Recepty

Ako si urobiť domáce cestoviny?

domáce cestovinyDnes vám prinášam recept na domáce cestoviny. Kedysi sa cestoviny pripravovali takmer v každej domácnosti. Dnes je na trhu ​​množstvo druhov cestovín. Od vaječných, bezvaječných, semolinových, cez kukuričné až po bezlepkové. Vyberie si naozaj každý. Tak prečo ich teda pripravovať doma? Pretože je to relax, môžu pomáhať aj deti domáce cestoviny sú proste domáce. Viete presne čo vaše domáce cestoviny obsahujú a ste si istí, že dávate rodine to najlepšie. Príprava vlastných cestovín nie je zložitá, tvary si urobíte podľa seba a s použitím prírodných farbív si môžete vyrobiť aj farebné druhy.

Čo je potrebné na domáce cestoviny

Základné množstvo surovín (podľa potreby znásobte):

  • 1 celé vajce
  • 100 g polohrubej múky
  • štipka soli
  • 1 lyžica oleja
  • červená repa
  • kurkuma
  • kari
  • bylinky
  • hubové korenie
  • špenát

Príprava základného cesta na domáce cestoviny

cesto na domáce cestovinyMúku dáme do misky, preosejeme ju so soľou, uprostred utvoríme jamku a do nej pridáme vajce prešľahané s olejom.

Príborovým nožom alebo vidličkou spracujeme na cestíčko, ktoré ešte pomocou rúk premiesime. Vznikne vláčne tuhšie cesto.

Príprava cesta na ružové domáce cestoviny

Na ružové domáce cestoviny potrebujeme červenú repu.

Očistenú surovú repu postrúhame (stačí malý kúsok) najemno a vytlačíme z nej šťavu. Tú pridáme k základným surovinám na cesto na domáce cestoviny a ďalej pokračujeme rovnakým spôsobom. Možno budete musieť pridať trochu múky, aby cesto nebolo riedke.

Príprava cesta na žlté a zelené domáce cestoviny

Žltú farbu cestovín docielime pridaním kurkumy alebo karí korenia. Zelenú farbu získame pridaním trošky rozmrazeného špenátového pretlaku (a trochu múky navyše).

Do cesta sa môže pridať aj hubový prášok alebo zelené pokrájané bylinky.

Tvorba bochníčku z cesta  

V ďalšom kroku si z vypracovaného cesta vytvarujeme malú guľu či bochník a prikryjeme nahriatou miskou.

Takto necháme pripravený bochníček cesta odpočívať približne po dobu 15 minút. Medzitým si premyslíme, aký tvar cestovín budeme vytvárať.

Tvorba tvarov cestovín

Z odpočinutého cesta vyvaľkáme pomocou valčeka na nepriľnavej podložke tenké placky. Ak sa cesto lepí, jemne ho podsypeme múkou.

Rezance krájame z preschnutých placiek, preto cesto necháme na utierke preschnúť. Ostatné tvary vykrajujeme ihneď a sušíme ich potom.

Cestovinové mašličky

Mašličky z cesta na rezance vyrobíme ľahko a pomáhať môžu aj deti, bude to pre nich zábava. Formičkou na vianočné pečivo vykrojíme krúžky.

Okraj uprostred stlačíme k sebe a aby naozaj držali, pootočíme ich (ako keď sa rozbaľujeme bonbón). Necháme ich dôkladne preschnúť. Ak máme v tomto ceste repu, vzhľadom k pridanej šťave z repy budú schnúť o niečo dlhšie ako rezance.

Cestovinové fliačiky

recept na domáce cestovinyDomáce fliačiky si ľahko nakrájame radlom alebo nožom. Prípadná nerovnaká veľkosť alebo krivý okraj fľakov vôbec nevadí.

Tieto drobné nedokonalosti sú iba známkou ručnej výroby a fľaky budú chutiť rovnako dobre, akoby mali dokonalý tvar.

Domáce rezance

Placky na rezance musia preschnúť v plátoch. Babičky ich sušili na utierkach cez operadlo stoličky.

Keď sú suché tak, aby sa k sebe pri krájaní nelepili (vyskúšame), rozkrájame ich na pruhy, tie dáme na seba a rovným nožom krájame tenké alebo široké rezance. Chce to cvik, ale ľahko sa to naučí každý.

Ako uchovať domáce cestoviny

Pred uložením do pohárov necháme všetky doma urobenej cestoviny naozaj dobre preschnúť.

V nedokonale vysušených cestovinách by sa mohla množiť pleseň. Dobre usušené a skladované cestoviny vydržia aj niekoľko týždňov.

Prečítajte si aj recepty ako urobiť:

Podobné články

1 komentár

  1. ja nedám dopustiť na prave domace cestoviny z restauracie letorri, prava talianska restauracia priamo v BA odporucam !! 🙂

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button