Zdravie a krása

Ako spoznať cukrovku?

ako spoznať cukrovkuDiabetes, ľudovo nazývaný cukrovka, sprevádza ľudstvo už od pradávna. Na svete je dnes touto chorobou postihnutých niekoľko miliónov ľudí. Jasnou príčinou je genetické zaťaženie. Majú vaši rodičia, starí rodičia či iní príbuzní cukrovku a vy stále častejšie premýšľate, či občasné zdravotné problémy nemôžu vychádzať práve z toho? Ako teda spoznať cukrovku?

Diabetes mellitus

Cukrovkou ochorie každoročne veľký počet ľudí. Jedná sa o chronické ochorenie, ktoré sa prejavuje poruchou metabolizmu sacharidov.

Organizmus skrátka nie je schopný spracovávať cukor.

Existujú dva typy cukrovky:

Diabetes I. typu najčastejšie vzniká pred 20. rokom života, bežne ho majú novorodenci, malé deti, ale aj seniori.

Prejavuje sa absolútnym nedostatkom inzulínu. Príčinou je to, že vlastné imunitné bunky ničia bunky pankreasu (štítnej žľazy), ktoré produkujú inzulín. Preto je často doživotne potrebné tento hormón dopĺňať injekčne.

príznaky cukrovkyDiabetes II. typu sa rozvíja často pomaly, nepozorovane a vyskytuje sa väčšinou až po 40. roku života, alebo až v pokročilom veku.

V poslednej dobe boli ale zaznamenané prípady tohto ochorenia aj u malých detí.
Telo chorého človeka inzulín síce tvorí, ale nedokáže ho efektívne využiť. Produkcia býva v čiastočnej miere zachovaná, sekrécia – vylučovanie – inzulínu je však porušená, a tak dochádza k problémom.

U tohto typu nemusí byť inzulín injekčne podávaný, všetko sa upraví diétou, lieky a zmenou životného štýlu.

Aké sú príčiny cukrovky?

Rizikovými faktormi pre cukrovku I. typu je genetická predispozícia, na vine môže byť aj vírusová infekcia, zápal či iné poškodenie pankreasu a prehnaná imunitná reakcia.

prekyslenieHlavnou príčinou II. typu je pohodlný spôsob života, teda nedostatok pohybu, nadváha, nezdravá strava, tučné jedlo a prevaha jednoduchých cukrov v strave, ďalej prekyslenie žalúdka a niektoré lieky.

Tip: Pri pocite prekyslenia, zlého trávenia a problémami s pečeňou vám môže pomôcť čajový koncentrát vhodný pri očistných kúrach a pri prekyslení organizmu.

Použitie koncentrovaných bylinných čajov je v dnešnej uponáhľanej dobe veľmi rýchle, komfortné a ich účinok je výrazne pozitívny.

Ako spoznať prvé príznaky cukrovky?

Neliečená cukrovka dokáže zabíjať, a preto je nutné už pri prvých príznakoch zbystriť zrak.
Hlavné príznaky cukrovky sú:

  • Silné potenie
  • Nadmerný smäd
  • Sucho v ústach
  • Únava, malátnosť, ospalosť a dehydratácia
  • Nadmerné množstvo moču
  • Svrbenie kože
  • Hnačka a chudnutie
  • Nevoľnosť, vracanie, bolesti brucha a znížená chuť do jedla
  • Časté plesňové infekcie nôh alebo v intímnej oblasti
  • Občasná necitlivosť či mravčenie končatín

Príznaky a prejavy cukrovky sa však neobjavujú vždy, a tak môže byť cukrovka diagnostikovaná aj ľuďom, ktorí žiadne problémy nemali.

Ako spoznať, že ide naozaj o cukrovku?

cukrovkaAk vám nie je dobre, máte prejavy cukrovky a chcete mať istotu, určite vyhľadajte svojho praktického lekára. Ten spozná cukrovku spoľahlivo z krvných testov.

Podľa hladiny cukru v krvi sa ďalej rozhodne, či je všetko v poriadku a príčinu vašich problémov musíte spoločne hľadať inde, alebo vás pošle na ďalšie testy.

Priamo v ordinácii lekár zisťuje hodnotu krvného cukru pomocou glukometra. Ten po vložení špeciálneho prúžku s kvapkou vašej krvi zobrazí presnú hladinu cukru v krvi.

Lekár môže tiež zistiť hodnoty hladiny cukru z až troch mesiacov dozadu a to vďaka odberu krvi.

Laboratórium zistí hodnotu tzv. glykovaného hemoglobínu. Ak sa na hemoglobín v červených krvinkách raz cukor naviaže a jeho hodnoty sú zvýšené, znamená to, že v priebehu 90tich dní bola priemerná hladina cukru v krvi vyššia.

Aké ďalšie vyšetrenia vás čakajú?

Ďalšie vyšetrenia odhalia, či sa inzulín vo vašej štítnej žľaze vôbec tvorí..

Lekár môže použiť aj glukózový tolerančný test, kedy sa sleduje hodnota cukru v krvi nalačno a potom po vypití sladkého nápoja. Tento test býva aj súčasťou tehotenských kontrol, pre zistenie tehotenskej cukrovky.

Ak niektoré testy nedopadnú dobre, je potrebné ich vykonať znova v rámci kontroly.

Žiť sa dá aj s cukrovkou!

Ak vám predsa len bola diagnostikovaná cukrovka, nie je to práve skvelá správa, ale život tým nekončí!

Je nutné dodržiavať diétu, naučiť sa hýbať, zmeniť životný štýl, niekedy dokonca aplikovať inzulín. Nebude to ako predtým, ale snažte sa a naučte sa aj s chorobou žiť naplno!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button