ZáhradaZdravie a krása

Ako pestovať aloe vera?

rastlina aloe veraRozhodli ste sa doma pestovať aloe vera? Aloe vera je jedna z najliečivejších rastlín, ktorú ľudstvo pre svoje liečebné účinky používalo už od pradávnych čias. Už niekoľko tisíc rokov sa aloe vera používa pre svoje antibakteriálne účinky, pre liečbu potravinovej alergie, liečbu infekcie ústnej dutiny, problémov s pokožkou a ďalších zdravotných problémov. Vo svojej pôvodnej domovine (v severnej Afrike, Kapverdách a Kanárskych ostrovoch) rastie aloe vera voľne v prírode. U nás je obľúbenou izbovú rastlinou ktorá má okrem zdravotnej funkcie aj dekoratívnu. Prečítajte si v článku, ako postupovať ak chcete doma pestovať aloe vera.

Čo je potrebné ak chcete pestovať aloe vera:

Vhodné podmienky pre aloe vera

Aloe veraAloe vera pri pestovaní nevyžaduje žiadne špeciálne podmienky.

Aloe má rada sucho a nič s ňou neurobí ani niekoľko dní bez zálievky a inej údržby.

Je však dôležité, aby ste aloe dali na slnečné stanovište (ideálne ku oknu ktoré smeruje na juh), neumiestňujte ju do prievanu.

Akú teplotu treba udržiavať

Aloe vera má rada v zime teplotu pohybujúce sa medzi 10 až 12 stupňov Celzia. Pestovanie aloe vera nie je vhodné tam, kde teplota klesne pod 5 stupňov. Dávajte ju preto na zimu na suché a chladné stanovište.

V lete je potrebné aloe pred prílišným teplom chrániť a najideálnejšie je ju premiestniť na stanovište s normálnou izbovou teplotou.

Akú pôdu rastlina potrebuje

Pestovanie aloe vera je úspešné v dobre priepustnej zemine, najlepšie takej, ktorá tvorí zmes: kompost, listová pôda a piesok v pomere 1:1:1.

Ako aloe vera polievať

Pestovať aloe vera nieje nijako náročné. Rozhodne sa nemusíte báť, že vám uhynie, keď ju zabudnete zaliať.

Voda a vlhkosť vzduchu pre ňu nie je dôležitá. Dbajte však na dobrú drenáž, týmto krokom zabránite premokreniu. V zime zálievku obmedzte.

Hnojenie

Ak chcete pestovať aloe vera raz za 14 dní rastlinu hnojte minerálnymi hnojivami.

Rozmnožovanie rastliny

Aloe môžete rozmnožovať semenami a rezmi. Ak chcete siať semená aloe, tak to urobte na jar v čase, keď je teplota okolo 21 stupňov.

Rezy odrežte z dcérske ružice aloe a nechajte ich 2 dni zaschnúť. Potom ich vysaďte.

Pre rozmnožovanie rezmi je najvhodnejšie leto.

Výsev semien aloe vera vykonávajte na jar v čase, kedy teplota presiahne 21 stupňov Celzia.

Ďalšie návody ako pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button