Zdravie a krásaAko liečiť

Ako lieči ľanový olej a ľanové semienka?

ako vyzerajú ľanové semienkaĽan siaty je rastlina s krásnym modrým kvetom. Ľan je jednak úžitkovou rastlinou používanou napríklad na výrobu plátna, ale aj rastlinou s určitým nutričným významom. Semienka ľanu sa využívajú na lisovanie oleja alebo sa používajú priamo – najlepšie drvené. História hovorí, že boli používané už 3 000 rokov pred Kristom v Babylone. Tieto semienka majú blahodarné účinky na ľudský organizmus, to vedeli ľudia už dávno a platí to stále. Ako ľanové semienka liečia a ako ich využiť? Na toto otázku dostanete odpoveď v nasledujúcom článku.

Čo obsahuje ľanový olej a ľanové semienka

ľan siatyTieto semienka obsahujú esenciálne mastné kyseliny. Naše telo si ich nedokáže samo vyrobiť, preto sú ľanové semienka a ľanový olej tak významné.

Sú totiž zdrojom omega-3 mastných kyselín a tiež omega-6 mastných kyselín. Ďalej obsahujú vitamín E, provitamín A, enzýmy, slizové látky a ďalšie.

Ako lieči ľanový olej a ľanové semienka

  • Posilňujú imunitný systém.
  • Pôsobia protizápalovo, pôsobia proti baktériám, vírusom a plesniam.
  • Pomáhajú pri zápche, zabraňujú kvasným a hnilobným procesom v črevách.
  • Priaznivo ovplyvňujú prenos nervových vzruchov a tým majú pozitívny vplyv na mozgové poruchy, ako je napr. alzheimerova choroba.
  • Znižujú LDL cholesterol a tým chránia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, posilňujú srdce, čistia cievy od tukových nánosov.
  • Pôsobia proti rakovine a chránia pred rozvojom diabetu II. typu.
  • Pozitívne ovplyvňujú artritídu.
  • Obsahujú tiež fytoestrogény, látky podobné svojím účinkom ženským hormónom. Preto pomáhajú pri nepravidelnom menštruačnom cykle, zlepšujú stav sliznice maternice. Ženám pomáhajú pri liečbe menštruačných bolestí, pri liečbe neplodnosti a u mužov pomáhajú ako doplnková liečba pri problémoch s prostatou.
  • Majú regeneračný vplyv na pokožku.

Ako ľanový olej a semienka z ľanu najlepšie konzumovať

ľanový olejĽanový olej tepelne neupravujeme, pretože by sa tepelnou úpravou výrazne znehodnotil. Ľanové semienka je dobré pred použitím rozdrviť (napr. v mažiari).

Ľanový olej a semienka je vhodné konzumovať s potravinami bohatými na bielkoviny (jogurt, tvaroh, syr cottage atď.).

Vďaka bielkovine sú rýchlejšie telom absorbované, ľahšie prestupujú do krvného riečišťa, prečistia ho a rozpustia nevhodný tuk.

Zaujímavé rady a tipy na použitie ľanových semienok nájdete v tomto článku: Ako používať ľanové semienko?

Tip aký ľanový olej nakupovať

Nakupujte radšej taký ľanový olej, ktorý je v tmavých fľašiach. Ľanový olej uchovávajte najlepšie v chladničke.

Upozornenie

Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button