Recepty

Ako urobiť medový puding s chia semienkami?

recept na medový puding s chiaRecept na medový puding s chia semienkami a jahodovou pokrývkou. Zdravý životný štýl je tendenčná téma dnešnej doby, ktorej sa dá iba ťažko vyhnúť. Súčasne s tým sa do popredia okrem iného dostávajú semienka chia. Sú to drobné semienka Šalvie hispánskej, pôvodne pochádzajúce zo Strednej Ameriky. Existuje veľa možností, ako semienka chia zaradiť do svojho jedálnička. Keď mlieko obohatíte o lyžičku medu a pridáte chia semienka, vytvoríte produkt, ktorý vďaka chia semienkam zgelovatie. Vyrobte si medový puding z chia semienok s jahodovou pokrývkou, ktorý vám dodá energiu (pretože chia znamená silu) a svojou lahodnosťou vás pozitívne naladia.

Čo budete potrebovať na medový puding s chia semienkami a jahodovou pokrývkou:

Do jedného pohárika si pripravte:

  • 1 dcl mlieka
  • 1 lyžička medu
  • 2 lyžičky chia semienok
  • rozmixovanej ochutené jahody alebo jahodový džem.

Chia semienka v kocke

Najskôr vám povieme niečo viac o vzácnych chia semienkach. Čím sú tak cenené? Pre svoju špecifickosť na klimatické podmienky sa nemôžu pestovať všade.

Semienka Šalvie hispánskej, pochádzajúce zo vzdialeného kontinentu. Sú nabité vlákninou, vitamínmi, minerálmi.

chia semienkaV 30 g semien je zastúpených 9 g tukov, pričom prevažujú omega-3 tuky nad omega-6 tukmi. Vláknina tvorí 11 g, proteíny 4,4 g.

Ďalej je zaujímavý obsah minerálov a stopových prvkov. Za zmienku určite stojí vápnik, fosfor a mangán.

V malom množstve je zastúpený draslík, zinok a meď.

Majú hydrofilnú vlastnosť– to znamená, že dokážu vo vode zväčšiť svoj objem až 12x. Telo sa pri konzumácii semienok zvnútra hydratuje, čo má pozitívny vplyv pri fyzickej záťaži.

Semienka chia obsahujú až päťnásobok vápnika, než je v mlieku. Tretinu ich hmotnosti tvoria vlákniny, ktoré sú pre človeka nenahraditeľné.

Obsahujú tiež veľké množstvo proteínov, čo je veľmi výhodné pre športovcov s veľkou fyzickou záťažou, prospievajú pri cielenom chudnutí a sú vhodné aj pre malé deti. Nesmieme zabudnúť tiež na antioxidanty v podobe vitamínu C a E.

Kto hľadá zdroj sacharidov, proteínov, mastných kyselín a antioxidantov, semienka chia sú ten správny variant.

Postup prípravy medového pudingu z chia semienok krok za krokom

Príprava surovín

Na medový puding z chia semienok si pripravte semienka chia, ktorá možno kúpiť v lekárni, predajni so zdravou výživou a dnes už možno aj v niektorom z vybraných supermarketoch.

Príprava pudingu je naozaj veľmi jednoduchá. Mlieko použite napríklad kokosové, vanilkové, ale aj klasické kravské, ktoré môžete podľa chuti upraviť.

Príprava medového mlieka na medový puding

medový puding s chiaNajskôr si pripravte mlieko medové.

Do jedného dcl mlieka (nemusí sa variť ani zahrievať), ktorý nalejte do pohárika (misky, pohára) dajte 1 lyžičku medu a miešajte do rozpustenia, potom nasypte 2 čajové lyžičky chia semienok a premiešajte.

Zamiešanie môžete po chvíli zopakovať, pretože semienka v tekutine okamžite produkujú gél, aby sa teda netvorili zhluky.

Príprava medového pudingu

Pripravenú zmes nechajte v pokoji odstáť približne 8 hodín v chladničke, najlepšie cez noc, aby semienka napučali a absorbovala zmes mlieka a medu. Vytvorí sa vám gélová konzistencia – puding.

Príprava jahodovej pokrývky na medový puding s chia semienkami

Teraz už zostáva iba vytvoriť jahodovú pokrývku. Buďto povarte čerstvé jahody s cukrom a pridajte jednu lyžicu citrónovej šťavy, alebo použite zmrazené a rozmixované ochutené jahody.

Do pripravených pohárov s medovým pudingom s chia semienkami navŕšte chutnú jahodovou zmes. A máte hotový medový puding z chia semienok. Prajem dobrú chuť!

Ďalšie odporúčané recepty na dezerty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button