Recepty

Ako pripraviť marhuľový džem?

marhuľový džemMarhuľové džemy lákajú ich vôňou, chuťou, farbou, a tiež konzistenciou – jemné polotuhé marhule s tvrdšími kusmi celého ovocia. Príprava marhuľového džemu je trochu zložitejšia, ale určite zvládnuteľná aj vo vašej kuchyni. Pre menej skúsených sme pripravili recept, ako na to. Neviete, ako urobiť marhuľový džem? Opíšeme vám teda  jeho prípravu krok za krokom.

Čo je na marhuľový džem potrebné:

  • marhule
  • voda
  • cukor
  • pectogél

marhule na domáci džemMarhuľový džem je vynikajúci džem s veľkými kúskami ovocia. Je chutný na čerstvom pečive (na chlebe, na vianočke atď.). Často je používaný aj ako kyslastá súčasť sladkých dezertov (najmä s čokoládovou príchuťou), alebo aj po lyžičkách ako obľúbené „hriešne“ maškrtenie.

Na prípravu marhuľového džemu sa používajú aj marhule nižšej kvality – malé, nerovnomerne zrelé alebo trošku postláčané. Pekné bobule je lepšie jesť v čerstvom stave – čas marhúľ je veľmi krátky, takže si ich vychutnajte.

Postup prípravy marhuľového džemu krok po kroku

Marhule najprv opláchnite a potom oddeľte mäkké od pevných častí – mäkké časti by mali tvoriť dve tretiny hmotnosti džemu.

Mäkké marhule dajte do širokého hrnca, kde ich ponorte asi do decilitra vody (záleží to od množstva použitých marhúľ) a rozpusťte ich pod vekom, kým sa nerozpadnú.

džemZatiaľ nakrájajte surové (tvrdé) marhule na hrubé kusy (ako pásy). Je vhodné naplniť ich cukrom (podľa vašej chuti).

Rozpadnuté (mäkké) marhule potom pretrieďte sitom, aby ste odstránili ich šupku. Ak máte elektrický odšťavovač, stlačte ich v ňom (pri maximálnom tlaku).

Vyčistite vzniknuté marhuľové pyré.

Na váhe si vážte hmotnosť marhúľ pred maceráciou. Pre jeden kilogram marhúľ (pyré a kúsky marhule) potrebujete 600 gramov cukru.

Keďže marhule neobsahujú pektín, musíme pridať pektogél. Na jeden kilogram ovocia (a 600 gramov cukru) použijeme jeden a pol balíčka. Teda dva kilogramy ovocia, 1200 gramov cukru a tri balíčky pektogélu. Zmiešajte pektogél so suchým cukrom, aby sa dobre rozpustil a nevytvorte hrudky.

Začnite pyré variť. Pridajte doň cukor s pektogélovou zmesou. Stále miešajte.

Posypte macerované marhule cukrom. Varenie trvá asi tri minúty, nie viac, aby sa kúsky marhúľ nerozvarili.

Vyrobený marhuľový džem s kúskami ovocia vlejte do fľašiek na zaváranie.

Keďže marhuľové kúsky sú takmer surové, džem sterilizujte – 20 minút pri 80 stupňoch. Marhule sa počas sterilizácie už nebudú pohybovať v pohári. Marhuľový džem bude mať konzistenciu polotuhej ovocnej želé kaše s celými kúskami marhúľ. Prečítajte si aj článok ako zavárať marhule.

Tip

Marhule obsahujú kremík, ktorý pomáha zdraviu nechtov, pokožky a vlasov. Tiež znižujú hladinu cholesterolu, pomáhajú zlepšovať astmu a znižujú pocit únavy.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button