KuchyňaNávody

Ako nakupovať a skladovať vajcia?

V tomto článku vám prinášame rady a tipy, ako môžete nakupovať a skladovať vajcia. Veľká noc je obdobím, kedy sa vo zvýšenej miere konzumujú vajcia. Poďme si pripomenúť niektoré odporúčania a rady, ktorými by sme sa mali pri nákupe a následnom skladovaní vajíčok riadiť.

Ako správne skladovať vajcia

Vajcia majú minimálnu trvanlivosť 28 dní od dátumu znášky. Na kvalitu ani nutričnú hodnotu vajec nemá spôsob chovu žiadny vplyv. Napriek tomu by sme radšej mali z etických dôvodov, čo najmenej nakupovať vajcia z klietkových chovov.

Záleží na rozhodnutí každého z nás. Skladovať vajcia by ste mali v chlade, najlepšie pri teplote 5-8 ° C, špičkou dolu. Na širšom konci vajíčka je vzduchová medzera, vajcia sa uskladňujú tak, aby vzduchová medzera bola hore.

Skladovaným vajciam škodí vlhkosť a teplota vyššia ako 18 ° C. Ak chcete skladovať vajcia dlhšie, ako pár hodín, tak vajíčka pred uskladnením určite neumývajte vodou, poškodili by ste ich ochrannú vrstvu.

Označovanie vajíčok

Vajcia v obchodoch musia mať neporušenú škrupinu a musia byť riadne označené. Na škrupine je vyznačený kód, ktorý odkazuje na spôsob chovu, krajinu pôvodu a registračné číslo chovu. Na prvom mieste kódu je 0, alebo číslo 1, 2, 3.

Nulou sa značia vajcia z ekologického chovu, jednotkou voľný výbeh, dvojkou hala a trojkou klietkový chov. Nasleduje označenie krajiny pôvodu (CZ, PL, SK, DE atď.) a registračné číslo chovu.

Na obale je okrem iného povinný údaj o odporúčanom skladovaní, dobe použiteľnosti, akostnej triede a hmotnostnej skupine – S, M, L, XL. Vajcia S vážia menej ako 53 g, M váži v rozmedzí 53-63 g, L 63-73 g a XL váži viac ako 73 g.

Prečo by sme mali jesť vajíčka

Vajcia sú významnou zložkou v ľudskej výžive. Obsahujú množstvo vitamínu A, D a celý rad vitamínov skupiny B. Z minerálnych látok obsahujú predovšetkým draslík, fosfor a železo.

Vytknúť sa im dá len vyšší obsah cholesterolu, avšak podľa lekárskych štúdií je konzumácia vajec a s tým spojené zvýšenie hladiny krvného cholesterolu diskutabilné.

rozbité vajíčkoOdporúčané množstvo vaječných žĺtkov je v rozmedzí 2-6 kusov týždenne.

Traduje sa, že vajcia s tmavými žĺtkami sú chutnejšie. Nie je to pravda, majú len lepšiu farbu. Veľmi sýtu farbu majú vaječné žĺtky od sliepok, ktoré majú prístup k zelenej tráve.

Farba škrupiny je daná plemenom, vajcia môžu mať rôzne odtiene bielej, hnedej aj zelenkastej (araukana) farby.

Hnedé vajcia sú v predaji najčastejšie, škrupina je pevnejšia ako u bielych vajec.

Tipy ako variť vajíčka

Nakoniec pridáme niekoľko rád, ako uvariť vajíčka, čo najlepšie. Vajcia pred varením vyberieme na chvíľku z chladničky. Umyjeme ich pod tečúcou vodou. Ak chceme mať istotu, aby pri varení nepopraskali, prepichneme ich na širšom konci ihlou.

Vkladáme ich do studenej vody a od momentu, keď začne voda vrieť varíme vajcia natvrdo 9-10 minút. Uvarené vajíčka ihneď schladíme. Nevaríme ich zbytočne dlho, povrch žĺtok by bol zelenkastý (kvôli sírnym zlúčeninám). Ak chceme, aby bolo vajce uvarené na mäkko, tak vkladáme vajcia do vriacej vody a varíme 5 minút. Potom rýchlo schladíme.

A ako spoznáte, či je vajce dobré ? V 1 litri vody rozmiešajte 10 dkg soli a vajíčko ponorte do vzniknutého roztoku. Ak vám vajíčko klesne na dno, tak je dobré, ak zostane plávať na povrchu vody, tak je pokazené.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button