otruby.
 • Doprajte si viac rýb! Obsahujú omega-3 nenasýtené mastné kyseliny a ďalšie telu prospešné látky. Ryby zaraďte do jedálnička aspoň dvakrát týždenne.
 • Dajte si hrsť orechov každý deň! Orechy sú síce tučné, ale nejedná sa o tuky nasýtené. Vlašské orechy sú ideálne!
 • červené víno a upchatie cievPohárik dobrého vína neuškodí, 2 dcl zvyšujú hladinu dobrého cholesterolu až o 10%.
 • Zelený čaj neobsahuje žiadne kalórie a môže znižovať zlý cholesterol až o 5%. Doplňte ho ďalšími tekutinami, najlepšie vodou, telo dokonale prepláchnite!
 • Nahraďte maslo za margarín. A pokiaľ možno, nepoužívajte maslo vôbec. Vyhnite sa tučným, vyprážaným a ťažkým jedlám a nahraďte ich pestrou stravou, zdravými tukmi a čerstvou zeleninou a ovocím.

Zdravie je to najpodstatnejšie , čo máme, a preto by sme sa o neho mali dobre starať. Preto ak bojujete s cholesterolom a naučíte sa zdravo jesť a žiť, verte, že po čase budú pozitívne zmeny na vašom zdraví obrovské a váš nový, zdravý životný štýl vás bude skutočne baviť!

Mohlo by vás zaujímať

najlepší lekár je šport

Najlepší lekár? Šport

Šport je fenoménom dnešných dní, žiaľ zdá sa, že čoraz viac ľudí sa venuje jeho …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.