Ako odstrániť stvrdnutú kožu na pätách
Suché a popraskané päty bijú do očí a nemôže ich vykompenzovať ani váš inak dokonalý vzhľad, vyladené oblečenie, luxusný make up a perfektný účes. Ak ste mladá, je to skutočné faux pas. Je to prehrešok proti starostlivosť o svoj zovňajšok a neospravedlňuje ani muža alebo staršie osoby. Ak sa o päty stará, nemusia mať hlboké praskliny ani starší ľudia, u ktorých je pokožka predsa len suchšia. Prinášame vám rady, ako nevzhľadnú stvrdnutú kožu na pätách správne odstrániť.
Čo je potrebné ak chcete odstrániť stvrdnutú kožu na pätách:
- voda
- nádoba na vodu, vanička
- soľ, cukor
- krém, peeling
- škrabka, žiletka
- ponožky
- harmanček, repík, morská soľ, čaj, harmančekový čaj
Aká je príčina vzniku stvrdnutej kože?
Nedostatok hydratácie a zvláčnenie pokožky alebo tiež nedostatok vitamínov. Najpodstatnejšou príčinou je však nedostatočná starostlivosť o päty a brušká prstov.
Regeneračný kúpeľ na päty
Pripravte si vodu na kúpeľ, ktorá by nemala byť príliš horúca, ani studená.
Do vody môžete pridať morskú soľ, výťažok z harmančeka, repíka, dobrý je tiež tea tree olej či aloe vera.
Ak nemáte po ruke niektorú z týchto prísad, môžete do kúpeľa použiť silne vylúhovaný čaj alebo už spomínaný čaj z harmančeka. Nohy a päty zvláčni, praskliny zmäknú a sú pripravené na ďalšiu procedúru.
Na ťažko odstrániteľnú stvrdnutú kožu vám pomôže
Škrabka alebo ak žiletka na päty odstráni z päty najhrubšiu kožu. So škrabkou alebo žiletkou je potreba zaobchádzať veľa opatrne. Stačí chvíľka nepozornosti a môže dôjsť k nepríjemnému poraneniu.
Ak máte vo zvyku používať na päty klieštiky, pomocou ktorých odstraňujete stvrdnutú plochu na pätách, tak to už nerobte, pretože problém stvrdnutých piet ešte zhoršíte.
Až pokožka po procedúre opäť stvrdne, vzniknú vám po zásahu klieštikmi špicaté výčnelky, ktoré musíte zase odstrániť a ako inak, než opäť regeneračným kúpeľom, škrabke alebo žiletke sa nevyhnete.
Päty vyleštite dohladka
Pemza odstráni stvrdnutú kožu a päty vyhladí. Dobre sa s ňou dá pracovať aj na miestach pod prstami a vyhladí tiež chodidiel. Už teraz budú vaše nohy jemné a po prasklinkách nebude ani pamiatky.
Tam, kde boli hlbšie praskliny, budú nohy znateľne hladšie, ale praskliny sa úplne nezatiahnu. V takýchto prípadoch je nutné procedúry častejšie opakovať, až dosiahnete úplne hladkých nôh a piet.
Krém na vyhladenie nôh
Na záver naneste na celé chodidlá, najmä však na päty, ktoré potrebujú viac hydratácie, väčšie množstvo hydratačného, trochu mastného krému. Potom ich na chvíľu zabaľte do bavlnených ponožiek, ktoré sú dobre sajú, pretože umožnia lepšie vstrebávanie krému.
Ak vaše päty nie sú poznačené hlbokými prasklinami, ale sú len vysušené a hrubé, môžete si v lekárni alebo u renomovaných firiem zakúpiť výrobok na popraskané päty a čoskoro sa problému môžete zbaviť. Aj toto patrí k starostlivosti, ktorá môže byť dostačujúca.
Aplikujte peeling
Ten dokonale zjemní stvrdnutú kožu a zároveň spoľahlivo odstráni odumreté bunky. Nové bunky sa tak môžu dobre vyvíjať. Postačí naniesť trochu peelingovej zmesi na päty a niekoľko minút krúživým pohybom nohy masírovať.
Peeling si môžete zakúpiť, alebo si ho sami vyrobiť doma. Je to jednoduché, použite kuchynskú soľ či cukor.
Obe tieto prísady majú na nohy, najmä päty, veľmi dobrý vplyv a zjemňujúce účinky. Soľ alebo cukor sa použije tak, že ho trošku vezmete do dlane a mokré nohy aj päty premasírujete.
Ak cítite, že je noha hrubšia a pri masírovaní to viac drhne, naneste na mokré nohy trochu hydratačného krému a opäť premasírujte s cukrom či soľou. Úspech je s veľkou pravdepodobnosťou zaručený.
Nezabudnite na prevenciu stvrdnutej kože
Aj keď sú vaše päty v poriadku, prevencia sa oplatí, lebo tak predídete prípadným problémom a stvrdnutú kožu na pätách nebudete musieť vôbec odstraňovať.
Potešte svoje nohy pred spaním masážou s olivovým olejom a zabaľte ich do bavlnených ponožiek. Vaše nohy budú po oleji krásne jemné a dobre hydratované.