Recepty

Ako upiecť krémeše?

výborný recept ako upiecť krémešeLístkové cesto je neodmysliteľným pomocníkom v mnohých receptoch. Neznamená to však, že nám poslúži len núdzovo pri pečení na poslednú chvíľu alebo pre nečakanú návštevu. Naopak, s jeho pomocou možno vykúzliť nevšedné dobroty, ktoré ocenia nielen milovníci sladkostí. Recept na krémeše, o ktorý sa s vami chcem podeliť, je pomerne jednoduchý. Krémeš je navyše veľmi obľúbeným zákuskom, ktorým sa môžete blysnúť na akejkoľvek oslave. Poďme si ho teda spoločne upiecť!

Čo je potrebné ak chcete upiecť krémeše:

  • 1 balíček lístkového cesta (500 g)
  • ½ litra mlieka
  • 2 vanilkové pudingy
  • 150 g cukru (alebo menej, podľa chuti) + 50 g cukru na sneh
  • 5 vajec
  • vanilkový cukor
  • 100 g masla
  • 1 lyžička zemiakového škrobu
  • trochu tuku na pomazanie a hrubej múky na vysypanie pekáča pred pečením

Postup prípravy krémešov krok po kroku

Najprv si predhrejeme rúru na 180 ° C. Lístkové cesto vyvaľkáme na veľkosť bežného pekáča. Pekáč vyložíme papierom na pečenie (poprípade ho môžeme vymazať tukom a posypať hrubou múkou).

Vyvaľkané cesto prenesieme do pekáča a trochu pridvihneme okraje (koláč sme pre tieto účely pripravovali z polovičnej dávky, použili sme preto menší pekáč).

Potom dáme variť tri štvrtiny mlieka a vo zvyšku rozmiešame oba pudingy, pridáme cukor. Môžeme dať aj menej cukru, než je uvedené, záleží na našej chuti. Keď sa mlieko začne variť, vlejeme doň rozmiešané pudingy a všetko dôkladne miešame, než sa zmes zahustí.

Do ešte teplého pudingu vmiešame maslo a vanilkový cukor, necháme trochu vychladnúť.

Medzitým si oddelíme 4 žĺtky od bielkov, ktoré vlejeme do samostatnej nádoby. Žĺtky a 1 celé vajce pridáme do pudingovej zmesi. Dôkladne prešľaháme metličkou, môžeme použiť aj elektrický mixér. Miešame alebo šľaháme, kým nám nevznikne hladký krém.

Hotovú krémovú pudingovú zmes vylejeme na už pripravené lístkové cesto. Povrch koláča zľahka uhladíme, aby bol jeho povrch rovný. Takto pripravený koláč vložíme do vopred vyhriatej rúry a pečieme ho približne 35 minút, kým nám lístkové cesto nezačne chytať zlatistú farbu.

návod a recept ako upiecť krémešeKým sa nám pečie základ na koláč, pripravíme si sneh zo 4 bielkov. Bielky najprv šľaháme samostatne, až keď je sneh takmer hotový, pridáme cukor a dôkladne šľaháme, kým nám sneh nezačne vytvárať špičky. V závere pridáme lyžičku zemiakového škrobu.

Keď je koláč takmer upečený, vyberieme ho z rúry a rozprestrieme naň opatrne sneh. Vytvoríme súvislú vrstvu snehu a koláč opäť vložíme do rúry.

Zapekáme približne 5 minút, sneh by mal byť pevný a ľahko zlatistý. Hotové krémeše krájame na rezy.

Tip ako vylepšiť krémeše

Ako vám je iste známe, krémeše sú najchutnejšie pocukrované, preto ich pri servírovaní odporúčam  posypať vanilkovým alebo práškovým cukrom. Verím, že vám a aj vašim návštevníkom bude chutiť!

Ďalšie výborné recepty na koláče a dezerty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button