Recepty

Ako pripraviť ovocné bowle?

Výborné recepty: Bowle, perlivý nápoj pripravovaný z ovocia, vína, šumivého vína, destilátov či ovocných štiav sú evergreenom priateľských stretnutí aj osláv alebo na Silvestra. Ako pripraviť ovocné bowle, aby si naši hostia pochutili? A ako pripraviť ovocné bowle pre deti a abstinentov bez alkoholu? Prinášame niekoľko rád a receptov na bowle – profesionálnych aj amatérskych.

Postup prípravy ovocného bowle krok po kroku

Ovocné bowle (názov podľa veľkých mís s pokrievkou, v ktorých sa miešaný nápoj pripravuje, chladí aj servíruje, inak tiež zvaný teriny) sú vždy znamením veľkej pozornosti hostiteľa voči hosťom. Ide o nápoje pripravovaný z prírodného vína, cukru, ovocia, minerálnej vody a sektu.

ako pripraviť ovocné bowleMôžeme prípadne pridať aj destilát. Podávaná bowle značí, že svojich blízkych nechceme odbiť len komerčným nápojom, ale že že sme pre nich pripravili niečo špeciálne.

Na prípravu bowle používame ľahké mladé vína, ktoré sú sladkasté. Ovocie vyberáme vzhľadné, dobre vyzreté a bez kazu.

Najlepšie je čerstvé, ale môže byť aj mrazené, poprípade zavárané. Sekt použijeme suchý s označením brut, prípadne sect.

Ovocné bowle osladíme podľa chuti

Ak sa nám nezdá nápoj dosť sladký, pridáme práškový cukor do prázdneho pohára, zalejeme hotovým nápojom bez ovocia, rozmiešame a roztok prilejeme do bowle.

Ak je naopak nápoj presladený, pridáme víno. Ľad priamo do bowle nevkladáme, riedil by ju a kazil chuť.

Pripravenú bowle buď vložíme do väčšej nádoby naplnenú ľadom, alebo menšie karafu s ľadom vložíme do bowle. Bowle je potrebné prikrývať pokrievkou, aby nevyprchala aróma. Ak je v bowle sekt alebo sóda, potom miešame len ľahko.

Pohár na bowle – nízke poháre s uškom, v hornej časti veľa otvorená. Pri servírovaní každému priložíme aj lyžičku. Misu pod bowle je pekné ozdobiť vinným listom, kvetinami alebo inou zeleňou.

Banánové bowle

Čo je potrebné na banánové bowle:

  • šesť banánov
  • 150 g práškového cukru
  • 1 liter bieleho vína
  • 1 liter červeného vína
  • 2 cl koňaku
  • 0,7 litera silnej perlivej sódovky alebo sektu

Olúpané banány nakrájame na plátky, dáme do sklenenej bowle, posypeme cukrom, prilejeme koňak a zalejeme vínom.

Bowle dáme na 2 hodiny k ľadu a občas zmes zamiešame. Potom pridáme zvyšok bieleho vína, premiešame a dáme znova k ľadu. Pred podávaním prilejeme do bowle buď vychladenú sódu, alebo fľašu sektu.

Ovocné bowle na prípitok

Čo je potrebné na ovocné bowle na prípitok:

  • dve fľaše sektu, 740 ml sódovky, 210 ml brandy,
  • 1 lyžicu práškového cukru, kivi a ovocie podľa chuti (pokrájané na jemné plátky), biele hrozno (guľôčky obalíme v cukre).

Šampanské a sódu dobre vychladíme. S ostatnými prísadami zmiešame v sklenenej nádobe na bowle.

Poukladáme s nakrájanými kúskami ovocia a okraje nádoby ozdobíme hroznom. Bublinky nesmieme nechať vyprchať, preto rozlievame hneď do pohárov na bowle alebo širokých pohárov.

Táto dávka postačí ako prípitok pre pätnásť hostí – ocenia nielen chuť, ale aj to, ako nápoj pekne vyzerá.

Tip

Hruškové nealkoholické bowle:

Nadrobno nakrájame štyri uležané olúpané hrušky, zalejeme pol deci citrónovej šťavy, litrom hruškového džúsu a litrom nealkoholického vína (alebo nápojom typu vinea). Necháme prikryté asi hodinu odpočívať.

Potom zamiešame a prilejeme fľašu nealkoholického šumivého vína a 0,7 litra silne perlivej vody.

Ďalej si prečítajte a vyskúšajte aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button