Recepty

Ako uvariť kukuricu?

ako uvariť kukuricuKto raz ochutnal varenú kukuricu, nemôže si túto lahôdku vynachváliť. Žltučká a sladká kukurica je nielen zdravá, ale aj veľmi chutná. Jej príprava je navyše veľmi jednoduchá a pomerne rýchla. Ako si môžete doma kukuricu uvariť?

Prečo jesť kukuricu?

Kukurica sa v našich krajoch pestuje pomerne bežne. Klasy sa zberajú, keď sú zrná ešte mäkké. Akonáhle kukurica prezreje, zrná stvrdnú.

Zrná kukurice obsahujú veľké množstvo vitamínov B, draslík, železo, horčík, selén, zinok a mangán. Ale tiež vlákninu, bielkoviny, nenasýtené mastné kyseliny a glukózu.

Vďaka tomu je dobrým zdrojom energie, podporuje správnu funkciu orgánov a metabolické procesy v ľudskom tele. Pomáha proti stresu a dodáva energiu nielen telu, ale podporuje aj mozgovú činnosť.

Kukurica v kuchyni

Pre svoju sladkú chuť je v kuchyni veľmi obľúbená. Používajú sa jednotlivé zrná, ale aj celé klasy.

Môžete ju kúpiť sterilizovanú, mrazenú alebo surové klasy – tie kúpite bežne v obchode v oddelení zeleniny. Vhodná je ako príloha, do polievok alebo do šalátov, ale konzumuje sa aj vcelku varená ako vynikajúca pochúťka.

Varená kukurica

Uvariť kukuricu je veľmi jednoduché a zvládne to úplne každý. Budete potrebovať klas kukurice, soľ a maslo.

varená kukuricaNajprv je potrebné z klasu kukurice odstrániť všetky listy a vlákna a kukuricu riadne umyť.

Potom ju vložte do hrnca s osolenou vodou a dajte ju variť.

Po celú dobu varenia je potrebné, aby bola kukurica úplne ponorená vo vode, preto občas skontrolujte, či nie je vody príliš málo a prípadne dolejte horúcu vodu.

O 20-30 minút bude hotovo. Zmäknutú kukuricu vyberte z hrnca, nechajte odkvapkať. Ešte pred servírovaním ju zo všetkých strán trošičku osoľte a nakoniec ju potrite maslom. Kukurica je najlepšie ešte horúca.

Grilovaná kukurica

Veľkou pochúťkou je tiež grilovaná kukurica, napríklad s bylinkovým maslom.

Najprv si pripravte bylinkové maslo tak, že utriete nakrájané bylinky, cesnak a trochu soli so zmäknutým maslom. Hotové maslo zabaľte do potravinovej fólie a dajte do chladničky stuhnúť. Kukuricu, ktorá je olúpaná a bez vlákien, je potrebné pred grilovaním povariť asi 20 minút v osolenej vode.

grilovaná a varená kukuricaPredvarený klas kukurice zo všetkých strán jemne potrite maslom a dajte ju na 10-15 minút na gril. Je potrebné ju priebežne otáčať, aby bola grilovaná pekne rovnomerne.

Pre lepšiu manipuláciu je dobré zapichnúť do obidvoch koncov kukurice špajdľu. Na hotovú kukuricu položte plátky bylinkového masla a môžete podávať.

Dobrú chuť.

Podobné články

4 Comments

  1. Ano, tiez varim kukuricu bez soli; to co by ma skor zaujimalo, ci je vhodnejsie kukuricu vlozit do studenej vody, alebo do vriecej; Ktory sposob v kukurici uchova viac zivin a chutovych latok?

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button