Recepty

Ako uvariť bezlepkovú polievku s rezancami a hubami?

recept na výbornú bezlepkovú polievku s hubami Recept na bezlepková polievku s rezancami a hubami. Rezancová polievka sa môže zdať obyčajná, pridajte však huby a kúzlo je na svete. V našom článku sa dozviete, ako uvariť bezlepkovú polievku s rezancami a hubami a navyše tu tiež nájdete recept na domáce bezlepkové rezance. Domáce bezlepkové rezance si podľa nášho receptu môžete doma ľahko vyrobiť a navyše vďaka tomu aj ušetriť.

Čo budete potrebovať na bezlepkovú polievku s rezancami a hubami?

Na domáce bezlepkové rezance budete potrebovať:

 • 100 g bezlepkovej múky (napr. 50 g ryžovej múky + 25 g kukuričnej múky + 25 g pohánkovej múky)
 • 1 vajce
 • asi 2 lyžice vody
 • 1 lyžica oleja
 • štipka soli

Na bezlepkovú polievku s hubami budete potrebovať:

 • asi 3 kuracie chrbty (alebo krídla či krky)
 • koreňovú zeleninu (napr. 1 malý zeler, 1 petržlen a 2 mrkvy)
 • 2 cibule
 • 1 liter vody
 • soľ, korenie a ďalšie korenie (napr. nové korenie, bobkový list, a pod.)
 • čerstvé bylinky (napr. ligurček, petržlenovú vňať, pažítku, a pod.)
 • huby

Čím huby obohatia bezlepkovú rezancovú polievku

domáce bezlepkové rezance

Huby dodajú klasickej rezancovej polievke nielen originálnu chuť, ale aj veľa zdraviu prospešných látok. Huby sú zdrojom vitamínov skupiny B, vitamínu A a D, vápnika, horčíka, draslíka, železa a tiež vlákniny a antioxidantov.

Vďaka týmto látkam môžu huby pomôcť so znižovaním krvného tlaku a cholesterolu, podporujú imunitu a znižujú riziko rakoviny.

Domáce bezlepkové rezance

Na prípravu rezancovej bezlepkovej polievky musíte najprv dopredu vyrobiť domáce bezlepkové rezance.

Samozrejme je možné použiť rôzne bezlepkové múky či zmesi, často však bohužiaľ obsahujú aj modifikované škroby, emulgátory a zahusťovadlá, ktorých použitie síce nie je nebezpečné, ale niektoré z nich môžu vyvolávať napr. alergie. Preto je bezpochyby lepšie použiť jednodruhovou prirodzene bezlepkovú múku alebo ich vlastné zmes, obzvlášť, ak varíte pre deti.

Domáce bezlepkové rezance môžete bez problémov pripraviť z ryžovej, kukuričnej ​​či pohánkovej múky alebo ich zmesi.

Postup prípravy domácich bezlepkových rezancov

Do misy nasypte múky, uprostred vyhĺbte malú jamku, rozklepnite do nej celé vajce, pridaje vodu a soľ, a ingrediencie premiešajte vareškou a polejte ich olejom.

Potom cesto dôkladne prepracujte rukami, zabaľte ho do igelitu či potravinovej fólie a nechajte zhruba hodinu v chladničke odpočinúť.

Z cesta potom na pomúčenej doske vyvaľkajte tenkú placku, ktorú nechajte chvíľku zaschnúť, aby sa nelepila. Nesmie sa však nechať schnúť príliš dlho, inak by sa cesto mohlo pri krájaní drobiť. Nakrájajte rezance, ktoré môžete hneď uvariť a alebo si ich nasušiť do zásoby.

Ako pripravíme bezlepkovú polievku s rezancami a hubami

bezlepková rezancová polievka s hubamiNajprv olúpte a umyte zeleninu. Cibuľu iba umyte a odkrojte korienky, nechajte ju však so šupkou, dodá vývaru krásnu farbu. Do hrnca vložte kuracie chrbty, zeleninu, pridajte soľ, korenie a prípadne ďalšie koreniny a všetko zalejte vodou.

Vodu priveďte do varu, potom oheň stiahnite a nechajte vývar len pomaly variť zhruba hodinu a pol. Potom z polievky vyberte zeleninu a mäso. Zeleninu môžete roztlačiť alebo nakrájať a vhodiť späť do polievky. Mäso oberte z kostí a tiež vráťte späť do polievky.

Do polievky pridajte rezance a huby podľa chuti a povarte ešte ju približne 8 minút. Polievku nakoniec dochuťte pokrájanými čerstvými bylinkami a prípadne ešte soľou a korením.

Tipy

Ak nemáte čerstvé huby, môžete samozrejme použiť aj mrazené či sušené.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button