Recepty

Ako urobiť nakladaný karfiol?

nakladaný karfiol Recept na nakladaný karfiol. Nakladaný karfiol v sladkokyslom náleve je pochúťka, ktorá tak nejako ticho vymizla z regálov predajní, čo je celkom škoda. To však nevadí, pretože naložiť si karfiol doma nie je vôbec zložité. A ak sa vám podarí zohnať karfiol za dobrú cenu, nie je nakladanie karfiolu ani drahé. Ponúkame návod, ako urobiť nakladaný karfiol a ďalšie dobré recepty na osvedčené nálevy pre domáci nakladaný karfiol.

Čo budete potrebovať na nakladaný karfiol:

  • karfiol
  • suroviny na nálev podľa potreby
  • ďalšie zelenina podľa návodu
  • kuchynské vybavenie a zariadenie

karfiolKarfiol sa zvykne nakladať vtedy, keď je ho prebytok (napríklad ak ste sami pestovatelia alebo vaši blízki) alebo keď má karfiol na trhu výhodnú cenu.

Na nakladanie sa hodia aj menšie a menej kvalitné karfioly. Karfiol môžete nakladať samotný, ale výborne chutí v zeleninových zmesiach.

Nálevy vhodné na nakladaný karfiol

Karfiol nakladajte do skôr sladšieho nálevu. Keď použijete nálev, ktorý máte zaručene vyskúšaný pri nakladaní uhoriek, bude karfiol po rozležaní príliš kyslý. Preto si záhradkári a ľudia, ktorí majú v zaváraní záľubu, odovzdávajú recepty na nálevy, ktoré sú určené špeciálne pre nakladaný karfiol.

Ak chcete použiť pre nakladanie karfiolu priemyselne pripravenú sypkú zmes na zaváranie zeleniny, pridajte o niečo viac cukru (alebo sladidlá) ako návod uvádza.

Príprava nakladaného karfiolu krok za krokom

Príprava karfiolu

Karfiol pred nakladaním vždy trochu povarte. Nepredvarený karfiol je jednak „húževnatý“ , a jednak ľahšie podlieha skaze (niekedy začne kvasiť). Vodu na varenie karfiolu osoľte lyžičkou soli.

Aby karfiol zostal biely, pridajte do vody na špičku noža kyselinu citrónovú alebo trochu citrónovej šťavy. Karfiol povarte tak dve minúty. Potom vodu zlejte a karfiol schlaďte studenou vodou.

Nakladanie karfiolu

Uvarený karfiol rozoberte na malé ružičky, ktoré ekonomicky skladajte do pohárov. Môžete nakladať len karfiol samotný alebo do neho môžete pridať aj iné druhy zeleniny: reďkovky (tie je tiež nutné predvariť), maličké uhorky, feferónky, mladý hrášok, krehké fazuľové struky, cibuľu.

Aj keď chcete mať karfiol samotný, lepšiu chuť získa, keď do každého pohára dáme štyri kolieska surovej mrkvy, dva rezy chrenu a pár plátkov cibule.

Príprava nálevu na nakladaný karfiol

recept na nakladaný karfiolNálev na karfiol základný: zvarte 2/3 litra vody, 1/3 litra octu, 30 gramov soli, 50 gramov cukru (alebo zodpovedajúce množstvo umelého sladidla), dva rozlámané bobkové listy, pol lyžičky horčičných semienok, päť guľôčok korenia, vetvičku šalvie. Nálev päť minút varte. Korenie rovnomerne rozdeľte do pohárov.

Nálev na karfiol pikantný: zvarte 1,5 litra vody, 0,5 litra octu, 30 kociek cukru, 30 guľôčok čierneho korenia, 10 klinčekov, päť guľôčok nového korenia, šesť bobkových listov (natrhať), dve veľké lyžice soli, jedna malá lyžička horčičného semienka.

Karfiol zalejte nálevom a sterilizujte 25 až 30 minút pri 80 stupňoch Celzia.

Tipy

Keď máte karfiolu málo, môžete si nálev pripraviť priamo do jedného pohára (0,7, veľká zaváracia nádoba).

Na dno dajte tri lyžice cukru, jednu lyžičku soli, jeden bobkový list, kúsok kôpru, jeden klinček, jednu guľôčku nového korenia, dve guľôčky korenia, na špičku lyžičky horčičného semienka, koliesko cibule a štyri kolieska mrkvy.

Pohár natlačte karfiolom, pridajte 100 ml octu a dolejte vodou, zaviečkujte a zatrepte tak aby na dne nezostal nerozpustený cukor. Sterilizujte na 85 ° C počas 20 minút, potom hneď vyberte z hrnca.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button