Recepty

Ako pripraviť nakladaný zázvor s medom a citrónom?

Citrón med zázvorRecept na nakladaný zázvor. Či už ste prechladnutí, bolí vás v krku, alebo chcete shcudnúť a prajete si spáliť nejaký ten prebytočný tuk, bude pre vás určite tento recept na naložený zázvor s medom a citrónom veľmi prínosný. Nakladanie zázvoru nie je vôbec pracné, ani finančne náročné. Prečo teda nevyužiť povestné liečivé účinky zázvoru v našich domácnostiach? Ponúkam svoj osvedčený recept na nakladaný zázvor s medom a citrónom – prírodný liek na posilnenie imunity, na celý rad chorôb a chudnutie.

Na nakladaný zázvor s medom a citrónom potrebujete:

  • 2 väčšie citróny (najlepšie BIO)
  • 1 koreň zázvoru – cca 10 cm dlhý
  • medAko pripraviť nakladaný zázvor s medom a citrónom

Ako je možné, že je naložený zázvor taký všeliek? Zázvor totiž celkovo obsahuje stovky látok a niektoré z nich, majú preukázateľne pozitívny vplyv na zdravie – naložený zázvor v mede pomáha proti bolestiam hlavy, infekciám horných dýchacích ciest, nevoľnostiam (najmä v tehotenstve), nadúvanie, pálenie záhy alebo pri hnačkových ochoreniach.

Kúsky čerstvého zázvoru je rovnako možné rozžuvať pri bolestiach v krku.

Zázvor rozpúšťa hlieny, má protizápalové účinky a má pozitívny vplyv na krvný obeh. Znižuje hladinu cholesterolu v krvi a v pečeni a zvyšuje produkciu žlče.

Zázvor je účinný a zároveň veľkým pomocníkom pri potlačení rakoviny.

Postup prípravy nakladaného zázvoru krok po kroku

Poďme si teda tento zázračný všeliek naložiť do medu a citrónu. Zázvor očistíme od kôry čo najšetrnejšie – snažíme sa tak zachovať čo najväčšie množstvo zdravých látok, ktorých je najviac práve pod kôrou.

Citróny, ak nemáme priamo BIO kvalitu, namočíme asi na 10 minút do vlažnej octovej vody (aby sme ich čo najlepšie mohli zbaviť pesticídov). Potom je ešte pod tečúcou vodou (súčasné sa trením v ruke) umyjeme.

Čaj s nakladaným zázvoromAk máme bio citróny, sme už teraz, krôčikom bližšie k zdraviu a citróny iba umyjeme a osušíme. Teraz máme dve možnosti spracovania zázvoru a citrónu.

Tá prvá je, nakrájať zázvor a citrón na tenké plátky (alebo malé rezančeky), naložiť do pohára a zaliať medom. Tá druhá je, ako zázvor tak i citrón rozmixovať mixéri.

Pre tento recept som zvolila túto, druhú variantu. Jednak sa mi javí praktickejšia, a jednak záverečná konzumácia naloženého zázvoru je jednoduchšia a menej pálivejšia. Pár plátkov citróna si však necháme do pohára vcelku.

Do mixéru dáme očistený, na väčšie kusy nakrájaný zázvor a rozmixujeme ho na malé kúsky. Potom pridáme na hrubšie plátky nakrájané citróny a všetko rozmixujeme na zhruba rovnako veľké kúsky, rovnako ako zázvor.

Rozmixovanú zmes dáme do umytého pohára na zaváranie. Zázvorovovú zmes v pohári obložíme dookola na plátky nakrájaným citrónom a zalejeme medom kúsok pod vrch pohára. Uzavretú fľašu dáme najlepšie do chladničky.

Skladovanie a konzumácia nakladaného zázvoru

Naložený zázvor s medom a citrónom necháme v chladničke odležať 3 dni a potom ho môžeme konzumovať ako čaj (1 kopcovitú čajovú lyžičku zalejeme horúcou, nie však vriacou vodou), tak aj samotný (vrelo odporúčam pri bolestiach v krku), keďže je nasekaný na malé kúsky, nemusíme mať obavu, že by nás jeho konzumácia, nijako popálila.

Ak plánujeme naložený zázvor konzumovať v čaji a nechceme, aby v ňom boli kúsky zázvoru, vložíme naložený zázvor do sitka na čaj alebo pripravíme čaj v špeciálnej kanvici, ktorá nám naložený zázvor prefiltruje.

Prečítajte si aj ďalšie tipy na posilnenie imunity:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button