Ako urobiť sviežu jahodovú tortu s tvarohom?
Recept na jahodovú tortu ktorý ponúkame, je tak jednoduchý že sa do prípravy môže pustiť aj vačšie dieťa alebo človek ktorý nie je v pečení veľmi skúsený. Uvádzame ho, pretože práve úplní začiatočníci najčastejšie hľadajú recepty na zákusky, ktoré skúsení pekári sladkej kuchyne považujú za notoricky známe. Náš recept na znamenitú sviežu jahodovú tortu má okrem jednoduchosti ešte ďalšie prednosti: je určený pre menšie domácnosti, je veľmi lacný a energeticky odľahčený. Poďme si teda ukázať, ako môžeme postupne urobiť jahodovú tortu s tvarohom krok za krokom.
Čo je na sviežu jahodovú tortu s tvarohom potrebné:
- 2 vajcia
- ¼ hrnčeka (60 ml) oleja
- ¼ hrnčeka práškového cukru
- 1 hrnček (250 g) polohrubej múky
- ¼ prášku do pečiva
- 30 ml mlieka
- 250 g tvarohu
- Pol balíčka vanilínového cukru
- 1 lyžica riedkej jahodovej marmelády
- 300 g očistených čerstvých jahôd
- 1 polievková lyžica (alebo viac podľa chuti) práškového cukru
- 1 balíček želatíny + šťava na jej rozpustenie
- Kyslá alebo sladká smotana pri podávaní
Pre koľko ľudí budete jahodovú tortu piecť
Sú rodiny, kde musí gazdinka skrývať zákusok, ak má pred podávaním nejaký čas odstáť – je tam taký záujem o sladké, že by ho rodina zjedla hneď. Ale všade to tak nie je.
Väčšina receptov na múčniky uvádza suroviny tak, aby sa cesto vošlo na jeden štandardne veľký plech. A to je pre mnohé rodiny moc – niekomu stačí jeden dva kúsky sladkého za „uhorský rok“.
Prípadne v domácnosti žijú len dvaja ľudia, alebo aj jeden človek. Náš recept je určený práve pre malú domácnosť.
Základné informácie o jahodovej torte
Takzvané jahody „pod sklom“ sú obľúbený typ múčnika. Na základnom korpuse z treného alebo piškótového cesta je vrstva krému, do ktorého sú vtlačené jahody zaliate ovocným gélom.
Pôvodné recepty predpisujú maslový krém – niekedy s použitím múčnej alebo pudingovej kaše. Tieto krémy ale súčasným chutiam moc nevyhovujú, preto bývajú maslové krémy nahradzované krémami na báze tvarohu.
Naša jednoduchá jahodová torta nie je určená pre slávnostnú príležitosť, je to len taký víkendový dezert pre jahodovou sezónu. Môžete si ho vychutnať len tak počas slnečného nedeľného popoludnia pri posedení s rodinou.
Aby sme šetrili zažívací trakt, prijímame v zákusku menej tuku a cukru, a v neposlednom rade, aby sa jednoduchá torta zbytočne nepredražovala, použijeme namiesto krému iba rozmiešaný čistý tvaroh, len mierne sladený.
Ako urobiť korpus na jahodovú tortu
Základom zákuskov je jednoduchý korpus. Dve celé vajíčka rozklepneme do nádoby na šľahanie, pridáme štvrť hrnčeka (asi 60 ml) oleja, štvrť hrnčeka práškového cukru a elektrickým šľahačom vyšľaháme do peny.
Pridáme jeden hrnček polohrubej múky, lyžičku (štvrť balíčka) prášku do pečiva a zašľaháme.
Keď máme veľké vajcia, nie je ani potrebné pridávať mlieko.
Keď sú vajcia malá a cesto je moc husté, pridáme trochu mlieka (asi 30 ml).
Forma na jahodovú tortu a pečenie korpusu
Malú tortovú formu (priemer 220 mm) vymastíme tukom a vysypeme múkou. Pri tej príležitosti skontrolujeme, či máme dobre nasadené a utesnené boky formy.
Potom nalejeme cesto. Pečieme pri 180 ° C cca 10 minút. Korpus vyberieme z rúry a necháme máličko vychladnúť. Na vlažný korpus rozotrieme lyžicu riedkej jahodovej marmelády.
Príprava jahôd a tvarohu na tortu
Zložíme bočný diel a utrieme ho, aby na ňom neboli zvyšky tuku a múky po vysypávaní. Čistý diel znovu nasadíme na dno formy s korpusom. Než múčnik vychladne, očistíme jahody. Keď sú veľké, prekrojíme ich na polovicu.
Jeden baličiek po 250 gramoch celkom obyčajného tvarohu (jemný alebo tučný) rozmiešame s lyžicou práškového cukru a polovicou balíčka vanilínového cukru. Ochutnáme, prípadne pridáme trochu cukru. Cukru nepridávame moc, pretože tvaroh by nemal byť príliš sladký.
Tvaroh nanesieme na korpus, uhladíme a celý pokryjeme jahodami. Dáme do chladničky vychladiť. Jahodová torta musí byť na záverečnú úpravu studená.
Príprava želé
Podľa návodu na balíčku pripravíme ovocný rôsol. Buď použijeme prípravok na ovocné želé na torty alebo univerzálnu práškovou želatínu.
Želé na torty býva dochutené, univerzálnu želatínu musíme rozpustiť v nejakej príjemne sladkokyslej dochutenej tekutine: voda s ovocným sirupom, citrónová šťava s cukrom a podobne. Chuť nemusí byť nijako intenzívna.
Naliatie želatíny na jahodovú tortu
Želatínu necháme vychladnúť. Vyberieme tortu z chladničky a cez vŕšky jahôd po lyžiciach nalievame želatínu. Želatína potečie do bokov, čo je žiaduce.
Keď sme spotrebovali asi jednu tretinu želatíny, dáme tortu stuhnúť do chladničky. Želatína zatečená v bokoch stuhla a vytvorila prirodzené mantinely. Ďalšia vrstva už nebude zatekať pod korpus, ale udrží sa na ovocí a tvarohu. Tak dosiahneme pekný tvar torty.
Chladenie torty
Poliaty múčnik dáme do chladničky a necháme minimálne osem hodín odležať (od rána do popoludnia, od večera cez noc). Želatína nemá na torte len estetickú funkciu. Vďaka nej sa tvaroh neodparuje, ale tekutina, ktorú obsahuje, vsakuje spoločne s jahodovou marmeládou do korpusu.
Po preležaní je korpus príjemne vlhký a tvaroh sa spevní. Tiež bude korpus príjemne nasiaknutý chuťou z ostatných ingrediencií receptu. Pretože je torta pripravená z menšieho množstva surovín, nie je korpus moc vysoký, čo tiež súčasným chutiam vyhovuje viac než moc vysoký korpus.
Ako dokončiť recept na jahodovú tortu
Krájame na porcie, ktoré prelejeme nesladenou kyslou smotanou alebo vyšľahanou sladkou smotanou.
Z nutričného hľadiska je kyslá smotana vhodnejšia, je menej tučná a pritom lahodná. Nezjedený kus torty nenechávame stáť v teple, ale hneď odkladáme do chladničky.
Varovanie
Torty s čerstvými jahodami nie sú určené k dlhšiemu skladovaniu a mali by byť zjedené najneskôr do 48 hodín po výrobe, za stáleho uchovávanie v chladničke. Jahody ľahko podliehajú skaze.