Recepty

Ako si pripraviť domáce špenátové cestoviny?

recept na domáce špenátové cestovinySkúšali ste si niekedy pripraviť domáce špenátové cestoviny? Ak nie, vyskúšajte nasledujúci recept na špenátové rezance. Nie je to nič zložité, len to vyžaduje trochu času, trpezlivosti a fyzickej sily. Naše prababičky si domáce rezance, resp. špenátové cestoviny pripravovali bežne, nejde teda o žiadnu prevratnú novinku. Naopak oprášite tým staré vedomosti a preverené postupy chutných obedov našich starších generácií.

Čo je potrebné na domáce špenátové cestoviny:

  • 50 g listového špenátu
  • 280-300 g polohrubej múky
  • pol lyžičky morskej soli
  • 2 vajcia
  • 2 žĺtky
  • 1-2 lyžice vody
  • zelenina a syr na podávanie

náročnosť receptu: ľahká

čas potrebný na prípravu receptu: 30 minút a viac

Postup prípravy domácich špenátových cestovín krok po kroku

čerstvý špenátAk používate čerstvý listový špenát, v prvom kroku ho dôkladne umyjeme, preložíme do hrnca a sparíme ho. Potom ho scedíme a vytlačíme z neho čo najviac vody.

Rozložíme ho na papierové utierky a vysušíme. Následne ho nasekáme na čo najdrobnejšie kúsky.

Ak sa rozhodnete pre mrazený špenát, nechajte ho krátko roztopiť, nasekajte ho tiež nadrobno a potom pomocou sitka vytlačte vodu a osušte papierovými utierkami.

Príprava cesta na domáce cestoviny zo špenátu

Na dosku nasypte asi polovičné množstvo múky a všetku soľ, uprostred urobte jamku, do ktorej rozbite postupne všetky vajcia a pridajte aj žĺtky.

Na dosku pridajte špenát a pomaly spracovávajte cesto, priebežne prisypávajte múku podľa potreby, prípadne prilejte trochu vody, ale s tou opatrne. Je možné, že sa množstvo múky bude líšiť. Záleží na veľkosti vajec, ale aj na tom, ako dôkladne ste vytlačili vodu zo špenátu.

Vypracovať cesto síce chvíľu trvá, ale v dôsledku to nie je nič zložité, čo by ste nezvládli. Po nejakej dobe by vám malo vzniknúť pevné hladké cesto. To nechajte krátko odpočinúť pri izbovej teplote, stačí 20 minút.

Následne je ešte potrebné cesto pár minút hnietiť. Cieľom je pružné cesto na špenátové cestoviny, ak sa vám lepí, prisypte ešte trochu múky.

Cesto zabaľte do potravinárskej fólie a nechajte ďalších 20 minút odpočívať pri izbovej teplote. Nakoniec pomúčime dosku, odkrajujte si po kúskoch cesto a vyvaľkajte ho na tenké pláty, z ktorých vykrajujte rezance. Vaľkanie cesta je celkom drina, ale výsledok potom rozhodne stojí za to, pretože tieto špenátové cestoviny si určite obľúbia aj vaše deti.

Dokončenie receptu na domáce špenátové cestoviny

špenátové rezance so syromHotové rezance potom vhadzujte do hrnca s vriacou posolenou vodou, varte ich asi 4-5 minút, záleží predovšetkým na hrúbke cestovín.

Uvarené cestoviny sceďte a podávajte podľa chuti so zeleninou a syrom.

Hotové uvarené cestoviny môžete aj zamraziť.

Prečo jesť špenát?

Špenát je jednou z najvýživnejších potravín na svete, ktorá má zároveň minimum kalórií. Jedna šálka tejto chutnej listovej zeleniny obsahuje viac ako dennú odporúčanú dávku vitamínov K a A, takmer celú dávku mangánu a kyseliny listovej a 40 percent horčíka.

Nájdete v ňom množstvo ďalších živín vrátane vlákniny, vápnika a bielkovín. Rovnako vhodný je aj pre ľudí, ktorí majú problémy so srdcom.

Tipy aký špenát používať

Najlepšie je používať čerstvý špenát, pretože nám dodá vitamíny. Možno sa pýtate, ako zistíte, či špenát ktorý kupujete je naozaj čerstvý? Pri kúpe si všímajte hlavne to, aby boli lístky špenátu mladé, mali tmavozelenú farbu a neboli fľakaté.

Pri skladovaní majte na pamäti, že čerstvý špenát je citlivý na sucho a teplo. Nielenže dlho neprežije, ale aj rýchlo stráca vitamín A a C, preto je najlepšie po kúpe ho rýchlo skonzumovať, alebo spracovať a zmraziť.

Vyskúšajte aj tieto recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button