Ako zazimovať balkónové kvetináče?

zazimovať balkónové kvetináče domaAk máte na svojom balkóne kvetináče s kvetinami, tak je to iste vaša pýcha, na ktorú ste patrične hrdí. Cez jar a leto je jednoduché sa o kvety starať, vyžadujú iba minimálnu údržbu. Avšak s príchodom jesene a zimy, kedy je ortuť teplomera nebezpečne nízko nule,  je potrebné zazimovať balkónové kvetináče.


Prvý krok ako zazimovať balkónové kvetináče

zazimovanie kvetináčov a ich obstrihávanieAko prvý krok je potrebné sa postarať o skrátenie kvetín. Ostrihajte všetky uschnuté aj zažltnuté listy a tiež vyberte všetky ostatné veci, ktoré nemajú v kvetináči čo hľadať. Následne je potrebné aby ste ľahko zredukovali aj počet zelených listov a celú kvetinu skrátili na veľkosť cca 10cm. Pri zazimovaní iných rastlín, ako napríklad muškátov stačí, aby ste ich cez zimu mali v kvetináčoch na bezpečnom mieste a na jar ich môžete znovu vyniesť na slnko.


Miesto pre zazimovanie

Teraz si zvoľte miesto, kde budete chcieť zazimovať balkónové kvetináče. Ideálnym mysleným miestom je miestnosť, kde je teplota medzi 5-10 ° C. Ak bude teplota menšia alebo dokonca pod bodom mrazu, tak kvetina zahynie. Ideálne sú chodby, pivnice a garáže.zazimovanie balkónových kvetináčov s teplomerom

Dokonca aj zazimované kvetiny je potrebné zalievať, ale iba v minimálnom množstve. Pokiaľ budú preliate, tak zhnijú. Postarajte sa iba o to, aby bol substrát stále vlhký, ale nie plesnivý.

Pokiaľ máte balkónové stromčeky a bonsaje, tak je vhodné ich zazimovať obložením z polystyrénu, papierového vreca alebo bublinkovej fólie.

Zazimovať balkónové kvetináče zahŕňa aj iné rastliny a stromčeky

U rastlín a stromčekov, ktoré necháte cez zimu na balkóne sa postarajte o to, aby ste hlinu v kvetináči zasypali pilinami alebo ju aspoň prikryli rohožou. Zazimovanie záhrady ako takej však znamená už viac práce.

Jednoduché je zazimovanie hľuznatých rastlín. Tie len vyberte z kvetináča a očistite ich od nečistôt. Hľuzu následne vložte do igelitového vrecka s rašelinou alebo pilinami a skladujte pri nízkych teplotách.

Ak máte iba malé množstvo kvetináčov a nenájdete miesto na zazimovanie, tak radšej obsah truhlíka vyhoďte a na novú sezónu si zaobstarajte nové kvety.


Mohlo by vás zaujímať

Návod ako si vybrať správny krovinorez do záhrady

Ako si vybrať správny krovinorez do vašej záhrady

Krovinorez dokáže byť úžasným pomocníkom nejedného domáceho majstra. Manipulácia s ním je omnoho jednoduchšia než …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.