Ako vyrobiť domáci rastlinný nápoj?

rastlinný nápoj receptRecepty na domáci rastlinný nápoj – recept na mandľové, makové, kokosové a ryžové „mlieko“. Rastlinné „mlieka“ sa dajú použiť všade tam, kde kravské mlieko. Platná legislatíva však neumožňuje pre tieto výrobky používať názov mlieko. Mlieko je produkt mliečnych žliaz cicavcov a rastlinné alternatívy sa smú nazývať len nápoj. V obchodoch ich nájdete celú radu, kokosový, sójový, ryžový, mandľový a iné nápoje. Sú určené pre osoby, ktoré z nejakého dôvodu nemôžu zaradiť do stravy živočíšne mlieko, a pre vegánov. Nápoje v obchodoch nebývajú však „čistým“ nápojom, mnohokrát obsahujú pridanú soľ, cukor, olej a výnimkou nie sú ani tak obávané éčka. Preto prinášame návod, ako si rastlinné mlieko vyrobiť sami doma. Budete mať istotu, čo v „mlieku“ je a bude to váš produkt.


Čo budete potrebovať na domáci rastlinný nápoj:

  • obilniny, semienka, orechy
  • studená voda
  • husté sito alebo plátno
  • mixer

Príprava mandľového mlieka

Mandľové mlieko je asi najznámejšie. Má príjemnú chuť, je zásadité a pomáha pri prekyslení organizmu. Odporúča sa tehotným ženám pre úľavu pri pálení záhy. Obsahuje viac vápnika ako mlieko kravské. Okrem iného obsahuje draslík, horčík a fosfor.

Príprava: sparte a ošúpte 100 g mandlí, pridajte vodu teplú asi na 80 ° C a rozmixujte. Potom preceďte cez plátno a vychlaďte. A máte hotovo!

Príprava makového mlieka

rastlinný nápoj mandľové mlieko

Makové mlieko na rozdiel od ostatných nápojov v obchodoch nenájdete, ale ľahko ho urobíte doma.

Príprava: pomeľte 150 g maku a nechajte cez noc lúhovať v studenej vode. Občas zamiešajte. Ráno rozmixujte a prefiltrujte cez plátno. Nápoj z maku je zásaditý, v 100 g obsahuje 1460 mg Ca a pomáha pri prekyslení. Odporúča sa aj tehotným.


Príprava kokosového mlieka

Kokosové mlieko je nám všetkým dobre známe. V obchodoch ho zväčša nájdete s prídavkom niečoho, napríklad mandlí.

Príprava: 150 g strúhaného kokosu zalejte horúcou (ale nie vriacou) vodou a nechajte niekoľko hodín stáť. Potom rozmixujte a preceďte. Je výborné do koktailov, múčnikov, pudingov.

Príprava ryžového nevareného mlieka

kokosové mliekoPri príprave postupujte tak, že  100 g ryže natural preberte, prepláchnite a zalejte studenou vodou. Cez noc nechajte stáť, potom zmixujte a preceďte.

Príprava sezamového mlieka

Príprava: zomeľte 1 diel sezamových semien, zalejte 3 dielmi vody a nechajte cez noc stáť. Ráno rozmixujte a preceďte.

Varovanie

Rastlinný nápoj neslúži ako náhrada kravského mlieka pre deti.

Vyskúšajte si doma pripraviť aj tieto nápoje:


Mohlo by vás zaujímať

Recepty na rýchle drinky z vodky

4 drinky z vodky, ktorých príprava nezaberie viac ako 10 minút

Chystáte sa organizovať domácu párty a chcete sa blysnúť v dobrom svetle? Príprava týchto 4 …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.