ReceptyZdravie a krása

Ako vyrobiť a využiť borovicový med?

Práve nastáva sezóna mladých ihličnanov a s nimi sa samozrejme často spája aj borovicový med. Vyskúšajte preto zázračnú silu borovice, ktorá bola uctievaná už v starovekom Grécku. Symbolizuje silu, zdravie, plodnosť a dlhovekosť. Pokiaľ sa chcete dozvedieť, ako vyrobiť domáci borovicový med a aké liečivé účinky majú zelené výhonky borovice, prečítajte si nasledujúce riadky.

Čo je potrebné ak si chcete vyrobiť borovicový med:

  • ako využiť borovicový medMladé výhonky borovice
  • Trstinový cukor
  • Čistý pohár

Postup prípravy borovicového medu krok po kroku

Mladé výhonky borovice sa zbierajú na jar (až do začiatku júna). Vyberajte čerstvé výhonky, ktoré sú kratšie ako 12 centimetrov.

Pre zber zvoľte miesto v čistom prostredí a z každého stromčeka si odtrhnite len pár výhonkov.

recept na borovicový medVýhonky očistite a zbavte ich hnedých šupiniek, najideálnejšie by bolo, keby ste ich neumývali (pokiaľ ste ich samozrejme nazbierali v dostatočne čistom prostredí).

Následne ich začnite vrstviť v sterilizovanom pohári. Každú vrstvu zasypte trstinovým cukrom a takto postupujte dovtedy, kým váš pohár nie je plný. Poslednú vrstvu by mal tvoriť cukor.

Obsah pohára utlačte, uzatvorte a umiestnite ho na teplé a slnečné miesto. Pohár potom každý deň pretrepávajte. Po 2-3 týždňoch si med preceďte cez plátno, nalejte ho do menších (a čistých) pohárikov a skladujte ich v chladničke.

Využitie borovicového medu

Med z borovicových výhonkov sa používa proti nachladnutiu, kašľu a zápalu priedušiek, ale taktiež pri bolesti v krku či proti angíne. Pri pravidelnom užívanú má priaznivý vplyv na imunitný systém.

borovicový medBorovicový med sa dá užívať aj preventívne, v takom prípade konzumujte každé ráno a večer 1 čajovú lyžičku medu.

Pokiaľ však máte zdravotné ťažkosti, pokojne ho užívajte aj v trojnásobnom množstve, určite to počas chorobného obdobia oceníte.

Medom si taktiež môžete osladiť váš bylinkový čaj, ten ale nechajte najprv vopred vychladnúť. Borovicový med by sa nemal dávať to vriacej vody, môže tak stratiť niektoré zo svojich liečivých látok.

Trstinový cukor môžete nahradiť kvalitným včelím medom (najlepšie priamo od včelára). Borovicové výhonky je možné kombinovať aj s výhonkami iných dostupných ihličnanov (napr. smrek či jedľa).

Upozornenie

Výhonky nezbierajte nikdy v igelitovom vrecku alebo v taške, použite radšej plátennú alebo papierovú tašku alebo napríklad prútený košík. Výhonky trhajte počas suchého počasia, aby sa vám nesparili.

Tento článok má len informačný charakter a v žiadnom prípade nenahrádza lekársku starostlivosť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button