KuchyňaRecepty

Ako naložiť kapustu?

ako naložiť kapustuSpomínate často na detstvo, kedy ste u babičky tajne chodili na domácu kyslú kapustu do veľkého kameninového suda? Takto pripravená kapusta je skrátka jedinečná! Dnes kúpite kyslú kapustu na každom rohu, ale s tou domácou sa väčšinou nedá porovnať. Ale viete, ako sa táto kvasená zelenina pripravuje? Ako správne naložiť kapustu?

Kapusta je vitamínová bomba!

Kapusta je obľúbenou zeleninou a väčšinou na ňu nedajú dopustiť ani odporcovia zdravého stravovania. Kyslá kapusta predstavuje pre náš organizmus možnosť rýchleho doplnenia vitamínov a minerálov.

Obsahuje veľké množstvo vitamínu C, ďalej potom vitamín K, E, vitamíny skupiny B – vrátane kyseliny listovej. Nájdeme v nej draslík, molybdén, horčík, železo, vápnik a zinok.

Čo budete potrebovať na naloženú kapustu?

  • strúhadlo na kapustuvhodnú nádobu – kameninový sud
  • strúhadlo
  • nádobu na miešanie, napr. detská vanička
  • ostrý nôž
  • 10 kg hlávkovej kapusty
  • 15 – 20 dkg soli
  • rascu
  • možno pridať chren, kôpor, cibuľu, cesnak, jablká

Množstvo je potrebné upraviť podľa veľkosti nádoby, ktorú máte k dispozícii. Vhodné sú keramické či kameninové súdky – ,, kapustníky „, ktoré sú vyrábané v mnohých veľkostiach. Nie je problém teda naložiť ako 40 kg, tak napríklad len kilá dve.

Ako postupovať ak chcete naložiť kapustu?

  1. Stredne veľké pevné hlávky kapusty dobre očistíme, zbavíme prebytočných zvädnutých či inak poškodených listov. Ostrým nožom rozrežeme kapustu na štvrtiny a odrežeme tvrdý hlúbik.
  2. Pripravíme si strúhadlo na kapustu a kapustu nastrúhame na rezance. Je pred vami 30kg kapusty a už po prvej hlávke vás bolia paže? Pomôžte si kuchynským robotom s dobre zvoleným krájacím kotúčom. Kapustu voľne dávajte do veľkej nádoby.
  3. kapustaNastrúhanú kapustu posoľte a pokmínujte. Ostatné korenie, cibuľu, cesnak či chren dodajte podľa chuti. Zľahka premiešajte a pripravte si svaly na tú najdôležitejšiu časť celého nakladania!
  4. Šliapanie kapusty! Prišla chvíľa, kedy sa kapustová rezanka musí silne utlačiť, aby sa z nádoby vytesnil všetok vzduch. Jednotlivé vrstvy dôkladne pobúchajte päsťou, alebo tradične zošliapnite. Kapusta by mala pustiť šťavu. Prebytočnú šťavu odoberte, ale nevylievajte. Na záver by mala byť kapusta celá ponorená.
  5. Súdok naplňte maximálne 10 centimetrov pod okraj. Poslednú vrstvu kapusty prikryte celými kapustnými listami a teraz je potrebné dôkladne kapustu zaťažiť. Pri klasickom ,, kapustníku „položte na listy drevenú dosku, na ktorú dajte čisté kamene, keramický hrnček či pohár naplnenú vodou. Do žliabku vlejte čistú vodu a súdok dobre uzavrite. Tak sa zamedzí prístupu vzduchu a kapusta môže začať kvasiť!
  6. Kam nádobu s kapustou uložiť? Najvhodnejšie je miestnosť so stálou teplotou dosahujúci 18 až 20 ° C. Kapusta kvasí asi 1 mesiac, za tri týždne je ale možné kapustu konzumovať. Počas kvasenia strážte hladinu vody, doliať môžete soľným roztokom z prevarenej vody.
  7. Po dokvasení nádobu s kapustou umiestnite do chladu. Ak túto možnosť nemáte a bojíte sa, že sa vám kapusta pokazí, môžete ju plniť do pohárov a sterilizovať.

Naozaj je to také jednoduché?

Ak dodržíte postup prípravy, mali by ste si čoskoro pochutnávať na dobrej kyslej kapuste.

Čo ak je ale kapusta osliznutá, mäkká, nedobrá, alebo dokonca plesnivá a páchnuca? Pravdepodobne bola kapusta zle natlačená a bubliny vzduchu medzi vrstvami zapríčinili zlé kvasenie. Bohužiaľ s tým sa nedá nič robiť, ale snáď vás to neodradí od ďalšieho pokusu.

Nabudúce sa to určite podarí!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button