Úvod / Záhrada / Ako zazimovať balkónové kvetináče?

Ako zazimovať balkónové kvetináče?

zazimovať balkónové kvetináče domaAk máte na svojom balkóne kvetináče s kvetinami, tak je to iste vaša pýcha, na ktorú ste patrične hrdí. Cez jar a leto je jednoduché sa o kvety starať, vyžadujú iba minimálnu údržbu. Avšak s príchodom jesene a zimy, kedy je ortuť teplomera nebezpečne nízko nule,  je potrebné zazimovať balkónové kvetináče.

Prvý krok ako zazimovať balkónové kvetináče


zazimovanie kvetináčov a ich obstrihávanieAko prvý krok je potrebné sa postarať o skrátenie kvetín. Ostrihajte všetky uschnuté aj zažltnuté listy a tiež vyberte všetky ostatné veci, ktoré nemajú v kvetináči čo hľadať. Následne je potrebné aby ste ľahko zredukovali aj počet zelených listov a celú kvetinu skrátili na veľkosť cca 10cm. Pri zazimovaní iných rastlín, ako napríklad muškátov stačí, aby ste ich cez zimu mali v kvetináčoch na bezpečnom mieste a na jar ich môžete znovu vyniesť na slnko.

Miesto pre zazimovanie

Teraz si zvoľte miesto, kde budete chcieť zazimovať balkónové kvetináče. Ideálnym mysleným miestom je miestnosť, kde je teplota medzi 5-10 ° C. Ak bude teplota menšia alebo dokonca pod bodom mrazu, tak kvetina zahynie. Ideálne sú chodby, pivnice a garáže.zazimovanie balkónových kvetináčov s teplomerom

Dokonca aj zazimované kvetiny je potrebné zalievať, ale iba v minimálnom množstve. Pokiaľ budú preliate, tak zhnijú. Postarajte sa iba o to, aby bol substrát stále vlhký, ale nie plesnivý.

Pokiaľ máte balkónové stromčeky a bonsaje, tak je vhodné ich zazimovať obložením z polystyrénu, papierového vreca alebo bublinkovej fólie.

Zazimovať balkónové kvetináče zahŕňa aj iné rastliny a stromčeky


U rastlín a stromčekov, ktoré necháte cez zimu na balkóne sa postarajte o to, aby ste hlinu v kvetináči zasypali pilinami alebo ju aspoň prikryli rohožou. Zazimovanie záhrady ako takej však znamená už viac práce.

Jednoduché je zazimovanie hľuznatých rastlín. Tie len vyberte z kvetináča a očistite ich od nečistôt. Hľuzu následne vložte do igelitového vrecka s rašelinou alebo pilinami a skladujte pri nízkych teplotách.

Ak máte iba malé množstvo kvetináčov a nenájdete miesto na zazimovanie, tak radšej obsah truhlíka vyhoďte a na novú sezónu si zaobstarajte nové kvety.

Ako zazimovať balkónové kvetináče?
4.9 (98.62%) 29 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

ako mulčovať

Ako použiť na záhrade mulčovaciu textíliu?

Na okrasných záhradách sa pomerne dosť používa mulčovacia kôra proti prerastaniu buriny. Najvyššej účinnosti ale …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *