Recepty

Ako upiecť perníkovú roládu?

roláda z perníkového cesta Recept na perníkovú roládu. Skúste namiesto obligátnej nedeľnej bábovky upiecť niečo iné. Pripravte si napríklad roládu s perníkovou chuťou. Recept na perníkovú roládu je ľahký, množstvo surovín sa odmeriava na lyžice a krém na plnenie môžete zvoliť zakaždým iný. Perníková roláda je vynikajúca ku káve či k čaju, alebo skvele poslúži ako chutné a rýchle pohostenie pre návštevu.

Čo budete potrebovať na perníkovú roládu:

Nasledujúce suroviny sú na roládu pečenú na plechu s rozmermi 37 x 27 cm. Na iný rozmer si potrebné ingrediencie ľahko prepočítate.

  • 5 vajec
  • 5 polievkových lyžíc polohrubej múky
  • 5 PL cukru
  • 2 PL kakaa
  • ½ kypriaceho prášku do pečiva
  • 1 kávová lyžička škorice
  • trochu mletého klinčeka
  • trochu mletého badiánu (škoricu, badián a klinčeky možno nahradiť perníkovým korením)

Postup prípravy perníkovej rolády krok za krokom

Príprava korpusu na perníkovú roládu

perníková roládaNajprv si oddeľte bielka a žĺtka. Žĺtky si zatiaľ odložte nabok a z bielkov vyšľahajte pevný sneh.

To či máte správne ušľahaný sneh viete podľa toho, že  pri otočení nádoby dnom nahor nesmie správne ušľahaný sneh vypadnúť.

Keď máte sneh vyšľahaný, v inej miske si pripravte všetky suché prísady – múku, cukor, kakao, korenie a prášok do pečiva.

Spoločne všetko dobre premiešajte (bolo by vhodné aj preosiať). Do ušľahaného snehu pridajte odložené žĺtky a sypkú zmes.

Ušľaháme cesto, ktoré vylejeme na plech vyložený pomasteným papierom na pečenie. Cesto sa z mastného papiera ľahko odlúpne, takže sa nemusíte báť prichyteného korpusu na plechu.

Pečenie perníkovej rolády

recept na perníkovú roláduKorpus na roládu upečte vo vopred vyhriatej rúre pri 180 ° C. Asi po 10 minútach bude cesto upečené, avšak závisí to od trúby, preto pre istotu spravte test s pomocou špáradla.

Okamžite po vybratí z rúry zaviňte roládu (aj s papierom). Zo zmotanej rolády odlúpnite časť papiera, aby mohla unikať horúca para a cesto nekleslo.

Korpus nechajte vychladnúť a pripravte si krém na plnenie.

Príprava krému na perníkovú roládu

Krém môže byť maslový s pudingom, krupicový s pudingom, arašidové maslo s rumom, karamelizované salko s maslom, tvarohový krém, záleží na vašej chuti.

Studenú roládu rozviňte a potrite krémom. Krém naneste na celú plochu, len koniec, ktorý sa zavinie posledný, nechajte voľný. Pri stáčaní sa krém zhrnie a zaplní celú plochu. Roládu ľahko potrite zvyšným krémom a obaľte v kokose alebo ju polejte čokoládovou polevou. Dobrú chuť!

Ďalšie výborné recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button