Recepty

Ako urobiť vajcia na hniličku?

Ako urobiť vajcia na hniličku„Nevie uvariť ani vajce“, hovorí sa o nešikovnom kuchárovi. Lenže uvariť vajce na hniličku, aby bolo „tak akurát“, to je celkom umenie. A pritom sa to nezdá. Ponúkame niekoľko praktických tipov a recept, ako úspešne upripraviť vajcia na hniličku.

Na vajcia na hniličku budete potrebovať:

  • vajcia
  • ocot
  • soľ
  • sporák
  • hrniec s vodou
  • lyžica
  • stopky

Cez nepravdivé upozorňovania na vysoký obsah cholesterolu, aj napriek varovaniu, že nedostatočne tepelne spracované vajcia môžu byť zdrojom chorobných nákaz, vajcia na hniličku nestratili na svojej popularite.

Vajcia na hniličku sú tuhšie ako vajce namäkko, a tak sa s ním lepšie manipuluje. Na druhú stranu si vajcia na hniličku zachovávajú tú ​​“nebezpečnú“ lahodnú chuť nedovareného žĺtku, ktorú postrádame u vajec varených natvrdo.

Stupnica tvrdosti vajec

Vajce tuhne dobou varu. Najmäkšie sú vajcia namäkko. Majú mierne zatuhnutý bielok a tekutý žĺtok. Preto sa podávajú sa škrupinou v špeciálnom kalíšku a vyjedajú s lyžičkou (deťom vrch odsekneme, dospelí si poradia sami), alebo ich lyžičkou vyškrabneme do skleneného hrubostenného pohára (vajcia do skla). Vajcia namäkko jeme najčastejšie na raňajky. Musia byť teplé.

Varene vajcia

Dlhšiu dobu varu potrebujú vajcia na hniličku. Majú pevný bielok, ale žĺtok je stuhnutý len pri svojom vonkajšom okraji, smerom do stredu je čím ďalej mäkší, uprostred vlhký až polotekutý.

Vajcia na hniličku podávame olúpané a ešte teplé. Vajcia na hniličku sa konzumujú ako samostatný pokrm, vkladáme ich do polievok či bezmäsitých omáčok (kôprová, chrenová, Fazuľková) alebo dopĺňajú bezmäsité pokrmy.

Najdlhším varom prejde vajce natvrdo. Použitie je rozmanité. Zvyčajne sa jedia alebo ďalej spracovávajú až po vychladnutí.

Aby sme uvarili vajcia do požadovanej tuhosti, musíme dodržiavať čas jeho varu. A v tom je háčik. Niekedy sa zadarí, inokedy nie. Avšak keď budeme dodržiavať určité zásady, nezdary aspoň trochu eliminujeme.

Tipy pri varení

Teplota vajec

Základné a rokmi preverené kuchárske knihy uvádzajú, že vajcia na hniličku varíme štyri alebo štyri a pol minúty. No áno, ale to platilo v čase, keď nebolo zvykom ukladať vajcia do chladničky! Rozdiel v teplote vajec zo špajze a z chladničky môže byť až desať stupňov. Preto vajcia pred varením aspoň dve tri hodiny necháme prehriať pri izbovej teplote.

Studené vajcia z chladničky tiež niekedy neodolajú teplotnému šoku a po vložení do vody prasknú. Niekedy prasknú aj vajcia, ktoré studené nie sú.

Preto do vody dávame lyžičku soli, lyžicu octu, alebo oboje. Síce to nezabráni prasknutiu škrupiny, ale bielok sa okamžite zrazí, upchá prasklinu a nevytečie do vody.

Voda sa musí variť

Vajcia vkladáme vždy do vody, ktorá sa varí. Nemožno spoliehať na predpisy a recepty, ktoré odporúčajú vkladať vajcia do studenej vody.

Doba, počas ktorej sa studená voda s vajcami zahrieva, môže byť rôzna: záleží na množstve vody i vajec, na spôsobe zahrievanie (inak na plyne, inak na elektrickom sporáku), na teplote vajec.

Množstvo vody na varenie vajec

Vajíčka, ktoré chceme uvariť na hniličku, musia byť úplne ponorené vo vode, a to po celú dobu varu.

Keby čiastočne „vykukovali“ z vody, zostane v tých miestach bielok surový (pri vajciach namäkko to až tak  nevadí, vajcia uvarené natvrdo stuhnú dĺžkou varu aj pri neúplnom ponorení). Vajcia do vody vkladáme na lyžici. Keby sme ich do nej vložili rukami, jednak sa oparíte, a jednak by sme ich do vody vhodili príliš prudko a praskli by.

Veľkosť vajec

Vajcia na hniličkuDoba štyri alebo štyri a pol minúty je udávaná preto, že vajcia majú rôznu veľkosť.

V súčasnej dobe sa uvádzajú štyri veľkosti vajec podľa gramáže od 35 gramov do veľkosti nad 73 gramov.

Značí sa číslicami ako oblečenie: S, M, L, XL. Veľkosti S a XL sú extrémne.

Doba varu platí pre najčastejšie veľkosti M a L. (Aj pri rôznych veľkostiach zostáva veľkosť žĺtka približne rovnaká, ale napríklad XL môžu mať aj dva žĺtky.)

Stopujeme čas varenia vajíčok

Štyri a pol minúty neodhadneme „od oka“. Doba sa počíta okamžite, od kedy voda po vložení vajec opäť začne vrieť. Keď máme, použijeme kuchynskú minútku.

Musíme ju vopred natiahnuť. Pozor, niektoré minútovníky zvonia minútu pred koncom nastaveného času. Zvukový signál vyšle prípadne aj mikrovlnka pustená štyri minúty na prázdno. Alebo čas sledujeme na hodinách. Športovo založení použijú stopky.

Uvarené vajcia na hniličku vyberieme vhodným nástrojom z vody, ľahko naklepneme škrupinu a na 10 sekúnd je ponoríme do studenej vody. Hneď vyberieme, aby zostali teplé. Olúpeme ich a pripravíme na použitie.

Na tanier vajcia na hniličku podávame rozpolené – je potom s nimi ľahšia manipulácia, a tiež chceme, aby bola hniličková konzistencia aj okom viditeľná

Bonusový tip

Vajcia uvarené na hniličku (dve až tri na porciu) rozpolíme, veľmi jemne posolíme, posypeme čerstvo nastrúhaným chrenom a polejeme rozpusteným maslom. Podávame k večeri s chlebom alebo s celozrnným tmavým pečivom.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button