Recepty

Ako pripraviť Martini?

pripraviť MartiniVäčšina ľudí presadzuje názor, že Martini vzniklo zo starého kokteilu zvaného Martinez. Existuje niekoľko knižiek pochádzajúcich z minulého storočia, ktoré používajú oba názvy, ako Martinez, tak aj Martini.

Čo je potrebné ak si chcete pripraviť Martini:

  • 5 cl GinuMartini
  • 5 cl Suchého Vermútu
  • pár kvapiek Orange Bitters
  • ľad
  • olivy
  • kokteilový pohár
  • šejker

Postup prípravy Martini krok po kroku

Do šejkra vhodíme zopár kociek ľadu.

Pridáme Gin, Suchý Vermút (Martini Dry) a pár kvapiek Orange Bitter.

Zľahka premiešame, prelejeme do kokteilového pohára a nakoniec ešte pridáme zelenú olivu.

Spôsob podávania

Tento koktejl patrí medzi tzv. aperitívne kokteily, to znamená, že sa najčastejšie podáva pred jedlom ako prostriedok na povzbudenie chuti do jedla, no taktiež sa popíja pred konzumáciou ťažko stráviteľných jedál

Fakty a zaujímavosti o Martini

  • Existuje typ Martini, kde je Gin nahradený vodkou, vtedy sa nazýva Vodkatini.
  • Tento kokteil sa skladá z Ginu a Suchého Vermútu približne v pomere 4:1, to znamená, že obsah alkoholu bude maximálne 40%.

Vznik

Názov Martini si tento nápoj nesie po svojom vynálezcovi Alessandrovi Martini.

V roku 1857 vinári najali 23-ročného Alessandra Martiniho. Po 6 rokoch sa stal manažérom spoločnosti Martini, Sola a Cia. Postupom času zakladatelia začali umierať a spoločnosť ostala v rukách mladému Alessandrovi. Neskôr prišiel do kšeftu aj ďalší mladý vinár Luigi Rossi, ktorý experimentoval s pomermi prísad vo Vermútoch.

Začali spolupracovať a ukázalo sa, že je to naozajstný génius. Vložili veľa úsilia do toho, aby sa mohol pripojiť do spoločnosti, a tak v roku 1863 sa začala história Martini.

Luigi Rosso vytvoril prvý recept na Martini – Rosso, ktorý získal takú slávu a reklamu, že to bol v tej dobe najpredávanejší Vermút. No dvaja obchodní partneri zistili, že potrebujú ešte jedného člena, schopného obchodníka, a tak hneď kontaktovali Theophila Saula.

Traja obchodní partneri postavili v roku 1864 závod neďaleko Turína a ich podnikanie začalo naberať na sláve. V roku 1965 Martini – Rosso dostal prvú zlatú medailu v Dubline a o 13 rokov neskôr Grand Prix v Paríži.

Ako roky plynuli, títo obchodníci pozomierali z rôznych príčin, no zanechali po sebe veľké dedičstvo v podobe obľúbeného drinku nazývaného Martini, ktorý je aj v súčasnosti obľúbeným prípitkom.

Vyskúšajte aj tieto recepty na nápoje:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button