AkoaPreco.com > Zdravie a krása > Aké potraviny sú zdrojom vitamínu A?

Aké potraviny sú zdrojom vitamínu A?

vitamín AUrčite si často hovoríte, že jesť ovocie a zeleninu je zdravé, pretože majú veľa vitamínov. Ale viete k čomu sú nám jednotlivé vitamíny dobré? Poďme sa pozrieť na vitamín A – čím je prospešný a aké potraviny sú zdrojom vitamínu A?

Vitamín A


Vitamín A sa v prírode vyskytuje v dvoch formách. V živočíšnych produktoch ako aktívna forma vitamínu a v rastlinných produktoch ako provitamín.

Ide o vitamín, ktorý je rozpustný v tukoch, preto je dobré ho konzumovať v kombinácii s tukmi.

Betakarotén – provitamín A

Najznámejším a najbežnejším provitamínom A je betakarotén. Naše telo si z provitamínu vytvorí potrebné množstvo vitamínu A. Premena prebieha predovšetkým v pečeni.

Betakarotén je antioxidantom. Chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi, ktoré spôsobujú chronické ochorenia a urýchľujú proces starnutia.


Ako je prospešný vitamín A?

vitamín prospešný na očiVitamín A má pozitívny vplyv na kvalitu nášho zraku. Je dôležitý pri tvorbe pigmentov na sietnici oka, ktoré sú zodpovedné za videnie za šera a rozoznávanie farieb. Pomáha tvoriť a udržiavať zdravú pokožku. Používa sa pri liečbe akné a kožných zápalov. Zaisťuje správnu funkciu slizníc úst, nosa, krku a pľúc. Tým zvyšuje odolnosť voči infekciám dýchacieho ústrojenstva a zápalom. Podporuje tvorbu kostí a zubov, pevnosť vlasov a nechtov.

Nedostatok vitamínu A

Nedostatok vitamínu A spôsobuje zhoršené videnie v tme a za šera. Znižuje odolnosť organizmu voči infekciám. K hlavným príznakom nedostatku patrí vysychanie slizníc, suchá, drsná a šupinatá koža.

Predávkovanie vitamínom A

Vysoké dávky vitamínu A sú pre ľudský organizmus toxické. U tehotných žien môže dôjsť až k poškodeniu plodu. Ale nebojte sa, ak každý deň nejete veľké množstvo zvieracej pečene, tak nemôže k predávkovaniu z potravín tak ľahko dôjsť. Pre predávkovanie by ste museli užívať vysoké dávky vitamínu v liekovej forme. Ak beriete nejaké potravinové doplnky s vitamínmi, dodržujte preto predpísané denné dávky.

Zdroje vitamínu A


Ako už bolo spomenuté, vitamín A sa vyskytuje v živočíšnych produktoch ako aktívna forma a v rastlinných ako provitamín.

Živočíšne produkty

Vitamín A je obsiahnutý predovšetkým v pečeni, rybom tuku, mäse, mlieku, mliečnych výrobkoch, vo vaječnom žĺtku alebo v syroch.

Rastlinné produkty

mrkva zdroj vitamínu AHlavným zdrojom provitamínu A je ovocie a zelenina. Nájdete ho v mrkve, paradajkách, sladkých zemiakoch, špenáte, paprike, brokolici alebo petržlenovej a zelerovej vňati. Z ovocia to sú marhule, broskyne, mango. Ak si pripravujete zeleninový šalát, pokvapkajte ho kvapkou kvalitného oleja, aby si telo dokázalo zo šalátu vitamín vziať. Dobrým zdrojom vitamínu A je aj rakytník rešetliakový.

Takže teraz už viete, prečo sa hovorí, že mrkva je dobrá na oči. A ak sa budete stravovať zdravo, budete mať určite dostatok vitamínov aj bez liekových doplnkov.

Mohlo by vás zaujímať

najlepší lekár je šport

Najlepší lekár? Šport

Šport je fenoménom dnešných dní, žiaľ zdá sa, že čoraz viac ľudí sa venuje jeho …

Jeden komentár

  1. Rovnako dôležité je tiež dávkovanie vitamínu A v rôznom veku, nakoľko sa jeho spotreba značne líši.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.