Zdravie a krása

Aké potraviny sú zdrojom vitamínu A?

vitamín AUrčite si často hovoríte, že jesť ovocie a zeleninu je zdravé, pretože majú veľa vitamínov. Ale viete k čomu sú nám jednotlivé vitamíny dobré? Poďme sa pozrieť na vitamín A – čím je prospešný a aké potraviny sú zdrojom vitamínu A?

Vitamín A

Vitamín A sa v prírode vyskytuje v dvoch formách. V živočíšnych produktoch ako aktívna forma vitamínu a v rastlinných produktoch ako provitamín.

Ide o vitamín, ktorý je rozpustný v tukoch, preto je dobré ho konzumovať v kombinácii s tukmi.

Betakarotén – provitamín A

Najznámejším a najbežnejším provitamínom A je betakarotén. Naše telo si z provitamínu vytvorí potrebné množstvo vitamínu A. Premena prebieha predovšetkým v pečeni.

Betakarotén je antioxidantom. Chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi, ktoré spôsobujú chronické ochorenia a urýchľujú proces starnutia.

Ako je prospešný vitamín A?

vitamín prospešný na očiVitamín A má pozitívny vplyv na kvalitu nášho zraku. Je dôležitý pri tvorbe pigmentov na sietnici oka, ktoré sú zodpovedné za videnie za šera a rozoznávanie farieb. Pomáha tvoriť a udržiavať zdravú pokožku. Používa sa pri liečbe akné a kožných zápalov. Zaisťuje správnu funkciu slizníc úst, nosa, krku a pľúc. Tým zvyšuje odolnosť voči infekciám dýchacieho ústrojenstva a zápalom. Podporuje tvorbu kostí a zubov, pevnosť vlasov a nechtov.

Nedostatok vitamínu A

Nedostatok vitamínu A spôsobuje zhoršené videnie v tme a za šera. Znižuje odolnosť organizmu voči infekciám. K hlavným príznakom nedostatku patrí vysychanie slizníc, suchá, drsná a šupinatá koža.

Predávkovanie vitamínom A

Vysoké dávky vitamínu A sú pre ľudský organizmus toxické. U tehotných žien môže dôjsť až k poškodeniu plodu. Ale nebojte sa, ak každý deň nejete veľké množstvo zvieracej pečene, tak nemôže k predávkovaniu z potravín tak ľahko dôjsť.

Pre predávkovanie by ste museli užívať vysoké dávky vitamínu v liekovej forme. Ak beriete nejaké potravinové doplnky s vitamínmi, dodržujte preto predpísané denné dávky.

Zdroje vitamínu A

Ako už bolo spomenuté, vitamín A sa vyskytuje v živočíšnych produktoch ako aktívna forma a v rastlinných ako provitamín.

Živočíšne produkty

Vitamín A je obsiahnutý predovšetkým v pečeni, rybom tuku, mäse, mlieku, mliečnych výrobkoch, vo vaječnom žĺtku alebo v syroch.

Rastlinné produkty

mrkva zdroj vitamínu AHlavným zdrojom provitamínu A je ovocie a zelenina. Nájdete ho v mrkve, paradajkách, sladkých zemiakoch, špenáte, paprike, brokolici alebo petržlenovej a zelerovej vňati.

Z ovocia to sú marhule, broskyne, mango. Ak si pripravujete zeleninový šalát, pokvapkajte ho kvapkou kvalitného oleja, aby si telo dokázalo zo šalátu vitamín vziať.

Dobrým zdrojom vitamínu A je aj rakytník rešetliakový.

Takže teraz už viete, prečo sa hovorí, že mrkva je dobrá na oči. A ak sa budete stravovať zdravo, budete mať určite dostatok vitamínov aj bez liekových doplnkov.

Podobné články

1 komentár

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button